Kladeňáci ve světě II - Mládežníci


Autor: zeliii - Datum: 23 Květen 2021

Přinášíme pokračování článku o kladenských hráčích působících v zahraničí. Tentokrát o mladých hráčích do třiadvaceti let, kteří v minulosti prošli kladenskou mládeží, ve které zanechali větší či menší stopu a následně ještě v průběhu mládežnických let odešli hrát do zahraničních soutěží, kde již zůstali, případně se vrátili do Čech a opět odešli do zahraničí, a zároveň žádný z nich nikdy nehrál za A-tým Kladna v ligových utkáních.

 

Věkem současní junioři

Marek Alscher (r. 2004) – Pelicans Lahti (FIN)
Velký talent ročníku 2004, rodilý Kladeňák, jenž hraje pravidelně za mládežnické reprezentační výběry. Patří do silného ročníku, který pod vedením Trenérů Burgera, Nedvěda a Gardoně dosáhl celé řady úspěchů na mládežnických turnajích. Trenér Burger, o něm v jednom rozhovoru doslova prohlásil, že když jej vidí hrát, patří podle něj výkonnostně o tři třídy výš. Nic překvapivého vzhledem k tomu, že hrál pravidelně o několik kategorií výš, než kam věkově spadal. Jedná se o produktivního obránce, jenž rád podporuje útok. Typologicky by se dal připodobnit k Filipu Hronkovi, kterého jak sám uvedl, sleduje, kdy oba v mládeži vyzkoušeli i hraní v útoku. Pozitivní je, že neodešel, protože by se mu na Kladně nelíbilo, ale protože si chtěl vyzkoušet finský styl hokej, kdy v něm viděl potenciál většího růstu a do budoucna nevyloučil návrat. Ve Finsku odehrál již dvě sezony a dle produktivity se mu velmi daří.

Matěj Gardoň (r. 2004) – Lidingö Vikings (SWE)
Spoluhráč Marka Alschera a věkově vrstevník, je stejně jako jeho slavný otec útočníkem menšího vzrůstu (169 cm), avšak umí být nesmírně produktivní. Z Kladna odešel na začátku sezóny 2018-19 do Mladé Boleslavi, odkud následně po další sezóně odešel do týmu, jenž českému a především kladenskému divákovi vešel ve známost působením Otakara Vejvody mladšího coby mládežnického trenéra, a to sice do týmu Lidingö Vikings, kde slavný Oťas končil kariéru a v současnosti trénuje dorostenecký tým. Zajímavostí je, že v uvedeném týmu dříve trénoval i svého syna Alexandera Källgrena, který rovněž hraje hokej a loňskou sezónu strávil ve Spojených státech amerických v juniorském týmu New York Averics. Je otázkou, zda je Matěj případně v budoucnu nakloněn návratu na Kladno, vzhledem k jeho předchozímu odchodu již v průběhu mládežnických let ke konkurenci do města škodovek.

Štěpán Suk (r. 2003) -  Lidingö Vikings (SWE)
Spoluhráčem Matěje Gardoně byl v loňské sezóně brankář Štěpán Suk, jenž předtím působil v kladenském dorostu. Bohužel sezóna Lidingö byla stejně jako celá řada jiných mládežnických soutěží různě po světě záhy zastavena z důvodu všem známým epidemiologickým opatřením, a tudíž Štěpán stihl nastoupit pouze do 3 utkání, kdy jeho tým jich celkem odehrál pouze 8.

Samuel Chrenka (r. 2003) – Jukurit (FIN)
Další vzrůstem menší (173 cm) ale o to šikovnější útočník, který před minulou sezónou vyrazil zkusit štěstí na sever, v tomto případě do Finska do dorosteneckého týmu Jukurit. Samuel nasbíral 24 bodů ve 24 zápasech, takže za sebou zanechal výbornou produktivitu. I on již v minulosti krátce vyzkoušel dres reprezentačního výběru. Bude jistě zajímavé sledovat jeho další kroky.

Kategorie 20 – 23 let
Pavel Karásek (r. 2001) – Northern Cyclones (USA)
Odehrál tři sezóny v kladenském mladším dorostu, kdy v té poslední bodově explodoval a převýšil značně své vrstevníky, když si v 37 zápasech připsal 72 bodů. Následně v pouhých 16 letech odešel do Ameriky, kde od té doby odehrál do současnosti již čtyři sezóny. Vyjma první sezóny v zámoří již na tuto úchvatnou produktivitu nenavázal a je tak otázkou, zda je pro něj hokej nadále prioritou či se bude následně profesně zaměřovat jinam. Potenciál však má jistě značný.

Jakub Műller (r. 1999) – Martin (SVK)
Kdo sleduje A-tým i mimo hlavní část sezóny, tak ví, že tento vysoký obránce, jenž má rovněž zkušenosti s mládežnickou reprezentací, absolvoval v předminulé sezóně několik přípravných zápasů a následně zamířil na hostování do Ústí nad Labem, kde strávil celou sezónu. Rok předtím strávil ve Finsku v juniorském týmu Saipy. Letošní sezónu strávil ve slovenském Martinu.

Adam Kalaj (r. 1999) – TUTO Hockey (FIN)
Stejně jako Műller se pokoušel v předminulé sezóně prosadit do A-týmu Rytířů, nicméně zůstalo jen u přípravných zápasů, ve kterých sice zaujal solidní produktivitou a dobrým pohybem, ale ani to nestačilo a stejně jako Műller zamířil do I. ligy, kde krátce pobyl v Ústí nad Labem, Kadani a Prostějově, aby se opět vrátil do Finska, kde strávil již předchozí dvě sezóny, a to v týmu TUTO Hockey, kde následně odehrál i letošní sezónu. Adama zdobí v mládeži výborná produktivita stejně jako výškové a váhové parametry. Pokud se mu podaří v podobném duchu přechod do dospělého hokeje, tak by jistě byl výhledově pro nás posilou.

Kryštof Hrabík (r. 1999) – San Jose Barracuda / Orlando Solar Bears (USA)
Kdo sleduje kladenskou mládež, jistě si vzpomene na úderné útočné trio Hrabík, Kolowrat a Čečetka, které drtilo soupeře a sbíralo body, jak na běžícím pásu, kdy nebyla nouze i o takové zápisy jako 4 + 4 pro jednoho z nich za zápas. Bohužel dnes již žádný z nich na Kladně nehraje. Kryštof stejně jako třeba již zmíněný Marek Alscher hrál často o několik kategorií výš, než kam věkově spadal. Vzhledem ke své urostlé postavě, to však vůbec nebylo na první pohled poznat (194 cm). Není tak překvapením, že nastoupil v roce 2015 ještě jako „košíkář“ i v přátelském utkání v rámci letní přípravy za A-tým. Před sezónou 2016-2017 však zamířil na sever do Liberce, kde strávil dvě sezony, přičemž kromě juniorského týmu působil především na farmě v Benátkách nad Jizerou, aby následně zamířil za oceán, kde odehrál po úspěšném CHL Import draftu dvě sezóny v juniorské WHL v týmu Tri-City Americans, kdy ve druhé sezóně byl kapitánem týmu. O to větší bylo překvapení, že si tohoto mnohonásobného mládežnického reprezentanta nevybral na draftu žádný tým NHL. Hrabík proto následně přijal nabídku zúčastnit se letního kempu nováčků ve Winnipegu a rok na to v St. Louis, aby nakonec podepsal smlouvu se farmou Sharks, která rovněž sídlí v San Jose. Vzhledem ke covidu ve světě se však některé soutěže nerozeběhly vůbec a jiné až se zpožděním, a proto Hrabík loňskou sezónu strávil částečně v Čechách v Liberci, resp. Benátkách nad Jizerou a následně opět za oceánem, a to především v ECHL v týmu Orlanda. V kladenské juniorce nastupuje jeho bratr Ondřej, rovněž mládežnický reprezentant a další hráč z úspěšného ročníku 2004.

Alex Kolowrat (r. 1998) – Suffolk University (USA)
Kolowrat si na Kladno odskočil z Hvězdy Praha v již zmíněné sezóně 2013-14 před cestou za oceán, kde hraje dodnes. Vzhledem k tomu, že tak za Kladno odehrál jedinou sezonu v tehdejším mladším dorostu, pravděpodobně unikl pozornosti většiny fanoušků. I on stihl dva zápasy za reprezentaci do 16 let. Nicméně do současnosti působí v zámoří, kde studuje druhým rokem v Bostonu na univerzitě a hraje za univerzitní tým Suffolkských beranů. Pokud Vám připadá příjmení Kolowrat povědomé, tak to není náhodou, neboť Alex je skutečným příbuzným šlechtického rodu Kolowratů, jež sahá až do 13. století. Za Kladno tak zkrátka hrají i aristokraté. Zajímavostí je, že hokej hraje i Alexova sestra Sammy, jež pravidelně reprezentovala Česko v mládežnických kategoriích a v současnosti rovněž studovala v USA a hrála hokej za univerzitní tým ve Vermontu.

Michal Čečetka (r. 1998) - ???
I cesta Čečetky vedla z mládežnických oddílů Kladna za oceán, kdy však v jeho případě je poslední oficiální sehranou sezónou 2017-18. V Americe odehrál 3 sezóny v týmu Springfield Jr. Pics a následně pravděpodobně skončil s hokejem. Stejně jako Kolowrat nastoupil dvakrát za reprezentaci do 16 let.

Daniel Malý (r. 1998) – Sonthofen (GER)
Hráč s dvojím občanstvím, který se narodil v německém Norimberku, jež hrál střídavě na Kladně a v Německu. Rovněž spoluhráč zmíněné předchozí trojice. Od sezóny 2017-18 působí v Německu ve druhé a třetí nejvyšší soutěži. V loňské sezoně nikde nehrál, což pravděpodobně souviselo s tím, že se nižší soutěže v Německu podobně jako u nás nehrály, resp. u nás záhy po začátku jednotlivých soutěží skončily. ¨

Adam Penc (r. 1999) – ???
Další „Čechoněmec“, rodák z Řezna, jenž sehrál na Kladně jednu sezonu v dorostu, kdy sbíral téměř jeden bod za zápas. Jinak hrál i na Slavii a v Plzni a předtím a potom v Německu.  Naposledy dle oficiálních dat hrál v  sezóně 2018-19.

Cizinci

Jakub Cibák (r. 1998) – Košice (SVK)
Tento slovenský obránce působil na Kladně v rozmezí let 2016-2018 a profiloval se solidní produktivitou (18b a 24b). Po dvou sezónách se však vrátil zpátky do Košic, kde hraje i v současnosti.

Erik Kovacs (r. 1999) – Dunaújváros (HUN)
Tento hokejista se slovenským i maďarským pasem hrál na Kladně v letech 2015-17. Příliš se mu nedařilo, a proto v průběhu druhé sezony odešel do dorostu Vsetína a v následných sezónách přes Slovensko do Maďarska.

Ilya V. Sokolov (r. 1998) - Strazhi SPbU MVD Rossii (RUS)
Tento petrohradský rodák odehrál v sezóně 2017-18 za kladenskou juniorku včetně play-off 20 utkání, ve kterých vstřelil pouhý jeden gól a vrátil se zpět do Ruska.

(Autorem: Pospec)

Tags

CHYSTÁME SE

na Vsetín do Brna

Busem každý den tam i zpět, podrobné informace včetně cen a přihlášek najdete odkazech níže:

 

NE 21.4. odj. 12:30 od ZS

 

PO 22.4. odj. 13:00 od ZS

 

Info ke vstupenkám: Zájemci nechť kontaktují Astixe nebo Zelího mailem či přes soukromou zprávu.

 

Kliknutím na banner výše budete přesměrováni na přehled všech plánovaných venkovních výjezdů, podrobné info a přihlašovací formuláře. Prosíme sledujte, průběžně upřesňujeme. Info se bude objevovat i na diskuzi.

Facebook

Komunita

ZÁBAVA

Přívětivé místo pro fanoušky kladenského hokeje, kteří si rádi hrají nebo zrovna nemají co na práci. AKTUALIZOVÁNO!