Nejasná zpráva o stavu kladenského hokeje (1. část)


Autor: Clouseau - Datum: 06 listopad 2009

Jako hokejoví fanoušci na Kladně zažíváme trudné časy. Klub s více než osmdesátiletou tradici mající na kontě šest domácích titulů a triumf v Poháru mistrů evropských zemí, se již dvanáct let krčí u dna extraligové tabulky a jeho sláva bledne. Tytam jsou časy, kdy Kladno budilo zasloužený respekt u soupeřů a bylo obávaným protivníkem, s nímž si nebylo radno zahrávat. V posledních letech hrají modrobílí nevýznamnou úlohu a upřímně řečeno s nimi nikdo vážně nepočítá, boje na špici či dokonce o titul jsou pak čirou utopii.
Je přirozené, že míra nespokojenosti a nevole mezi fanoušky a širokou, a to nejen hokejovou, veřejností roste. Důvodů ke spokojenosti je málo, k nespokojenosti nepřeberně.
Že je na čase přestat přešlapovat na místě a pohnout se dál, ví každý z nás. Rozhodli jsme se proto odněkud začít. Pojmenovat věci pravými jmény, popsat současný skutečný stav, navrhnout a nabídnout některá řešení.

Otakar ČernýNa dnešek, tj. čtvrtek 5. listopadu 2009, jsme si domluvili schůzku s generálním manažerem klubu Otakarem Černým. Setkání, které jsme záměrně zvolili jako neveřejné a neformální,
se zúčastnili Jiří Říha (Georgino), Jaroslav Zelenka (zelí), Hynek Štěpánek (plech), David Švejda (Clouseau).

Nejen vzhledem k událostem posledních dnů bylo jedním z témat setrvání či odvolání hlavního trenéra Zdeňka Müllera ve funkci. Otakar Černý nám potvrdil, že příčinu špatných výkonů nevidí v trenérovi a že po konzultaci s prezidentem klubu Jaromírem Jágrem starším trenéra ve funkci podrží. Prezentoval nám to tak, že si pan Jágr změnu nepřeje. Do budoucna ji nelze vyloučit, ale co by muselo nastat, aby došlo k výměně, nám již nebyl schopen říci. Zároveň generální manažer neví o nikom, kdo by byl schopen Zdeňka Müllera, kterého osobně považuje za velmi dobrého trenéra a odborníka, nahradit. V klubu nikdo takový není a na trhu jsou momentálně všichni trenéři pod smlouvou. Šéf klubu rovněž vyjádřil jistou míru skepse týkající se trenérů takříkajíc zvenku, to znamená těch, kteří neznají kladenské prostředí. Na přetřes přišel systém hry, nasazování hráčů, power play, přesilovky atp. Bohužel se potvrdilo to, o čem mluvíme už dlouhou dobu. Zdeněk Müller je víceméně konzervativní typ trenéra, který má svůj zaběhnutý systém, který a) nehodlá moc měnit b) není schopen měnit. Zde se tedy nějakých převratných změn nedočkáme.
Přesilovky sice hráči trénují, ale to, jak a kdo je bude hrát, určuje víceméně spíš Pavel Patera než Zdeněk Müller. O tom si promluvíme na setkání mj. právě s Pavlem Paterou zítra, tj. v pátek. Informace přineseme v druhé části tohoto článku.

Diskuse se přirozeně stočila ke kádru a výkonům samotných hráčů. Spokojen samozřejmě není nikdo, manažera nevyjímaje. Po ostudné prohře v Mladé Boleslavi prý sám dával hráčům v kabině svoji nespokojenost důrazně najevo. Bohužel to evidentně nepomohlo. V minulých letech nás trápila obrana, proto došlo v létě k nákupům obránců. Přišli hráči jako jsou František Kaberle, Milan Toman či Petr Mudroch. Letos se zdá být problémem útok a hráči nedávají góly. Střelci, od kterých se to očekávalo, selhávají. Opět padla z naší strany námitka, že jedním za zakopaných psů mohou být stereotypy v mužstvu, což pan Černý potvrdil. Připustil, že některé hráče tento setrvalý stav může "semlít" a uvrhnout do jisté letargie. Názory hráčů, resp. jejich zástupců, si vyslechneme na zítřejší schůzce.

Jaromír Jágr st.Jedním z nosných témat této schůzky mělo být hodnocení minulých ročníků a vize do budoucna. Dlužno podotknout, že na toto téma bychom rádi diskutovali i s prezidentem klubu Jaromírem Jágrem st., ale o tom později. Nejprve tedy těch posledních dvanáct let. Otakar Černý to shrnul poměrně lapidárně. Od chvíle, kdy z dresů zmizela paní Poldi, nejsou peníze a proto ani lepší výsledky. Problém je prý v tom, že v regionu není silný sponzor, který by do klubu přinesl hodně peněz, narozdíl například od Litvínova (Benzina), Mladé Boleslavi
(Škoda Auto) či Českých Budějovic (Mountfield). Celkový rozpočet klubu není sice úplně malý, v relaci k ostatním srovnatelným však zaostává zhruba o dvacet procent, což je několik miliónů korun, za které už pořídíte třeba dva tři kvalitní hráče. Klub sice dostává z města dotaci 32 miliónů (viz http://www.mestokladno.cz/vismo/zobraz_dok.asp?id_org=6506&id_ktg=200045...), z toho však 17 miliónů je na nájem haly, takže to jde údajně zase zpátky městu. Avšak zbývající částka patnácti miliónů jistě není zanedbatelná a v jiných klubech tak štědrou dotaci z veřejných rozpočtů nemají. Rozpočet se tedy prý daří naplňovat obtížně a když nejsou peníze, pak v konkurenci s bohatšími kluby jsme schopni obstát tak, jak všichni vidíme. Pokud jde o nějaké směřování do budoucna či nějakou vizi, tak momentálně spíše není než je. Hodně nadějí se upíralo ke stavbě nové haly. Vedení si od nové haly slibovalo větší lákadlo pro sponzory, tím pádem více peněz, zkvalitnění kádru, lepší výsledky a tak dále. Spekulace o tom, zda se díky nové hale měl vrátit i Jaromír Jágr, nebyl Otakar Černý schopen potvrdit ani vyvrátit, neboť tohle neví. Osobně ho prý mrzí, že tu Jaromír Jágr není. Zda a kdy se dvojnásobný vítěz Stanley Cupu vrátí na Kladno a jakou roli v klubu zaujme, to jsou otázky, které je nutno směřovat přímo na Jaromíra Jágra či na pana Jágra staršího.

Komunikace s veřejností a fanoušky, marketing a PR. To jsou další palčivá témata kladenského hokeje. Samozřejmě jsme diskutovali i o nich. Podle našeho názoru pramení současná frustrace fanoušků částečně i z prakticky nulového zájmu ze strany klubu. Tristním stavem oficiálních webových stránek počínaje a obrazem v médiích a propagací v regionu konče. V této oblasti se lze zlepšit velmi rychle a velmi výrazně a přitom to nemusí stát moc peněz. V tomto ohledu jsme nabídli naši pomoc a Otakar Černý zdá se naslouchal, ačkoliv se domníval, že komunikaci s veřejností nepodceňuje a deficit v této oblasti necítí. Navrhli jsme mu pomoc s tvorbou a aktualizací webu, s tištěnými zpravodaji na každý zápas a podobně. Během příštího týdne se prý ozve a domluvíme se.

Závěrem. Ze schůzky jasně vyplynulo toto: za současného stavu nelze očekávat lepší sportovní výsledky. Cílem pro každou sezónu bude vždy jenom předkolo, když se zadaří, tak čtvrtfinále. To ale se samozřejmostí nelze čekat každý rok. Pokud jde o komunikaci s veřejností a fanoušky, tam s jistou dávkou opatrnosti zlepšení očekávat můžeme.

Pokračování tohoto článku přineseme po zítřejší schůzce s hráči. Zároveň v něm nastíníme svůj postoj a postup jak dál.

Tags

Kulturní přesahy

NA LED! Hokej a bruslení v obrazech

Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje nová výstava Národní galerie Praha, která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představí téměř sto prací napříč různými výtvarnými technikami a médii z českých institucionálních i soukromých sbírek. K vidění budou od 26. dubna do 27. října jak malby starých mistrů, tak díla současných českých tvůrců.

 

www.ngprague.cz

Facebook

Komunita

ZÁBAVA

Přívětivé místo pro fanoušky kladenského hokeje, kteří si rádi hrají nebo zrovna nemají co na práci. AKTUALIZOVÁNO!