Česká televize


Syndikovat obsah Přejít na ČT sport
Zprávy z rubriky Hokej na portálu ČT sport
Aktualizace: před 13 min 9 sek

Kanonýr Motoru, Jihlavy i "pětaosmdesátého" Jiří Lála slaví šedesátiny

21. Srpen 2019 - 20:22

Jeho nejslavnější gól do prázdné branky proti Kanadě pečetil československé zlato na mistrovství světa v Praze v roce 1985. Úspěchů dosáhl ale mnohem víc. Hokejový útočník Jiří Lála slaví šedesáté narozeniny.

Nejkrásnější vzpomínka? Nasnadě. "Osmdesátej pátej, kde jsme vyhráli mistrovství světa a ještě se mi povedlo dát ten poslední gól," prohlásil Lála.

Žádnou velkou oslavu šedesátin nepořádá, i když gratulantů je hodně. "Furt mi nějak zvoní telefon a furt někdo někde volá. Ale to je hezký," podotkl s úsměvem.

Jiří Lála se narodil 21. srpna 1959. Proslul jako výborně technicky vybavený útočník s vynikající akcelerací a přesnou, razantní střelou. Většinu hokejové kariéry prožil v Českých Budějovicích, s výjimkou dvou sezon strávených na vojně v dresu Dukly Jihlava, se kterou to v roce 1982 dotáhl až k zisku titulu mistra Československa. S kariérou skončil ve 43 letech v německém Řeznu, poté se Lála dal na funkcionářskou dráhu.

Rodák z Tábora, který vyrostl v Soběslavi, jako dítě dělil čas mezi hokej a kopanou, ještě v patnácti letech zkoušel zároveň hrát první fotbalovou dorosteneckou ligu za České Budějovice a trénovat v Motoru. Vydržel to ale jen půl roku, něž definitivně vyhrál hokej - už v 16 letech nastupoval Lála za budějovický seniorský tým, kterému kromě vojenské služby zůstal věrný až do konce 80. let, i když ty největší úspěchy zažil právě s Duklou.

V armádním klubu, do kterého si stahovali ty nejnadějnější hokejisty, získal i titul krále ligových střelců. "Víte, ona to v Jihlavě byla trochu jiná vojna. My měli k dispozici vilu, tam jsme bydleli, tam nám vařili, měli jsme se tam jak na zámku," vzpomínal Lála, který tehdy poznal také první manželku.

Na začátku 80. let se pak zařadil mezi opory národního týmu, se kterým na MS získal kromě zlata i dvě stříbrné (1982 a 1983) a jednu bronzovou medaili (1981).

Za reprezentaci si Lála zahrál také na dvou olympiádách, z té sarajevské si v roce 1984 přivezl stříbrnou medaili. Za reprezentaci celkem odehrál 198 zápasů a dal 89 branek. V roce 1983 se navíc stal s devíti brankami nejlepším střelcem šampionátu v Německu.

Po roce 1989 prošel několika německými týmy, jednu sezonu strávil i ve Skotsku. Poslední zápas sehrál 23. srpna 2003 v Řezně, kde tehdy působil jako manažer. Stejnou funkci později přijal u českých reprezentačních juniorů.

Sparťané nestačili na Ženevu a prohráli podruhé v řadě

21. Srpen 2019 - 19:38

Sparťanští hokejisté prohráli svůj úvodní zápas na turnaji v Mannheimu. Pražský tým podlehl v souboji se Servette Ženeva 2:3. Pro Pražany jde v přípravě na novou sezonu o druhou porážku za sebou.

Sparta prohrávala po gólu z osmé minuty, kdy brankáře Jakuba Sedláčka překonal Eric Fehr. V 27. minutě přišel bleskový obrat, když vyrovnal Michal Řepík a jen o 13 vteřin později skóroval i Lukáš Rousek. Ve třetím dějství ale zařídil výhru Servette dvěma góly Guillaume Maillard.

Svěřenci německého kouče Uweho Kruppa, kteří budou patřit k hlavním favoritům extraligy, narazí v rámci turnaje ještě na švédský celek HV 71 a na pořádající Mannheim.

Prémie za hokejovou Ligu mistrů rostou. Český svaz navíc ocení každý klub půl milionem

21. Srpen 2019 - 15:40

Odměna pro vítěze hokejové Ligy mistrů dle slibů rok od roku roste. V minulém ročníku bral šampion v přepočtu zhruba 9,5 milionu korun, za nadcházející ročník utrží prémii 425 tisíc eur, asi 11 milionů korun. Navíc čtveřice extraligových zástupců Třinec, Liberec, Plzeň a Hradec Králové obdrží poprvé v historii soutěže finanční injekci od svazu za reprezentaci českého hokeje na mezinárodní scéně. Každý z klubů dostane půl milionu korun.

O prvenství, na které za dosavadních pět odehraných ročníků dosáhla hned třikrát švédská Frölunda, se utká 32 týmů ze 13 zemí. Vedení soutěže navýšilo v souladu s původními záměry opět odměnu pro vítěze. Frölunda jakožto úřadující šampion inkasovala minule 365 tisíc eur. Celkově narostly odměny o 400 tisíc eur na 2,34 milionu eur.

Odměny stoupají sice pozvolna, ale pravidelně s každou další sezonou, což je důležité i s ohledem na stabilitu celé soutěže. Právě kvůli finančním problémům podobné projekty v minulosti zkrachovaly. Podle plánu současné Ligy mistrů se mají odměny na konci současného kontraktu v sezoně 2022/23 vyšplhat na 3,46 milionu eur celkově, z čehož má být 720 tisíc eur připraveno pro vítěze.

Účinkování českých klubů poprvé finančně podpořil svaz. "Český hokej vnímá, že Champions Hockey League se stala pevnou součástí kalendáře na klubové úrovni. Svaz tak uvolnil dva miliony korun, aby pomohl týmům, které budou český hokej reprezentovat. Každý tým tak obdrží od svazu půl milionu korun," řekl mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Kluby tuto pomoc oceňují i s ohledem na to, že do plusu se lze v současnosti přehoupnout až s postupem do závěrečných kol play-off. "Půl milionu rozhodně není nic zanedbatelného a jde určitě o správný krok, když svaz podpoří český tým, který reprezentuje český hokej na mezinárodní úrovni," uvedl plzeňský kouč Ladislav Čihák.

Postoj vůči Lize mistrů oproti minulosti podle všeho výrazně změnili v Hradci Králové. "Určitě je velké plus, že se částky na prize money zvedají. Soutěž je pořád na začátku, ale je to výborná myšlenka. A pokud budou přibývat peníze, bude to i čím dál zajímavější pro majitele klubů nejen po té sportovní stránce," řekl trenér Mountfieldu Tomáš Martinec.

"Já to beru z toho sportovního hlediska a zápasy v Lize mistrů jsou pro nás oceněním celoroční práce a zároveň obrovské zkušenosti. Moc si toho vážíme, že si můžeme zahrát zase mezi touto společností nejlepších týmů, už to je pro nás úspěch. Přestože máme silnou skupinu s Frölundou, uděláme vše pro to, aby se nám z ní podařilo postoupit," doplnil Martinec.

Třinec hned v úvodu absolvuje během tří dnů utkání v Lahti a v Minsku. A je zřejmé, že natěšení na konfrontaci jsou i fanoušci extraligových šampionů. "Zájezd Finsko, Bělorusko pro naše fanoušky byl za dva dny vyprodán," uvedl výkonný ředitel Ocelářů Marek Chmiel.

"V Lize mistrů jsou to prestižní super zápasy, zahrajete si utkání, co jsou na vysoké úrovni. A my chceme ten pohár vyhrát. Každá trofej, kterou vyhrajete v kariéře, je super. Ne každému se poštěstí vyhrát něco za kariéru. Jdeme hrát o prvenství, ale na prvním místě je postoupit ze skupiny a jít krůček po krůčku," řekl zkušený třinecký bek Lukáš Krajíček.

Dosud nejdál došla z českých klubů Sparta. Pražané se ve třetím ročníku probili až do finále, kde smolně podlehli Frölundě v prodloužení.

Varaďa má k dispozici dvacítku bez výrazné hvězdy. Třeba jsme tohle potřebovali, říká

21. Srpen 2019 - 9:25

Už za čtyři měsíce ho společně se svěřenci čeká velký turnaj. Trenér hokejové reprezentace do 20 let Václav Varaďa věří, že se jeho tým na mistrovství světa v Ostravě a Třinci na přelomu roku bude moct opřít o velkou podporu fanoušků. Zároveň bude mužstvo sázet na soudržnost vzhledem k absenci výrazných jmen jako v předchozích výběrech.

"Mistrovství světa doma je speciální. I já se připravuji na nápor a věřím tomu, že i fanoušci z regionu nás budou hnát. Byl jsem na šampionátu v parahokeji a atmosféra byla úžasná. Věřím tomu, že nás fanoušci poženou taky tak," poukázal Varaďa na vydařené a diváky hojně navštěvované květnové mistrovství světa parahokejistů v Ostravě.

Bývalý vynikající útočník si dobře uvědomuje, že šampionát v domácím prostředí může být pro hráče psychicky náročný. "Je pravda, že to asi může být dvousečné. Vnímám, že turnaj doma je speciální. Je parádní. I když vím, že juniorská mistrovství, která byla v České republice, nám moc nevyšla. Třeba nám ale tohle pomůže výše," přál si Varaďa. V letech 1994, 2002 ani 2008 Češi doma medaili získat nedokázali.

Přestože nová sezona začne oficiálně až v září, dvacítka má za sebou již červencovou akci ve Finsku a dnes odlétá do Ruska, kde se představí na turnaji čtyř zemí. Varaďa se svými asistenty Patrikem Eliášem a Alešem Krátoškou tak budou mít další šanci vidět v zápasech i hráče, kteří budou působit v zámořských juniorských soutěžích.

"Nechtěl bych ale teď předjímat, jak bude tým vypadat. Jsou tady hráči, kteří za sebou mají nějakou historii na mistrovství světa a taky mají za sebou velmi dobrou minulou sezonu. My ale žijeme tady a teď, a postavíme nejlepší možný tým," řekl Varaďa. Na rozdíl od minulého šampionátu budou v mužstvu chybět výrazné hvězdy. "Možná, že teď bude tým odlišný a třeba je to to, co jsme potřebovali," uvedl mistr světa z let 2000 a 2005.

Stejně jako v minulé sezoně Varaďa vedle reprezentace povede i extraligový Třinec a věří, že to nebude problém. "Mám velmi dobrý realizační tým a ani nevnímám, že bych nestíhal. Vše dělám na maximum. Mít dvě funkce je reálné a pro mě je důležité, že cítím podporu v Třinci i u reprezentace. Hodně mi pomáhá rodina, která stojí za mnou. Věřím, že to takhle bude pokračovat," řekl Varaďa.

Kouč úřadujícího extraligového šampiona zdůraznil, že i nadále bude od všech svých svěřenců vyžadovat stoprocentní nasazení. "Není to o tom, že bych přijel někam jen na výlet nebo že bych se přijel zúčastnit. Čeká mě těžká práce, ale jsem s tím ztotožněn a těším se na to. Věřím, že tým bude makat a pracovat tak, aby se úspěch dostavil," dodal Varaďa.

Ani Jágr Kladno před debaklem od Plzně nezachránil, Třinec v Brně porazil Kometu

20. Srpen 2019 - 21:20

Hokejová sezona se blíží a přípravných zápasů přibývá. Extraligový nováček z Kladna i s Jaromírem Jágrem v sestavě utržil na svém stadionu debakl s Plzní 2:8. V dalších soubojích celků z nejvyšší soutěže vyhrál mistr z Třince na ledě Komety Brno 6:3 a Zlín na vlastním stadionu podlehl Olomouci 2:3 v prodloužení. Karlovy Vary zvítězily nad účastníkem KHL Soči 2:1 v prodloužení a Hradec Králové vyhrál nad Vídní 5:1.

Kladno prohrálo pátý ze sedmi přípravných duelů a ani jednou neuspělo proti extraligovému sokovi. Rytíři zdolali jen prvoligovou Slavii a celek Lausitzer Füchse z druhé německé ligy.

Kladno už v deváté minutě prohrávalo 0:4 po gólech Miroslava Indráka, Tomáše Mertla, Luboše Roba v přesilové hře a Michala Moravčíka. V úvodu druhé části se zapsal za hosty mezi střelce i Milan Gulaš, v 28. minutě sice snížil Jakub Strnad, ale v dalších třech početních výhodách se za Indiány prosadili Jaroslav Kracík, Jakub Pour a Indrák. Výsledek zkorigoval rovněž v přesilovce Tomáš Redlich.

Třinečtí Oceláři mezi 12. a 17. minutou získali vedení 3:0. Zařídili to Štěpán Novotný, Jiří Polanský a Erik Hrňa, který zužitkoval přesilovou hru. Za Kometu skóroval ještě v úvodní části Jan Hruška a v 45. minutě ještě zkorigoval výsledek Luboš Horký. Náskok Třince pojistili dvěma góly Matěj Stránský a jedním Polanský. V závěru ještě znovu skóroval brněnský Hruška.

Zlín dostal už po půlminutě do vedení Tomáš Fořt a v druhé části po 13 sekundách upravil Jakub Šlahař na 2:0. Olomouc zahájila obrat v 51. minutě díky Petru Strapáčovi, 147 sekund před koncem třetí třetiny vynutil prodloužení David Ostřížek a v čase 62:03 rozhodl v přesilovce David Škůrek.

Karlovarská Energie vedla nad Soči od deváté minuty po brance Matěje Stříteského v přesilové hře. Na začátku druhého dějství vyrovnal Sean Collins, ale v čase 63:19 rozhodl Václav Skuhravý.

Mountfield proti poraženému finalistovi uplynulého ročníku EBEL v závěru první třetiny získal během 170 sekund tříbrankový náskok. Nejdříve využil přesilovou hru Oskars Cibulskis, potom skórovali v oslabení Michal Dragoun i Rudolf Červený. V druhé třetině zvýšil v přesilové hře Aleš Jergl. Za Capitals se zapsal mezi střelce v 43. minutě Taylor Vause, poslední slovo měl však Jordann Perret.

Přípravné zápasy:

Mountfield Hradec Králové - Vídeň Capitals 5:1 (3:0, 1:0, 1:1)
Branky: 18. Cibulskis, 19. Dragoun, 20. Červený, 25. Jergl, 55. Perret - 43. Vause.

HC Energie Karlovy Vary - HK Soči 2:1 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 9. Stříteský, 64. Skuhravý - 22. Collins.

Rytíři Kladno - HC Škoda Plzeň 2:8 (0:4, 1:2, 1:2)
Branky: 28. Strnad, 58. Redlich - 2. a 52. Indrák, 3. Mertl, 5. Rob, 9. Moravčík, 21. Gulaš, 31. Kracík, 45. Pour.

HC Kometa Brno - HC Oceláři Třinec 3:6 (1:3, 0:0, 2:3)
Branky: 20. a 59. J. Hruška, 45. Horký - 15. a 56. Polanský, 54. a 57. M. Stránský, 12. Š. Novotný, 17. Hrňa.

PSG Berani Zlín - HC Olomouc 2:3 v prodl. (1:0, 1:0, 0:2 - 0:1)
Branky: 1. Fořt, 21. Šlahař - 51. Strapáč, 58. Ostřížek, 63. Škůrek.

Lauko se připravuje s dvacítkou a sní o místě v prvním týmu Bostonu

20. Srpen 2019 - 20:36

Má patřit k tahounům hokejového týmu, který chce na přelomu roku v Ostravě a Třinci uspět na juniorském mistrovství světa. Devatenáctiletý Jakub Lauko s týmem Rouyn-Noranda Huskies na konci května získal Memorial Cup, trofej pro nejlepší mužstvo kanadských juniorských soutěží. V nadcházející sezoně by ale už Lauko, jehož loni draftoval ve třetím kole Boston, chtěl hrát mezi muži.

"Nad další sezonou přemýšlím každý den a není to příjemné. V minulém roce jsem byl v podobné situaci. Mohl jsem se po kempu vrátit do Česka, nebo jsem mohl zůstat v Americe. To bylo ještě těžké. Letos je to stejné jen s tím, že budu tam," řekl Lauko po tréninku juniorské reprezentace v Berouně, kde se připravuje na turnaj čtyř zemí v Rusku.

Odchovanec Chomutova má jasno v tom, že chce hrát seniorský hokej. Zároveň si ale uvědomuje, že jej Boston klidně může opět poslat do juniorky. "Tam se nechci vracet. Může se ale stát, že odehraji kemp sebelépe a řeknou, že nemají místo, a pošlou mě do juniorky. Nechci myslet na to, že by to tak dopadlo, ale stát se to může," podotkl Lauko, který s ohledem na svůj věk už může působit i na farmě.

O jeho další budoucnosti rozhodnou i výkony v kempu Bruins před sezonou. "Letos to bude těžší. Minulý rok byla polovina týmu v Číně, takže byl větší prostor na ledě a mohl jsem hrát i přípravné zápasy," řekl Lauko, který už má jeden kemp v Bostonu za sebou. Na konci června však se zástupci týmu v zámoří řešil hlavně svůj zdravotní stav, po dlouhé sezoně ještě doléčoval zranění.

Momentálně se Lauko chystá na akci reprezentační dvacítky, na turnaji v Permu by měl patřit mezi klíčové hráče. "Už se těším. Na začátku léta jsem nemohl jet do Finska, tak jsem rád, že jsem tady teď s klukama. Je to dobrá příprava na začátek sezony, na kemp v Bostonu," řekl útočník, který startoval již na dvou světových šampionátech hráčů do 20 let.

Blížící se juniorské MS bude i pro něj mimořádné, neboť se odehraje v České republice. "V hlavě to mám asi od konce minulého mistrovství. Na tento turnaj myslím docela dlouho. Doufám, že to bude dobré rozloučení s mládežnickou kariérou v reprezentaci," uvedl Lauko. "Snad mi pomohou i zkušenosti z předešlých šampionátů. Asi už se nerozklepu, že jsem na mistrovství světa a kouká na to celý svět. Určitě se budu snažit zkušenosti zúročit," doplnil.

Pokud by si ale v kempu vybojoval pozici v hlavním týmu Bostonu, mohl by o start na šampionátu přijít. "Kdybych nemohl jet na mistrovství, tak ať je to z takového důvodu, že mě Boston nepustí a jsem v prvním týmu. NHL je ale teď sen," dodal Lauko.

Trenér Varaďa vyzkouší v Rusku další adepty na místo v reprezentační dvacítce

19. Srpen 2019 - 22:26

V přípravě na mistrovství světa hokejistů do dvaceti let čeká českou reprezentaci turnaj čtyř zemí v Rusku. Po červencových přípravných zápasech ve Finsku se svěřenci trenéra Václava Varadi nyní v Permu postupně utkají s Ruskem, Finskem a Švédskem.

"Jsme rádi, že můžeme vidět další kluky, kteří s námi nebyli ve Finsku. Spousta z nich dostala druhou šanci se nám ukázat. Mohou nás upoutat," řekl Varaďa ČTK a webu hokej.cz v Berouně, kde se juniorská reprezentace ode dneška připravuje. Ve středu se tým přesune do Ruska a v pátek vstoupí do turnaje.

Stejně jako v přípravných zápasech proti Finsku a Švýcarsku na severu Evropy může Varaďa se svými asistenty Patrikem Eliášem a Alešem Krátoškou vyzkoušet hráče, kteří působí v zámořských juniorských soutěžích. Do Ruska jich poletí pět v čele s útočníkem Jakubem Laukem.

"Jsem rád, že jsou tady. Ale jen to, že budou hrát kanadsko-americkou juniorskou soutěž, jim nezaručuje, že budou v (konečné) nominaci. Samozřejmě i oni nás chtějí upoutat svou hrou a my budeme vnímat jejich hru i přístup. Šanci mají pořád všichni. I ti, kteří tady nejsou," podotkl Varaďa, který má nyní k dispozici 22 hráčů.

Před mistrovstvím světa čeká české hokejisty ještě listopadový turnaj ve Finsku, šampionát v Ostravě a Třinci začne 26. prosince.

Nominace České dvacítky:

Brankáři: Daniel Dvořák (Hradec Králové), Jan Škorpík (Sparta Praha).

Obránci: Tomáš Dajčar, František Klejna, Jan Mlčák (všichni Litoměřice), Jan Štibingr (Slavia Praha), Zack Malík (Plzeň), Martin Hugo Haš (Tappara Tampere/Fin.), Šimon Kubíček (Seattle Thunderbirds/WHL), Matěj Blümel (Univ. of Connecticut/NCAA).

Útočníci: Otakar Šik, Vojtěch Střondala, Dominik Sklenář (Litoměřice), Michal Teplý (Liberec), Filip Přikryl (Plzeň), Adam Raška (Třinec), Šimon Jelínek (Kladno), Jan Bambula (Havířov), Petr Čajka (Ženeva/Švýc.), Jaromír Pytlík (Sault Ste. Marie Greyhounds/OHL), Martin Lang (Kamploops Blazers/WHL), Jakub Lauko (Rouyn-Noranda Huskies/QMJHL).

Memoriál Zbyňka Kusého ovládly Košice, Pardubice finále nezvládly

16. Srpen 2019 - 22:35

Domácí turnaj měli dobře rozehraný, ale ve finále proti Košicím neuspěli. Pardubičtí hokejisté nestačili na slovenského soupeře a po porážce 3:5 skončili na druhém místě. Po třech porážkách zabralo v přípravě Kladno, které si poradilo s německým druholigovým celkem Lausitzer Füchse.

Pardubičtí sice díky Martinu Látalovi bleskově odpověděli na vedoucí gól Košic z konce první třetiny, jenže tu druhou prohráli 0:2. A i když se jim pak podařilo zdramatizovat závěr zápasu, před téměř čtyřmi tisíci diváky museli vstřebat porážku. Hráči Hradce Králové v duelu o páté místo porazili Znojmo 5:3.

Kladenští hokejisté po výsledkově slibném vstupu do přípravy prohráli poslední tři zápasy shodně tříbrankovým rozdílem. Druholigový německý celek ale přesvědčivě přehráli 5:1. V dresu Rytířů nechyběl hrající majitel Jaromír Jágr, který si připsal jednu asistenci.

Debakl 3:9 s Trenčínem utrpěli hokejisté Karlových Varů. Šlo o pátou porážku Energie ze šesti zápasů od začátku přípravy. Hattrickem se v dresu vítězů blýskl kanadský útočník Jake Coughler.

Přípravné hokejové zápasy:

Rytíři Kladno - EHC Lausitzer Füchse 5:1 (1:0, 3:0, 1:1)
Branky: 16. Zikmund, 25. Stach, 28. Š. Jelínek, 35. Hajný, 60. O'Donnell - 54. Hammond.

HC Dukla Trenčín - HC Energie Karlovy Vary 9:3 (3:2, 4:1, 2:0)
Branky: 16., 22. a 32. Coughler, 12. a 37. Lapšanský, 13. Sojčík, 38. Bartovič, 42. Šišovský, 52. Alderson - 2. T. Mikúš, 15. Hlava, 37. Eminger.

Memoriál Zbyňka Kusého: Finále: HC Dynamo Pardubice - HC Košice 3:5 (1:1, 0:2, 2:2)
Branky: 20. M. Látal, 57. Mandát, 59. Tybor - 27. a 37. Haščák, 20. Vrábeľ, 58. Majdan, 60. Chovan.

O 5. místo: Mountfield Hradec Králové - Orli Znojmo 5:3 (2:0, 1:0, 2:3)
Branky: 23. a 54. Rosandič, 7. Červený, 11. Dragoun, 56. Kubík - 45. Bowles, 45. P. Beránek, 55. Oščádal.

Dvě místa na farmě Islanders a čtyři adepti. Chci se o to porvat, hlásí Škarek

16. Srpen 2019 - 13:30

Doma v Jihlavě si vychutnal hokejový brankář Jakub Škarek svoji premiérovou přípravu s českou reprezentací, ale na první oficiální start v jejím dresu si bude muset s jistotou delší dobu počkat. Devatenáctiletý talent stráví nadcházející sezonu v zámoří. Loni po draftu jej New York Islanders poslali zpět do Evropy do Pelicans Lahti, ale tentokrát s ním počítají na farmu.

Škarek si při šestidenním kempu adeptů národního týmu alespoň zachytal ve čtvrtek v jednom ze dvou tréninkových zápasů proti mateřské Dukle. "Byť jsem byl nominovaný už v minulosti, tak to pro mě bylo první soustředění se seniorským nároďákem. Byl jsem za tu pozvánku velice rád. Mohl jsem se tady připravovat, a ještě navíc doma v Jihlavě. Vidět lidi, které přes rok normálně nevidím," řekl Škarek.

"Měl jsem možnost se tady připravovat jak s trenérem gólmanů, tak s brankáři, které dobře znám. Jsem strašně rád, že jsem měl možnost tady být. Kdyby v budoucnu pozvánka přišla znova, tak určitě, když budu moct, pojedu," prohlásil Škarek.

Jihlavský talent v roce 2017 pomohl Dukle k postupu do extraligy, kterou si v ročníku 2017/18 i zachytal. Po sestupu klubu z Vysočiny zpět do první ligy a draftu NHL se vydal sbírat další zkušenosti do Finska. Vedení Islanders, kteří si jej vybrali ve třetím kole na 72. pozici, s ním nyní má další plány v Severní Americe.

"Budu se ještě týden připravovat tady a pak poletím na kemp. Tam se uvidí, jak to dopadne. Co mi řeknou, kde budu hrát. Sám to ještě nevím. Na mně je, abych tam přijel maximálně připravený a udělal tam maximum pro to, abych se o místo porval," uvedl Škarek.

Bude se snažit vybojovat místo v AHL v Bridgeportu, další možností je ECHL ve Worcesteru. "Všechno se bude odvíjet podle kempu. Tuším, že tam jsme se mnou čtyři gólmani na dvě místa na farmě, takže o ně proběhne nějaký boj. Chci se o to porvat," uvedl Škarek, jehož konkurenty budou Linus Söderström, Jared Coreau a Christopher Gibson.

Loni hned po draftu absolvoval s Islanders rozvojový kemp i část nováčkovského, následně se přesunul do Lahti. "Startovala nám liga, tak jsem tam byl jen krátce," uvedl. Letos by ale měl být navíc i v hlavním kempu Islanders. "Je dobré, že tam můžu vidět, jak se připravují hráči NHL, protože jsme ve stejném tréninkovém centru. Jen za tu zkušenost jsem rád, že na mě můžou střílet hráči jako Barzal a další. Udělám maximum pro dobrý výsledek," dodal Škarek.

Reprezentace si kemp zpestřila přípravnými duely, Jihlavu dvakrát porazila

15. Srpen 2019 - 20:18

Aby si trochu zpestřili týdenní soustředění, zahráli si čeští reprezentanti na Horáckém stadionu dva tréninkové zápasy s prvoligovou Jihlavou. V prvním z dvojice modelovaných soubojů na 2x20 minut zástupci národního týmu zvítězili 3:1 a ve druhém 2:1.

Z 36 členů výběru Miloše Říhy na kempu adeptů národního mužstva nezasáhli do zápasů jen brankáři David Rittich z Calgary a Daniel Vladař z Bostonu. Rittich na přání svého klubu a Vladař kvůli drobnému zranění. Obránci Daniel Bukač a Daniel Gazda oblékli dres Jihlavy.

V prvním z duelů, v kterých například v případě vyloučení bylo nařízeno trestné střílení nebo se hrála přesilovka pouze minutu, vedla Dukla po brance Josefa Skořepy, ale ve 13. minutě vyrovnal Radim Zohorna a v druhém dějství otočili výsledek obránce Dominik Mašín a útočník Matyáš Kantner.

V druhém utkání se prosadil v polovině první třetiny jen Jiří Fronk z domácí Dukly. V druhé dvacetiminutovce otočili výsledek bek David Sklenička z trestného střílení a další zadák Petr Kalina. Druhé klání nedohrál kvůli zranění útočník David Cienciala.

"Byl to pěkný zážitek si tady zahrát proti Dukle. Vyrůstal jsem tady a naučil jsem se tu hokej. Byl to tady můj druhý domov a jsem rád, že jsem tady mohl ten týden strávit," řekl útočník Adam Musil. U stropu Horáckého stadionu je mezi legendami vyvěšen i dres jeho dědy Jaroslava Holíka i prastrýce Jiřího Holíka. "Udělali tady hodně práce a myslím, že si to zaslouží. Na tomto zimáku je velká historie," doplnila nová posila Liberce.

Přivítal, že se domluvil duel s Duklou místo původně plánovaného utkání jen mezi reprezentanty. Ti loni v Přerově hráli proti sobě rozděleni na týmy Čech a Moravy. "Hráli jsme proti sobě už od neděle do středy, takže to byla taková hezká změna, že jsme si mohli zahrát proti Dukle," dodal Musil, který má na kontě osm startů za národní tým z loňského roku.

Zatímco Adam Musil po začátcích v Jihlavě působil dlouhá léta v zámoří a naposledy v AHL v San Antoniu, brankář Jakub Škarek si za Jihlavu zachytal ještě v sezoně 2017/18 v extralize. Uplynulý ročník strávil v Pelicans Lahti, kam jej po draftu zapůjčili New York Islanders.

"Proti Dukle jsem hrál poprvé v životě. Pár kluků v Dukle znám, s kterými jsem hrával v mládeži, a na hecování došlo. V zápase se ale soustředím jen na puk," prohlásil Škarek, který nastoupil v druhém duelu, v němž hráli více hráči širšího kádru Jihlavy.

Byl rád, že se právě s Duklou souboj domluvil. "Bylo to zajímavé zpestření a taková tečka za soustředěním, i když v pátek máme ještě trénink. Jsem rád, že jsme oba zápasy zvládli vítězně. Dukla mě velice příjemně překvapila, mladí kluci hráli výborně i jejich nové posily. Určitě nám to neudělali lehké, klobouk dolů před nimi," dodal Škarek.

Tréninkové zápasy české reprezentace v Jihlavě (hráno 2x20 minut):

Dukla Jihlava - ČR 1:3 (1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 7. Skořepa (Pekr, Černohorský) - 14. R. Zohorna (Jergl, Rousek), 30. Mašín (Košťálek), 31. Kantner (Kodýtek, Horký).

Sestava ČR: Vaněček - Pyrochta, Ščotka, Budík, Buchta, Mašín, Košťálek - O. Beránek, A. Musil, Flek - Horký, Kodýtek, Kantner - Jergl, R. Zohorna, Rousek.

Dukla Jihlava - ČR 1:2 (1:0, 0:2)

Branky a nahrávka: 10. Fronk - 29. D. Sklenička z trestného střílení, 33. Kalina (Anděl).

Sestava ČR: Škarek - Kaňák, L. Doudera, D. Sklenička, Hanousek, Tomáš Dvořák, Kalina - Machala, Anděl, P. Kousal - Ordoš, Fořt, Zachar - Cienciala, K. Reichel, D. Kindl.

Sparta soupeře v přípravě válcuje, Češi z Chabarovsku přispěli k porážce Pardubic

14. Srpen 2019 - 22:38

Třetí zápas, třetí jasné vítězství. Sparta pokračuje v přípravě v povedených výkonech a proti finskému KooKoo Kouvola přidala výhru 5:1. Zato Pardubice nestačily na Memoriálu Zbyňka Kusého na ruský Chabarovsk, kterému podlehly 3:6.

Sparta, která se bude v sezoně snažit napravit velmi nepovedený minulý ročník, rozhodla v Tipsport areně skvělým nástupem. Ve 13. minutě vedli svěřenci kouče Uweho Kruppa už 3:0. Více než dvě tisícovky diváků potěšil dvěma góly Matúš Sukeľ. Nakonec vyhráli Pražané čtyřbrankovým rozdílem, který je nejnižší z dosud odehraných duelů.

Pardubičtí na Memoriálu Zbyňka Kusého nestačili na Chabarovsk, který v pondělí utrpěl debakl od Hradce Králové 0:7. V úterý přitom Dynamo skvěle zvládlo východočeské derby a před více než čtyřmi tisíci diváky porazilo Hradec Králové 7:2.

Jen o něco málo nižší návštěva přišla podpořit Pardubice i nyní. Jenže Amur v čase 2:31 vedl už 2:0. V dresu vítězů se prosadili i reprezentanti Ondřej Vitásek a Hynek Zohorna. Dynamo ale zvládlo lépe doplňkové nájezdy, takže vyhrálo skupinu a v pátek ho čeká boj o prvenství.

Na Zubr Cupu bylo kvůli bezpečnostním rizikům zrušeno derby mezi Zlínem a Vsetínem. Protože Berani byli jako domácí tým pořadatelem zápasu a jeho přeložení by bylo komplikované, Vsetín získal kontumačně výhru 3:0.

"Rozhodování pro nás bylo velmi těžké, rádi bychom zápas kvůli fanouškům hráli, ale rizika jsou příliš velká. V daném týdnu jsou v regionu další velké akce, Barum Rally a Trnkobraní, které nepřímo ovlivňují organizační a bezpečnostní záležitosti utkání. Ty by byly nejnáročnější za několik posledních let, vyšší než zápasy s Kometou či Olomoucí, což s sebou nese nemalé náklady," vysvětlil na klubovém webu generální manažer Zlína Martin Hosták.

Přípravné hokejové zápasy:

HC Sparta Praha - KooKoo Kouvola 5:1 (3:1, 0:0, 2:0)
Branky: 8. a 13. Sukeľ, 11. Pech z trest. střílení, 47. Smejkal, 48. Říčka - 18. O. Manninen.

HC Dynamo Pardubice - Amur Chabarovsk 3:6 (1:3, 2:3, 0:0)
Branky: 10. J. Mikuš, 29. Tybor, 36. Poulíček - 3. Kapiturov, 3. Vitásek, 16. Korjagin, 26. Ušenin, 27. H. Zohorna, 39. Ruděnkov.

Po bombě Ovečkina jsem den nemohl kousat, řekl Vaněček. Přes občasné pochyby sen o NHL nevzdává

14. Srpen 2019 - 11:35

V zámoří už to zná velice dobře. Působí zde čtyři sezony, z nichž ale většinu strávil na farmě Washingtonu v Hershey v AHL. Brankář Vítek Vaněček na premiéru ve vysněné NHL stále čeká. S Capitals přesto podepsal novou tříletou smlouvu a nadále se tak může těšit na bomby od Alexandra Ovečkina nebo na zatím občasné setkání s krajany Jakubem Vránou, Radkem Gudasem a Michalem Kempným.

Vaněček se dočkal velkého povzbuzení při cestě za svým cílem v dubnu, kdy ho povolali na sérii play-off proti Carolině, s níž obhájce Stanley Cupu vypadl 3:4 na zápasy. "I když jsem si nezachytal, tak to samozřejmě bylo super. Jste s klukama, s nimiž se jen tak nevidíte. Když jsem byl menší, ani mě nenapadlo, že bych s nimi mohl být jednou v kabině," řekl Vaněček. "A největší zážitek byl, jak se Ovečkin porval," smál se třiadvacetiletý rodák z Havlíčkova Brodu.

S kapitánem Capitals Ovečkinem má ale i velmi osobní zkušenosti. "Pamatuju si, jak mi jednou řekl, abych šel do brány, že si jde zkoušet ty jeho bomby bez přípravy. 'Tak jo, super,' řekl jsem si a šel. A on mi tam poslal tři, pak čtvrtou na hlavu a já celý den nemohl kousat. Čelist byla úplně hotová," vyprávěl s úsměvem Vaněček. "Je to prostě legenda. Kdo ví, jak dlouho bude ještě v NHL. Super kluk," řekl.

I když trpělivě čeká na příležitost, připustil, že prožívá i slabší chvilky. Vzdát se ale nehodlá. "Jelikož tam stále jsem, trpělivost mám. Snažím se, ale jsou někdy chvíle, kdy máte výpadek. Je to někdy těžké, člověk tam je sám... Ale říkám si, že to přijde. Byl jsem draftovaný, ta šance se objeví jenom jednou za život, což jsem přijal. Tím pádem tam chci vydržet co nejdéle, abych se do NHL dostal," prohlásil Vaněček.

Jeho odhodlání přetrvává, přestože doufal, že šanci v prvním týmu dostane dříve. "Když jsem tam šel prvním rokem, nevěděl jsem, do čeho jdu. Říkal jsem si jeden dva roky a třeba mě vyzkoušejí. Teď už jsem tam čtyři roky a vím, jak to tam chodí. Že se prostě musí čekat, dokud se nedostanete na potřebnou úroveň. Pořád chtějí, abych se vyvíjel a zvykl si, abych byl připravený na kvalitu NHL. Je to určitě i o štěstí," řekl Vaněček.

Pomáhá mu i to, že v Hershey velmi dobře vychází s ruským parťákem Iljou Samsonovem, přestože jsou konkurenti na dlouhé cestě vzhůru. "Neustále se spolu bavíme. Ilja mě dokonce zval na svatbu, na kterou jsem bohužel nemohl přijet. Neumí moc anglicky, což já ze začátku také neuměl. Snažil jsem se mu pomáhat. Bavili jsme se česko-rusky, takže znám i nějaká ta špatná ruská slovíčka," přiznal Vaněček s úsměvem.

"Snažili jsme se vždycky si pomáhat. Když šel jeden z nás do brány, vždy jsme chtěli oba vyhrát. Celkově vzato musím říct, že poslední sezona byla pozitivní. Ale já chci ukázat, že jsem lepší než on. Aby mě do brány dávali víc. Nejdřív musím přechytat Ilju, když se to povede, mohu se dívat výš. A že je jedno místo prakticky jistě zabrané Bradenem Holtbym? NHL je nejlepší liga na světě, vždycky tam bude konkurent," prohlásil Vaněček.

V AHL naskakují vzpomínky na dorost

Hokejový život v AHL není jednoduchý. Třeba cesty za zápasy autobusem se občas hodně protáhnou. Naskakují tak vzpomínky na dorostenecká léta. "Abych řekl pravdu, tak bych byl rád, kdybych si na ně vzpomněl, protože v zámoří to jsou delší vzdálenosti. Jedete den před utkáním autobusem třeba šest hodin. Přežít se to dá, ale tohle je v AHL asi nejhorší," přiznal Vaněček.

Příliš komfortu nenabízí ani Hershey. "Je to malé město, kde jsou jen tři slušné restaurace a čokoláda," poukázal Vaněček na jednu z největších firem světa na výrobu čokolády. "Pokud chcete jít na jídlo, moc na výběr není. V podstatě pořád to samé. Ráno na trénink, pak domů, spánek, oběd, večeře... Je to monotónní. Žiju hlavně doma než venku," řekl Vaněček.

Pozvánku na nynější reprezentační kemp v Jihlavě přijal s nadšením. "Z Ameriky je těžké dostat se do reprezentace, navíc když tam máme dlouhou sezonu. Je fajn, že se můžu zapojit aspoň teď na letním kempu. Na farmě je člověk trošku schovaný, změní se to pak až po posunu do NHL. Jsem rád, že o mně teď trenéři věděli a pozvali mě," řekl Vaněček.

Mladá Boleslav trestala kladenské chyby, Rytířům se proti extraligovým zástupcům nadále nedaří

13. Srpen 2019 - 20:20

Pět přípravných zápasů a jen jediná výhra. Taková je prozatímní bilance Kladna před začátkem extraligové sezony. Rytíři tentokrát nestačili na Mladou Boleslav, které podlehli 1:4. Bruslaři si tak ve druhém utkání připsali další vítězství, střelecky se opět prosadil Lukáš Žejdl.

Rozdílný přístup k přípravnému období, rozdílné výsledky. Zatímco hokejisté Mladé Boleslavi nastoupili teprve k druhému zápasu, Kladno sehrálo už pátý duel, ale proti extraligovým klubům se trápí. Rytíři uspěli jen nad prvoligovou Slavií (6:4), jinak si ve čtyřech extraligových zápasech připsali jen bod za porážku v prodloužení (v Litvínově).

Je čas na paniku? Zatím se zdá, že ne. Nejen, že jde o přípravu, ale trenérské duo Lidický–Čermák stále hledá optimální složení útoků. Kladenská sestava navíc stále není kompletní. "Bohužel se nám nedaří, ale o to větší motivace je k tomu, aby ses zlepšil. Možná kdyby se nám dařilo, tak bychom mysleli, že jsme moc dobří," uvedl Jaromír Jágr po utkání.

Jágr přesto neztrácí víru v to, že se Kladno odrazí k lepším výkonům. "Kdybych neměl zkušenosti, jak to funguje, tak bych možná trochu panikařil. Ale to není moje povaha a já stále věřím. To, co je pravda teď, nemusí být pravda za měsíc. Všechno se může změnit," luskl prsty Jágr na znamení rychlé změny.

Tentokrát nastoupil na centru prvního útoku po boku Jaromíra Jágra a Ladislava Zikmunda Tomáš Kaut. Elitní formace se ale výrazněji neprosazovala, a to ani v přesilových hrách. Výhody nezužitkovala ani speciální řada, ve které zastoupil Kauta Brandon O'Donnell a v roli falešného beka byl Martin Réway.

To hráčům Mladé Boleslavi stačilo málo. Nejprve zrušil bezbrankové skóre z dorážky Ondřej Najman pouhých sedmnáct sekund před první přestávkou a ve druhé části se Rytíři dostali už do deficitu 0:3.

Pavol Skalický přizvedl prudké nahození Mitchela Fillmana ve dvojnásobné přesilovce a třetí direkt zasadil Žejdl po individuální akci Davida Šťastného. Žejdl se tak trefil v přípravě podruhé v řadě, když předtím rozhodl o boleslavském triumfu 4:3 v prodloužení na ledě Litvínova.

Fillman si navíc připsal asistenci i u branky Lukáše Pabišky. Ještě před čtvrtým zásahem Mladé Boleslavi se dočkali také Kladenští, ale gól Patrika Machače byl jediným světlým momentem v utkání.

"Prohráli jsme, co se dá dělat. Máme měsíc na to, než to začne naplno. Musíme se samozřejmě zlepšit. Musíme být důraznější. V tom je ten největší rozdíl mezi druhou soutěží a extraligou. Když uděláš chybu v nižší soutěži, tak ne vždy jsi potrestaný. Tady (v extralize) jsou hráči kvalitnější a umí chyby využít, což se nám stává," zhodnotil Jágr aktuální situaci.

Přípravné zápasy před extraligou:

Rytíři Kladno - BK Mladá Boleslav 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)

Branky: 42. P. Machač - 20. O. Najman, 29. Skalický, 40. Žejdl, 49. L. Pabiška.

Olomouc - Dukla Trenčín 6:3 (1:0, 3:1, 2:2)

Branky: 3. J. Knotek, 23. Irgl, 24. Škůrek, 39. Nahodil, 46. J. Káňa II z trestného střílení, 53. Dujsík - 39. Coughler, 46. Štach, 47. M. Valach.

Oceláři Třinec - Kometa Brno 5:2 (1:1, 3:0, 1:1)

Branky: 16., 28. a 36. Chmielewski, 28. Š. Novotný, 60. Adámek - 10. Jenyš, 45. P. Holík.

Energie Karlovy Vary - Sibir Novosibirsk 2:3 (1:0, 0:2, 1:1)

Branky: 11. Šenkeřík, 54. T. Rachůnek - 23. Puustinen, 39. V. Komarov, 55. Torčenjuk.

Berani Zlín - Slavia Praha 3:2 (1:0, 0:0, 2:2)

Branky: 12. a 47. Šlahař, 60. Köhler - 45. T. Šťastný, 56. M. Ondráček.

Dynamo Pardubice - Mountfield Hradec Králové 7:2 (4:0, 0:1, 3:1)

Branky: 20. a 48. Tybor, 3. Poulíček, 11. Locke, 12. M. Látal, 51. Mandát, 60. Hovorka - 24. Chalupa, 59. Miškář.

SC Rapperswil-Jona Lakers - HC Vítkovice Ridera 4:2 (0:0, 3:2, 1:0)

Branky: 21. Profico, 25. Hüsler, 35. Clark, 59. Mosimann - 27. Guman, 32. P. Zdráhal.

Mašín na čtvrtý pokus zabojuje o hlavní tým Tampy. Inspiruje ho cesta Černáka

13. Srpen 2019 - 16:35

Třikrát zatím musel na farmu, napočtvrté by rád konečně do NHL. Obránce Dominik Mašín bude v září na kempu Tampy Bay usilovat o místo v týmu Lightning, suveréna základní části minulé sezony. Třiadvacetiletý bek šanci vybojovat si místo v Tampě určitě dostane, klub s ním totiž v létě prodloužil smlouvu o rok.

Mašín je plný odhodlání. Uvědomuje si přitom, že v předním týmu nejlepší hokejové ligy světa je velký přetlak. "Ale pro každého je to stejné - každý jde do kempu s tím, že si chce vybojovat místo v týmu. Bude to tam určitě boj, ale udělám všechno pro to, abych se tam hned ze začátku dostal," řekl Mašín.

Celé léto se pilně připravuje s Filipem Chlapíkem, Vladimírem Sobotkou a Tomášem Hertlem. "Filip to také nemá jednoduché, Tomáš je z mého pohledu jedním z nejlepších hráčů v NHL. Uvidíme, jak to bude vypadat. Určitě by bylo zklamání, kdybych začínal dole, ale vím, jaký je tam kádr. Takže i když mě pošlou dolů, budu muset makat na farmě, abych se tam dostal co nejdříve. Zklamání by to ale určitě bylo," připustil Mašín.

Naději cítí i s ohledem na smlouvu. "Určitě je to náznak toho, že o mě stojí. Bavil jsem se i s agentem, který říkal, že šance určitě bude a musím o to zabojovat. Takže jsem se rozhodl, že podepíšu. Je super, že o mě klub jeví zájem," pochvaloval si Mašín.

Poslední tři sezony odehrál za tým Syracuse Crunch v nižší AHL. Na šanci v NHL čekal marně, přesto zůstává trpělivý. "To člověk musí být, když se chce dostat do NHL. Kdybyste si říkal, že už to nemá cenu, tak nemá cenu tam ani jezdit," zdůraznil Mašín, pro něhož je inspirací i příklad Erika Černáka.

O rok mladší slovenský bek si musel rovněž počkat na šanci, ale pak se jí chopil natolik dobře, že si zahrál i v play-off. "Předtím jsem s ním hrál celou sezonu na farmě a dařilo se nám. Byl jsem šťastný za něho, že se do týmu dostal a vedl si tak výborně," řekl Mašín.

Co tedy chybí jemu, aby se dostal mezi vyvolené? "To bych taky rád věděl...," pousmál se Mašín. "Když to vezmu vážněji, tak musím určitě posílit. A když pak ta šance přijde, musím ukázat to nejlepší. Je třeba být v pravý čas na pravém místě. Roli hrají zranění a vše ostatní. Je to také hodně o štěstí a o tom, aby člověk tu šanci dostal. Uvidíme," řekl Mašín.

Ví, že šanci by mohl dostat rychleji v týmu, kterému se nedaří. Na to se ale spoléhat nehodlá. "Možná ano, ale já chci, aby si tým vedl dobře. Snažíte se dostat nahoru a pak je lehčí hrát v dobrém týmu než jít do horšího. O to víc v pozici obránce, není to pak jednoduché se adaptovat, když jste v horším týmu a dostáváte spoustu gólů," prohlásil Mašín.

Lightning byli v základní části minulé sezony nejen dobří, ale vynikající. "Je super, že se klukům tak dařilo. Mají výborný tým a myslím, že byli aspiranty na Stanley Cup, ale po té výborné základní části jim nevyšlo play-off. Ten tým bude ale zase skvělý a já věřím, že budu jeho součástí," uvedl Mašín.

Život v zámoří ho změnil nejen jako hokejistu, ale i jako člověka. "Určitě jsem se změnil v porovnání s dobou, kdy jsem hrál na Slavii. Musíte se o sebe postarat: prát si, vařit, všechno. Je to jiné. Navíc jiný jazyk, jiné vtípky, všechno. Ale už jsem přivykl a zapadl," ujistil Mašín.

Do zámoří se vydá opět na přelomu srpna a září, i proto mohl přijmout pozvánku reprezentačního kouče Miloše Říhy staršího na letní kemp v Jihlavě v tomto týdnu. "Je super, že jsem byl pozvaný. Mohu ukázat, jak jsem se v Americe zlepšil a co jsem se za těch pět let naučil. Je to tam trošku jiný hokej, určitě tvrdší a rychlejší. A je super vidět zase ty kluky, s nimiž jsem v nároďáku hrával, a zatrénovat si s nimi," pochvaloval si Mašín.

Pět gólů hned v první třetině. Hradec Králové si pochutnal na Chabarovsku

12. Srpen 2019 - 21:32

Hokejisté Hradce Králové na úvod Memoriálu Zbyňka Kusého rozdrtili Chabarovsk 7:0. Po dvou gólech vstřelili Matej Paulovič a Matěj Chalupa. V dresu účastníka KHL Chabarovsku se objevila kompletní pětice českých krajánků – brankář Marek Langhamer, obránci Michal Jordán, Ondřej Vitásek a útočníci Hynek a Tomáš Zohornové.

Hradec vyměnil před stratem sezony brankáře. Novou jedničkou se stal Marek Mazanec, který se do extraligy vrací po šesti letech. "Vždycky se na české fanoušky těším, protože nezavřou pusu ani na chvíli, a to udrží člověka ve hře," poznamenal s úsměvem Mazanec.

Proti Chabarovsku nicméně dostal přednost exchomutovský Štěpán Lukeš a hned v úvodu musel čelit šanci Hynka Zohorny. Pak se ovšem strhla gólová smršť na druhé straně.

Langhamer inkasoval do 10. minuty třikrát, když jej překonali v přesilové hře Adam Kubík a potom i Paulovič a Rudolf Červený. Následně jej nahradil Jevgenij Kiseljov a inkasoval při další přesilovce Mountfieldu po zakončení Pauloviče. V 18. minutě upravil už na 5:0 kapitán Radek Smoleňák.

Langhamer se vrátil od druhé třetiny do branky a ještě dvakrát inkasoval. Mezi 27. a 28. minutou se během 59 sekund prosadil ve vlastním oslabení Chalupa.

"Jakákoli výhra na ledě je povzbuzení. Utvrzujeme se v tom, že práci děláme dobře," uvedl kapitán domácích Radek Smoleňák.

Karlovy Vary podlehly v přípravě prvoligovému nováčkovi Sokolovu 3:6, hattrickem o tom rozhodl Lubomír Kovařík.

Výsledky přípravných hokejových zápasů

HC Energie Karlovy Vary - HC Baník Sokolov 3:6 (1:1, 2:3, 0:2)

Branky: 14. Kohout, 26. Hlava, 38. Koblasa - 17., 27. a 50. Kovařík, 23. Stříbrný, 23. Bečvář, 41. Vracovský.

Mountfield Hradec Králové - Amur Chabarovsk 7:0 (5:0, 2:0, 0:0)

Branky: 9. a 13. Paulovič, 27. a 28. M. Chalupa, 3. Kubík, 10. Červený, 18. Smoleňák.

V 26 letech poprvé okusí extraligu. Matěj Stránský posílil Třinec

12. Srpen 2019 - 20:25

Útočník Matěj Stránský ukončil angažmá ve Švédsku a posílil mistrovský Třinec. V 26 letech si zahraje extraligu poprvé. Jedenáctinásobný reprezentant se bude střetávat i s mladším bratrem Šimonem, jenž působí ve Vítkovicích.

Matěj Stránský ve vítkovickém klubu hokejově vyrostl, ale rozhodl se pro Třinec. Za švédskou Moru hrál od ledna, když předčasně skončil v Čerepovci v Kontinentální lize, k udržení v lize jí však nepomohl.

Zkušenosti má Stránský i z nižších zámořských soutěží. Do Severní Ameriky zamířil již v sedmnácti letech, v roce 2014 získal Calder Cup s farmářským týmem Dallasu Texas Stars. V NHL šanci nedostal.

"Když padlo rozhodnutí, že se vrátím do Česka, byl pro mě Třinec prioritou. Mám to blízko domů, navíc Oceláři jsou v mých očích nejlepší organizací v Česku. A to nejen co se týká hokeje, zázemí, trenérů anebo vedení klubu. Líbí se mi, jaký hokej hrají," řekl.

S reprezentací se Stránský představil v únoru na Švédských hrách, v jejím dresu zatím odehrál 11 utkání s bilancí 2+3.

Vladaře přes léto cepuje i Jágr. Snad letos v NHL šanci už dostanu, věří

12. Srpen 2019 - 15:13

Přípravu tráví v Kladně, kde chytá i střely Jaromíra Jágra. To vše, aby se brankář Daniel Vladař dobře nachystal na boj o NHL, kde se zatím dostal jen na lavičku. "Doufám, že tu šanci dostanu," věří na reprezentačním kempu.

Vladař prošel všemi mládežnickými reprezentačními kategoriemi a letos se dočkal pozvánky i do A-týmu, byť zatím jen na letní přípravný kemp. Už jen tuto příležitost ale zanedlouho dvaadvacetiletý talent velmi ocenil.

"Už je to pár let, co jsem neměl možnost obléknout reprezentační věci. Takže po těch třech čtyřech letech jsem se samozřejmě nemohl dočkat. A byl jsem rád, že jsem jednak dostal příležitost, ale i za to, že mi v klubu vyšli vstříc," uvedl Vladař.

Bylo na něm patrné, jak si váží toho, že je stále v hledáčku reprezentace. "Samozřejmě mě to moc těší. Tím, že tady člověk stráví tři měsíce v roce, je to léto hektické a strašně rychle uteče. Je pak příjemné vědět, že se o mně pořád ví. Jsem rád, že na mě nezapomněli," řekl Vladař.

V zámoří jeho účasti v Jihlavě nijak nebránili. "Proběhlo to docela rychle, jen se ptali, zda jsem zdravý a připravený. Dostal jsem jen nějaké instrukce s tím, že se mi ozvou. Do dvou dnů se pak ozvali, že úplně v pohodě, jen mi řekli, ať jsem pak hlavně připravený na hlavní kemp," přiblížil Vladař.

Přes léto se připravuje s Kladnem, kde působil před odchodem do zámoří v roce 2015. "Vždy když se vrátím, jsme hned ve styku a mohu s nimi trénovat, navíc jsem normálně v kabině, což je super," podotkl Vladař.

Z poslední sezony v zámoří má dobrý pocit. "Byla to hodně důležitá sezona z pohledu té smlouvy, z níž mě čeká poslední rok. Bylo důležité zlepšovat se nejen jako gólman, ale vybudovat si i nějakou pozici hlavně na farmě, takže jsem se o to snažil. A myslím, že se mi to i povedlo. Měl jsem možnost nakouknout na pár zápasů nahoru. Nedostal jsem sice šanci v NHL, ale doufám, že když teď přijedu připravený na ten kemp v září, tak si udělám ještě o něco lepší jméno a tu šanci pak dostanu," věřil Vladař.

Už jen obléknout na sebe dres prvního týmu Bruins a zažít atmosféru NHL bylo pro něj velkým zážitkem. "Když člověk začínal s hokejem, měl právě tento cíl - dostat se do NHL. Už jsem v zámoří nějaký ten rok a furt na to čekám, ale pořád pro to dělám maximum, aby to vyšlo," řekl Vladař.

Na smůlu jiných nespoléhal. "Na jednu stranu to tak někdy může být, že se jednička zraní, ale na tu druhou věřím hlavně tomu, že když člověk přeje dobré ostatním, tak se mu dobré vrátí. Takže jsem určitě nevstával každé ráno s přáním, aby se někdo zranil. Koukám samozřejmě i nahoru, ale hlavně pod sebe na nohy, abych nikde nezakopával. Snažím se, abych byl připravený, když tu šanci dostanu," prohlásil Vladař.

Krejčí s Pastrňákem jako pomocníci

V kontaktu byl s Davidy Pastrňákem i Krejčím. "Oba jsou to super kluci, kteří tam už mají něco odehraného. Jsou v klubu doma, a kdykoliv jsem přišel, tak se snažili, abych se cítil dobře. Radili mi se vším možným, za což jsem hrozně rád. Jsou tam navíc i Zdeno (Chára) s Jarem (Halákem), kteří nám byli také nápomocni," řekl Vladař.

Ocenil i to, jak se k němu chovala finská brankářská hvězda Tuukka Rask. "Je to pohodář, kterého jen tak něco nevykolejí. Už je tam také nějaký ten pátek. A byl skvělý i vůči mně, v tréninku jsme se stihli občas i pobavit, ale hlavně jsem ho sledoval, jak se připravuje na zápasy a podobně, abych se co nejvíc naučil," přiblížil Vladař.

S týmem byl dlouho i během play-off, v němž zůstali Bruins těsně pod vrcholem. "Měl jsem pak nějaké zranění, takže před tou finálovou sérií mě poslali domů, ale ta tři kola jsem s nimi prožil," řekl Vladař.

Před sebou má poslední rok z tříleté nováčkovské smlouvy. Start v NHL by se mu v tomto ohledu hodil, ale věří, že i bez něj by si mohl vysloužit prodloužení kontraktu. "Je to otázka na trenéry a manažery, já se snažím být co nejlépe připravený a odvést to nejlepší. Kdyby to v sezoně ani tentokrát nevyšlo, pořád budu věřit, že ve mně něco vidí a nabídnou mi pak smlouvu na další roky, kdy to budu moci dokázat," prohlásil Vladař.

Zaječí úmysly do Evropy nemá. "Každý hráč má nějaká zadní vrátka, o nichž tuší, ale určitě to není tak, že bych přijel do Česka a chtěl zjišťovat, kdo, za kolik a podobně. Jen se snažím dělat svou práci na maximum a potom, co se stane, to se stane," řekl Vladař.

Říha chtěl mít v Jihlavě nejlepší mladíky, ale neuspěl. Omluvili se, mrzí kouče

12. Srpen 2019 - 12:16

Na přípravném letním kempu v Jihlavě chtěl ty nejlepší mladé hráče, které má český hokej k dispozici. Soustředění proto trenér hokejové reprezentace Miloš Říha starší naplánoval o týden dříve než loni v Přerově. Myšlenka se ale nakonec minula účinkem, řada vycházejících hvězdiček na kempu schází. "Spousta z nich se omluvila a spousta ani nedala vědět," řekl Říha.

"Hlavně jsme to posunuli kvůli tomu, abychom viděli mladé hráče ze zámoří. Udělali jsme to o trochu dřív, aby nám hráči neodjeli. Ale jak je vidět, tak by to ani nemělo smysl. Čekali jsme Nečase, Zadinu, Hájka, Zbořila... Bylo to dělané kvůli našim mladým špičkám," vysvětlil Říha.

Jenže se nedočkal. "My je tam máme třeba napsané jako náhradníky, ale náhradníci to nebyli. Do poslední chvíle jsme čekali, kdy se ozvou. Mrzí mě to. Někteří už odjeli, spousta jich má prý individuálně nějakou práci a tím kempem bychom jim program narušili. Já si však myslím, že národní mužstvo a příprava s ním je trochu něco jiného. A hlavně by pracovali v kolektivu, takhle budou pracovat sami," uvedl Říha.

Prostor tak dostali jiní, včetně hráčů z farem. "Už na začátku, když jsem reprezentaci vzal, jsem avizoval, že bych chtěl vytvořit takové 'béčko'. Což ale nejsou žádní béčkaři. Chci jen udělat široký kádr, aby kluci měli motivaci, měli krůček před sebou. Aby věděli, že se o nich ví, že je někdo bude zkoušet. Aby věděli, proč mají pracovat a na co se mají těšit. Víceméně jsou to kluci neznámí, ale nám jsou známí a my je vybrali jak ze zámoří, tak z naší ligy. Trochu jsme to oproti loňsku omladili."

Moc ho potěšilo, když se zapojil i brankář David Rittich. Jihlavský rodák už se přitom trvaleji prosadil do prvního týmu Calgary. "Vždycky je parádní, když přijede někdo takový. A já mu děkuju, že se zúčastnil. Váhal dlouho, ale pak s tím souhlasil. Loni jsme tu měli Petra Mrázka, což tomu kempu dá takový punc, a to jsme hledali. Aby kemp měl smysl. Neděláme ho pro sebe, děláme ho pro kluky, aby to pocítili," zdůraznil Říha.

Zvědavý je ale na všechny. "I na ty, co nepřijeli, protože bychom chtěli letos dát víc prostoru těm mladším, byť jsou turnaje těžší. Ale dvě pětky bychom vybrali tady z těch hráčů, kteří přijeli na tento kemp a kteří se nám vrátili a budou v lize na nějaké úrovni. Už sledujeme přípravná utkání, jak se chovají v klubech. Chtěli bychom v Euro Hockey Tour dát šanci mladším," nastínil Říha.

Od květnového mistrovství světa v Bratislavě, kde dovedl mužstvo ke čtvrtému místu, utekly už tři měsíce. Práce s týmem mu chyběla. "Už jsem z toho byl trochu nervózní," pousmál se Říha. "Zklamání po šampionátu bylo velké. To jsem si to trochu prožil, ale také jsem byl v očekávání z další sezony, že už se zase bude něco dít a bude se něco dělat. Pro mě jsou tyhle pauzy dlouhé," přitakal.

Zkraje srpna byl zveřejněn program mistrovství světa 2020 ve Švýcarsku. Český výběr čeká stejně jako v Bratislavě ostrý rozjezd proti Švédsku. "Nebude to nic lehkého, ale pokud uspějeme s jedním z největších favoritů..."

Příští šampionát bude podle Říhy zase jiný. "Letošní mistrovství světa bylo nabité hvězdami NHL, akorát Fini to drželi na své bázi, že dva měsíce pracovali s mužstvem a pak se jim to vyplatilo. Ale já si nedovedu představit, že bych nenominoval třeba Voráčka," dodal.

Reichelovi otec o pozvánce do národního týmu neřekl. Napsal mi to kamarád, prozradil

11. Srpen 2019 - 19:23

Už jeho jméno je závazek. Útočník Kristian Reichel přijel na sraz hokejové reprezentace společně s asistentem týmu, kterým je jeho otec Robert, olympijský vítěz z Nagana. Ten mu o jeho nominaci neřekl. "Dozvěděl jsem se to normálně až z pozvánky, když mi to napsal jeden kámoš. Táta mi neřekl nic, je to přece trenér, ne? Přijeli jsme spolu, ale nijak jsme se o tom nebavili teď a ani předtím. Řekl jsem mu jen, že jsem dostal nominaci," řekl jednadvacetiletý Reichel.

Slavné jméno jako zátěž nebere. "Hlavní trenér je tady pan Říha a já si neberu na sebe žádný tlak. Znám tu pár kluků z doby, kdy jsme jezdili na mládežnické nároďáky. Chci ukázat, co ve mně je. A chci hrát hokej, který umím," prohlásil Reichel mladší.

Účast na kempu bere jako dobrou přípravu. "Zatrénuju si pořádně pět na pět a zase jiné herní situace. Když jsem na ledě s klukama z Litvínova, tak se do toho moc nezapojuji. Budu týden na ledě dvoufázově, jen škoda, že tu není i nějaký přátelák. Ale i když si zahrajeme proti sobě, tak to bude mít úroveň, všichni jsou připravení," konstatoval útočník.

Po sezoně v juniorské WHL má za sebou ročník v AHL mezi dospělými. Absolvoval jej s vizitkou 55 zápasů a 10 bodů za dva góly a osm nahrávek. Sám na sobě cítí posun. "Vyzrál jsem jako hráč a zlepšil jsem se i do života. Získal jsem zkušenosti, pro mě jen dobře," uvedl Reichel.

Věří, že body budou přibývat. A že se může jednou dočkat i NHL. "Měl jsem hodně šancí, snad jsem vyhrál v týmu co do počtu nastřelených tyček. Ale na to se nehraje. Každému sebevědomí stoupne, když ty body má. Ale byla to první sezona a nehrál jsem tak moc. Chci v téhle sezoně dokázat, že budu lepší. Šel jsem tam, abych se prosadil. Ale je to běh na dlouhou trať. Jsem trpělivý. Doufám, že jednou to vyjde," řekl.

Užší kluziště a rychlý hokej mu vždy vyhovovaly. "Nejtěžší je vyspět z juniorského hokeje do toho dospělého. Chtějí, abych se zaměřoval na přihrávky, na buly, na střely. Chtěli po mně maličkosti, které se pak mohou otočit a pomoct," řekl Reichel.

Připustil, že život v Manitobě nebyl jednoduchý. "Venku byla velká zima. Minus 40 až 50, většinou jsme jenom trénovali nebo jsem byl doma a jezdil na zápasy," uvedl Reichel. "Byli jsme tam tři: já, Michael Špaček a Slovák Marko Daňo. A Marko se o nás skvěle staral, jako kdyby byl náš táta. Pro nás to byla zkušenost," ocenil Reichel.

Na mrazy si postupně zvykl. "I když jsem jen čistil auto, tak mi mrzly prsty, ale ta zima je jiná, sušší, tak to není tak hrozné. V té zimě je nebezpečné někam chodit, všechno je daleko, ale když bylo hezky, minus patnáct a svítilo sluníčko, tak mi procházka neuškodila," uvedl Reichel.

Letos při návratu do Manitoby už bude vědět, co ho čeká. "Nebudu v klubu nováček, chci hrát víc a dostat víc prostoru. Nic ale nemám slíbené, musím si to odmakat. Když budu připravený do sezony a budu to potvrzovat na ledě, tak mi to přinese ovoce. A já věřím, že budu připravený dobře," prohlásil Reichel.

Reichelovi otec o pozvánce do národního týmu neřekl: Napsal mi to kamarád

11. Srpen 2019 - 19:23

Už jeho jméno je závazek. Útočník Kristian Reichel přijel na sraz hokejové reprezentace společně s asistentem týmu, kterým je jeho otec Robert, olympijský vítěz z Nagana. Ten mu o jeho nominaci neřekl. "Dozvěděl jsem se to normálně až z pozvánky, když mi to napsal jeden kámoš. Táta mi neřekl nic, je to přece trenér, ne? Přijeli jsme spolu, ale nijak jsme se o tom nebavili teď a ani předtím. Řekl jsem mu jen, že jsem dostal nominaci," řekl jednadvacetiletý Reichel novinářům.

Slavné jméno jako zátěž nebere. "Hlavní trenér je tady pan Říha a já si neberu na sebe žádný tlak. Znám tu pár kluků z doby, kdy jsme jezdili na mládežnické nároďáky. Chci ukázat, co ve mně je. A chci hrát hokej, který umím," prohlásil Reichel mladší.

Účast na kempu bere jako dobrou přípravu. "Zatrénuju si pořádně pět na pět a zase jiné herní situace. Když jsem na ledě s klukama z Litvínova, tak se do toho moc nezapojuji. Budu týden na ledě dvoufázově, jen škoda, že tu není i nějaký přátelák. Ale i když si zahrajeme proti sobě, tak to bude mít úroveň, všichni jsou připravení," konstatoval útočník.

Po sezoně v juniorské WHL má za sebou ročník v AHL mezi dospělými. Absolvoval jej s vizitkou 55 zápasů a 10 bodů za dva góly a osm nahrávek. Sám na sobě cítí posun. "Vyzrál jsem jako hráč a zlepšil jsem se i do života. Získal jsem zkušenosti, pro mě jen dobře," uvedl Reichel.

Věří, že body budou přibývat. A že se může jednou dočkat i NHL. "Měl jsem hodně šancí, snad jsem vyhrál v týmu co do počtu nastřelených tyček. Ale na to se nehraje. Každému sebevědomí stoupne, když ty body má. Ale byla to první sezona a nehrál jsem tak moc. Chci v téhle sezoně dokázat, že budu lepší. Šel jsem tam, abych se prosadil. Ale je to běh na dlouhou trať. Jsem trpělivý. Doufám, že jednou to vyjde," řekl.

Užší kluziště a rychlý hokej mu vždy vyhovovaly. "Nejtěžší je vyspět z juniorského hokeje do toho dospělého. Chtějí, abych se zaměřoval na přihrávky, na buly, na střely. Chtěli po mně maličkosti, které se pak mohou otočit a pomoct," řekl Reichel.

Připustil, že život v Manitobě nebyl jednoduchý. "Venku byla velká zima. Minus 40 až 50, většinou jsme jenom trénovali nebo jsem byl doma a jezdil na zápasy," uvedl Reichel. "Byli jsme tam tři: já, Michael Špaček a Slovák Marko Daňo. A Marko se o nás skvěle staral, jako kdyby byl náš táta. Pro nás to byla zkušenost," ocenil Reichel.

Na mrazy si postupně zvykl. "I když jsem jen čistil auto, tak mi mrzly prsty, ale ta zima je jiná, sušší, tak to není tak hrozné. V té zimě je nebezpečné někam chodit, všechno je daleko, ale když bylo hezky, minus patnáct a svítilo sluníčko, tak mi procházka neuškodila," uvedl Reichel.

Letos při návratu do Manitoby už bude vědět, co ho čeká. "Nebudu v klubu nováček, chci hrát víc a dostat víc prostoru. Nic ale nemám slíbené, musím si to odmakat. Když budu připravený do sezony a budu to potvrzovat na ledě, tak mi to přinese ovoce. A já věřím, že budu připravený dobře," prohlásil Reichel.

CHYSTÁME SE

Do Bolzana (ITA) na přípravný mezinárodní turnaj (pá-ne 30.8.-1.9.)

Vstupenky - zájemci nechť se hlásí Gimaxovi a píší na mail gimax@seznam.cz.
Tamtéž i další info. Jde o to, aby byl +/- přehled výjezdníků pro případnou potřebu rezervace vstupenek. Další podrobnosti budeme postupně zveřejňovat.

Kliknutím na banner výše budete přesměrováni na přehled všech plánovaných výjezdů, podrobné info a přihlašovací formuláře. Prosíme sledujte, průběžně upřesňujeme. Info se bude objevovat i na diskuzi.

Facebook

ZÁBAVA

Přívětivé místo pro fanoušky kladenského hokeje, kteří si rádi hrají nebo zrovna nemají co na práci. AKTUALIZOVÁNO!