Česká televize


Syndikovat obsah Přejít na ČT sport
Zprávy z rubriky Hokej na portálu ČT sport
Aktualizace: před 41 sek

ŽIVĚ: Česko – Finsko 3:1

1 hod 44 sek starý

Národní tým vstupuje v Plzni do druhého turnaje Euro Hockey Tour. Ruský Channel One Cup rozehrávají Říhovi svěřenci proti Finsku. Kapitánem týmu je domácí útočník Milan Gulaš, který se vrací do reprezentace poprvé od mistrovství světa na Slovensku. První třetina patřila českým hráčům. Postupně se prosadili Zaťovič, Sekáč a Sedlák, z výběru Suomi snižoval na průběžných 1:2 Björninen. Přímý přenos utkání sledujte na programu ČT sport a na webu ctsport.cz.

ŽIVĚ: Česko – Finsko 2:1

1 hod 44 sek starý

Národní tým vstupuje v Plzni do druhého turnaje Euro Hockey Tour. Ruský Channel One Cup rozehrávají Říhovi svěřenci proti Finsku. Kapitánem týmu je domácí útočník Milan Gulaš, který se vrací do reprezentace poprvé od mistrovství světa na Slovensku. A hned se zapojil do první gólové situace, kdy nahrál Zaťovičovi na úvodní branku zápasu. Na 2:0 sice zvýšil Sekáč, ale Björninen o chvíli později snížil. Přímý přenos utkání sledujte na programu ČT sport a na webu ctsport.cz.

ŽIVĚ: Česko – Finsko

1 hod 44 sek starý

Národní tým vstupuje v Plzni do druhého turnaje Euro Hockey Tour. Ruský Channel One Cup rozehrávají Říhovi svěřenci proti Finsku. Kapitánem týmu je domácí útočník Milan Gulaš, který se vrací do reprezentace poprvé od mistrovství světa na Slovensku. Přímý přenos utkání sledujte na programu ČT sport a na webu ctsport.cz.

Šlégra uvedení do Síně slávy dojalo. Vzpomínal na otce, Hlinku i Nagano

1 hod 55 min starý

Hodně emotivní byl po uvedení do Síně slávy českého hokeje Jiří Šlégr. Olympijský vítěz z Nagana po ceremoniálu vzpomínal na své blízké i trenéra Ivana Hlinku. Vedle Šlégra byl oceněn např. i jeho tehdejší spoluhráč z reprezentace Martin Hejduk.

"Když vzpomínám na blízké lidi, kteří už nejsou mezi námi, tak to se nedá udržet. Já jsem emotivní člověk. Oba jsem je miloval a byli to lidi, kteří mi na mé cestě pomohli úplně nejvíce. Proto si myslím, že emoce jsou naprosto v pořádku," vysvětlil osmačtyřicetiletý Šlégr, který při svém projevu poděkoval všem důležitým osobám, které provázely jeho kariéru.

Mezi klíčové patřil i první trenér, jenž jej jako pětiletého v Litvínově vedl a který jej pomocí obrázků postaviček z kresleného seriálu "Jen počkej" dokázal udržet u hokeje. "Byl jsem malý kluk a hokej bolel. Bydleli jsme přes ulici, takže já když jsem upadl a bolelo mě koleno nebo loktík, tak jsem říkal: 'Proč tady jsem?' Zul jsem si brusle a utíkal jsem přes ulici na pískoviště. A Honza Lucák mě tam obrázkem ze seriálu, který jsem miloval, udržel," vyprávěl s úsměvem Šlégr.

"Prožil jsem toho v kariéře hodně, takže mám na co vzpomínat. Emoce jsou hluboké, protože se mi povedlo vyhrát opravdu všechno. Na cestě je spousta překážek, které musíte překonat, a v kolektivním sportu to neděláte sám," podotkl vítěz Stanleyova poháru v roce 2002. "Vzpomínky na všechny, kteří se na tom podíleli, jsou emotivní. Derou se mi slzy do očí i přesto, že když jsem si nazul brusle, byl jsem schopen postavit se jakémukoliv chlapovi," prohlásil.

Stejně jako Milan Hejduk, který se také podílel na zisku zlatých medailí v Naganu a byl uveden do Síně slávy, považuje toto ocenění za završení hráčské kariéry. "Vážím si toho, že můžu vstoupit mezi elitu. Je to čest. Jednou, až tady nebudu, tak alespoň moje děti budou mít o čem povídat a vyprávět příběhy," řekl.

Přestože má Šlégr ve sbírce řadu úspěchů, za jednoznačný vrchol považuje triumf v Naganu. "Když mám slabou chvilku, tak si ho pouštím. Ne proto, že jsme ten turnaj vyhráli, ale proto, že to byl turnaj století. Nikdo nám nevěřil. A to, co se dělo potom v České republice, taková nová revoluce, kdy pomalu každý Čech fandil hokeji a každý byl hrdý, na to se nedá zapomenout. Stmelili jsme národ," uvedl.

Erat se cítí výborně. Věřím, že naskočí do sestavy co nejdříve, uvedl Zábranský

3 hod 18 min starý

Vánoční dárek pro fanoušky Komety? Na extraligovém ledě by se mohl objevit ještě před svátky Martin Erat. Alespoň je o tom přesvědčen trenér a majitel brněnského klubu Libor Zábranský. Na podzim podstoupil zkušený útočník operaci ve Spojených státech, nyní už se připravuje v Brně. Půjde o další vylepšení týmu, který v minulých dnech posílili útočník Tomáš Vincour nebo další kouč Radek Bělohlav.

"Martin trénuje a cítí se výborně. Jeho návrat na led je reálný a věřím, že naskočí do sestavy co nejdříve," řekl Zábranský. Osmatřicetiletý Erat, jenž odehrál v NHL včetně play-off 931 utkání, v této sezoně ještě nehrál, nyní by ale měl být připraven Kometě opět pomoci.

Konkrétnější obrysy má návrat amerického útočníka Petera Muellera po říjnovém zranění ramena. Od začátku prosince už s týmem naplno trénuje a podle Zábranského by se mohl zařadit do sestavy už v pondělním zápase v Třinci. "Pokud ho pustí na led klubový lékař," dodal kouč.

Situaci v Kometě se věnoval i poslední Hokej fokus podcast:

Fanoušci Komety se mohou těšit také na návrat Marka Čiliaka, který je na hostování ve Zlíně, ale kvůli zranění nyní nechytá. "Doufám, že se uzdraví a 1. ledna ho přivítáme v Kometě v plné síle. Chci říct, že do konce této sezony nikdo z brankářů neodejde a budeme mít silnou brankářskou trojici. Chytat bude ten s nejlepší formou," uvedl Zábranský. Brněnský dres oblékne po návratu z Hradce Králové rovněž útočník Tomáš Vincour.

Od pondělního duelu na ledě mistrovského Třince bude mezi asistenty hlavního kouče patřit i bývalý trenér Pardubic Radek Bělohlav. "Radek zná svou roli, nijak se jeho příchodem nezmění pozice dalších asistentů Kamila Pokorného a Jiřího Horáčka," vysvětlil Zábranský.

Bělohlava zná z hráčského působení v Českých Budějovicích, společně získali tituly ve Vsetíně a Spartě. "Strašně důležitý je charakter člověka a aby zapadl do naší komeťácké rodiny. O tomhle u Radka nepochybuji. Stejně tak bych nepochyboval například u Pavla Patery nebo Jirky Dopity. Výborní lidé, vítězné typy. A nesnáší prohry, tak jako já," uzavřel Zábranský.

Tomáše Zohornu nepustí na Channel One Cup slepé střevo, nahradí ho Pavlík

4 hod 33 min starý

Česká sestava pro Channel One Cup musí doznat další změny. Útočník Tomáš Zohorna z Chabarovsku vypadl z nominace na poslední chvíli kvůli zánětu slepého střeva. Na druhém podniku seriálu Euro Hockey Tour ho nahradí Radovan Pavlík z Hradce Králové. Přímý přenos utkání Česko - Finsko sledujte od 18:15 na ČT sport nebo webu ctsport.cz.

"Tomáš Zohorna byl v Plzni na prohlídce v nemocnici. Má zánět slepého střeva a pravděpodobně bude také operován," řekl mluvčí hokejového svazu Zdeněk Zikmund.

Jednatřicetiletý Tomáš Zohorna měl podle všeho hrát na turnaji opět v útoku s bratry Hynkem a Radimem, stejně jako tomu bylo i v listopadu na Karjale. Tam se jim dařilo a pomohli týmu k turnajovému triumfu.

Pro dnešní úvodní zápas v Plzni proti Finsku (18:30) dostalo bratrské trio spolu s obráncem Ondřejem Vitáskem volno. Nově povolaný Pavlík by se tak měl zapojit do turnaje až po přesunu do Moskvy.

Jednadvacetiletý Pavlík odehrál v této extraligové sezoně 25 utkání a připsal si deset bodů za pět branek a stejný počet asistencí. Na kontě má šest reprezentačních startů a jeden gól. Rovněž on byl členem vítězného týmu na Karjale.

Síň slávy má čtyři nové členy. Ocenění se dočkali vítězové z Nagana Hejduk a Šlégr

4 hod 49 min starý

Čtyři nová jména přibyla do Síně slávy českého hokeje. Slavnostně uvedeni byli olympijští vítězové z Nagana Milan Hejduk a Jiří Šlégr, mistr světa z roku 1985 Radoslav Svoboda a masér Miroslav Martínek. Šlégr, Svoboda a Martínek se ceremoniálu zúčastnili osobně, v USA žijící Hejduk se omluvil. S novou čtveřicí má Síň slávy 138 členů.

"Všichni čtyři se stávají členy výjimečné společnosti a já jim jménem českého hokeje děkuji za vše, co pro něj udělali," řekl generální sekretář svazu Martin Urban. "Všichni udělali pro hokej nesmírně mnoho, svými výkony se nesmazatelně zapsali do historie českého a světového hokeje a budou navždy vzory pro budoucí generace hokejistů," doplnil jej předseda návrhové komise Síně slávy Dominik Hašek.

Třiačtyřicetiletý Hejduk si vedle olympijského triumfu mohl během kariéry vychutnat také vítězství ve Stanley Cupu s Coloradem (2001). Za sezonu 2002/03 získal v NHL prestižní Trofej Maurice Richarda pro nejlepšího střelce soutěže a následně byl také vyhlášen nejlepším hokejistou České republiky v anketě Zlatá hokejka. V roce 2005 se stal s Pardubicemi mistrem extraligy, ve sbírce má také bronz z OH 2006 v Turíně a MS 1998.

"Je to pro mě obrovská čest a pocta být nominovaný mezi legendy a velikány českého hokeje. Tímto se definitivně uzavírá moje hokejová kariéra, která trvala dvacet let," uvedl Hejduk, který žije v USA a momentálně je s týmem, který trénuje, na turnaji. "Všechno to strašně rychle uteklo, ale zůstaly mi krásné vzpomínky," dodal.

Osmačtyřicetiletý Šlégr je spolu s Jaromírem Jágrem jediným českým zástupcem v elitním Triple Gold Clubu. Byl součástí zlatého týmu nejen v Naganu, ale také na MS 2005 ve Vídni. Stanley Cup vyhrál s Detroitem v roce 2002. Má i olympijský bronz z Albertville 1992 a dva bronzy z MS (1997 a 1998). V současnosti působí Šlégr ve vedení Litvínova a je členem výkonného výboru Českého hokeje. S Litvínovem vyhrál v roce 2015 extraligu.

"I pro mě je čest, že jsem mohl vstoupit mezi elitu českého hokeje," řekl Šlégr v nejemotivnějším projevu laureátů. Při vzpomínce na trenéra Ivana Hlinku i otce Josefa se mu zadrhával hlas a do očí draly slzy. "Když vzpomínám na blízké lidi, kteří už nejsou mezi námi, tak to se nedá udržet. Já jsem emotivní člověk. Oba jsem je miloval a byli to lidi, kteří mi na mé cestě pomohli úplně nejvíce," řekl bývalý obránce.

Jednašedesátiletý Svoboda byl členem vítězného československého mužstva na MS 1985 v Praze. Stříbro má z olympijského turnaje 1984 v Sarajevu i z MS 1982 a 1983. V letech 1982 až 1985 získal čtyřikrát za sebou titul s Jihlavou. "Pro každého je čest se mezi tyto lidi dostat a přiznám se, že jsem s tím nepočítal. Bylo to překvapení. Je to další milník a myslím si, že více už dosáhnout nemůžu. Došlápl jsem úplně nejvýše," řekl Svoboda.

Masér Martínek byl členem realizačního týmu mimo jiné na zlatém mistrovství světa 1972 v Praze, ale i na zimních olympijských hrách 1968 v Grenoblu či 1972 v Sapporu. Jako první československý odborník začal používat tejpování. Na klubové úrovni působil zejména ve Spartě a spolupracoval i s dalšími sportovci, hlavně atlety a basketbalisty.

"Práce s mladými lidmi je to nejlepší, co může být, a to jsem dělal 58 let. Dočkali jsme se i titulu mistrů světa a já za vše děkuji. Doufám, že to nebylo zbytečné," řekl Martínek, který se stal druhým masérem uvedeným do Síně slávy. Před čtyřmi lety se stejné pocty dostalo Pavlu Křížkovi.

Pokud mě trenér nakopne s láskou, nevadí mi to, komentuje hokejové MeToo Nestrašil

6 hod 27 min starý

Chování trenérů vůči hráčům v posledních týdnech hýbe zámořskou NHL a přímé zkušenosti s hlavními aktéry kauzy má český útočník Andrej Nestrašil. Dokonce seděl přímo vedle krajana Michala Jordána, když ho před lety nakopl během utkání do zad Bill Peters, jenž byl rovněž nařčen z rasismu. Osmadvacetiletý hráč Magnitogorsku připustil, že je sám ochoten přehlédnout ledacos, ale musí cítit, že trenér jedná pro jeho dobro.

"Bedlivě jsem to sledoval," uvedl Nestrašil. "Mike Babcock a Bill Peters byli moji dva jediní trenéři v NHL. Se současným děním v NHL jsem navíc propojený ještě trošku víc. Don Cherry, který byl vyhozený z televize za podobné věci, mě trénoval v jednom All Star utkání v juniorské lize," připomněl.

"Samozřejmě znám velmi dobře 'Džordyse' (Jordán). A Akim Aliu zase hrál v ECHL za stejný tým jako já, minuli jsme se snad jen o dva týdny," doplnil Nestrašil. Právě Aliu byl tím, kdo obvinil Peterse z rasismu, Jordána týž kouč při utkání nakopl do zad.

"O Billu Petersovi bych se nechtěl bavit, nemá to pro mě význam. Je to uzavřená záležitost a nechci se do toho zbytečně míchat. K jeho kauze můžu říct jen tolik, že incident s Džordysem a ještě jedním obráncem se opravdu stal. Seděl jsem na střídačce přímo vedle Michala, když ho Peters nakopl. Nebyla to nijak přehnaná story," řekl Nestrašil.

Reprezentačního obránce mu bylo trošku líto. "Zatímco lidi v Americe si cenili, že to řekl veřejně a nebál se, ačkoliv to bylo později, lidi v Česku do něj začali zbytečně kopat a říkat, že je to práskač. To je přece na hlavu. Kdo Michala osobně zná, tak ví, že je to jeden z nejhodnějších lidí v hokeji. Rozhodně to není zlý člověk, který by si teď chtěl na někom něco dokazovat," zdůraznil Nestrašil.

O Babcockovi sám nemůže říct špatné slovo. Přiznal dokonce, že bez něho by si NHL nikdy nezahrál. "Samozřejmě vím, že dokáže hrát nějaké hry. A je to člověk, kterého hráči buď milují, nebo nenávidí. I to může být příčina, proč je tak úspěšný. Ke mně se ale vždy choval dobře. Samozřejmě někdy zařval. Pro mě je ale vždycky důležité, když vím, že to ten daný trenér dělá pro mě," řekl Nestrašil.

"Ať mě potom klidně kopne do zad, to mi nevadí. Pokud to dělá kvůli tomu, abych byl lepší hokejista, ne kvůli vlastnímu egu. To je také ten největší rozdíl mezi nimi (Babcockem a Petersem). Když to trenér dělá s láskou a chce mi pomoct, tak ačkoliv to není ten nejlepší přístup, nevadí mi to. A daleko rychleji to smetu ze stolu. Zvlášť když jde o trenéra, jemuž mohu něco říct a vím, že si to vyslechne. Třeba se i pohádáme, ale druhý den si plácneme a jdeme dál. Z Peterse jsem ale neměl takový pocit, že to dělá ve prospěch hráčů," přiznal Nestrašil.

Případ Crawford je přehnaný

Babcock skončil v Torontu, Peters rezignoval na post trenéra Calgary, v Chicagu byl ze stejných důvodů odstaven Marc Crawford. "Babcock zase brzy práci najde. S Crawfordem mi to přišlo trošku přehnané. Kluci, co to řekli, zpětně přiznávali, že ho milovali. Že pro něj hráli rádi, jen tím ale chtěli potvrdit, že se to v hokeji děje," podotkl Nestrašil.

Plně chápe, proč se vše vynořilo až s takovým odstupem. "Zcela rozumím klukovi, kterému je jednadvacet dvaadvacet, že když se něco takového stane a on má sen hrát NHL, tak mlčí. Spousta lidí říká, proč to neřekl před deseti lety. Oni si ale nedokážou představit, jaké je být tak blízko svému snu o NHL a najednou se stane něco takového. To se pak ptáte, jestli máte jít s daným trenérem do konfliktu, přijít o svůj sen, nebo to polknout a jít dál. Každý z mladých kluků to polkne," uvedl Nestrašil.

Roli podle jeho názoru sehrála i síla, jakou mají v dnešní době sociální sítě. "Kdyby přišel jeden hráč s tím, že ho trenér nakopl do zad, nic by se nestalo. Všichni by nad tím mávli rukou. Jenže rasismus je v Americe vážné téma. Aliu má kolem třiceti let a ví, že už si v NHL nikdy nezahraje, takže si ani nemůže udělat nepřátele, z těch lidí už nikoho nepotřebuje. Možná cítil šanci, že teď je ta pravá chvíle to v kontextu s Babcockem šoupnout ven. Asi to v něm leželo dlouho," uvažoval Nestrašil.

Trestu WADA za doping navzdory. Fasel chce, aby Rusku MS 2023 zůstalo

8 hod 16 min starý

I když Rusko přišlo po trestu od Světové antidopingové agentury (WADA) za doping na čtyři roky o pořadatelství vrcholných akcí, prezident Mezinárodní hokejové federace René Fasel by přesto rád ponechal mistrovství světa v roce 2023 právě v Rusku.

Součástí pondělního trestu WADA za zmanipulování dat z moskevské laboratoře bylo i odebrání ruského pořadatelství světových šampionátů v následujících čtyřech letech. To musejí učinit všechny sportovní federace, které podepsaly antidopingový kodex, pokud změna pořadatele není "z právních či praktických důvodů vyloučena".

IIHF mezi signatáře kodexu patří, Fasel však naznačil, že bude usilovat o udržení MS 2023 v Petrohradu. Prezident tamního klubu KHL Gennadij Timčenko chce ve městě vybudovat největší hokejovou halu na světě.

Fasel chce počkat na verdikt sportovní arbitráže CAS, k níž se Rusko hodlá odvolat. "Dnes ještě není nic jisté. Budeme na tom pracovat a uděláme vše, abychom chránili naše zájmy a naši federaci. Věříme, že rozhodnutí nebude politické, ale férové a podle práva," řekl Fasel.

Ruští sportovci navíc podle rozhodnutí WADA nesmějí příští čtyři roky vystupovat na vrcholných sportovních akcích pod svou vlajkou a se svou hymnou. Týká se to olympijských her v Tokiu 2020, zimní olympiády 2022 v Pekingu, paralympijských her a světových šampionátů.

Domovem bude Finsko. Sklenička oblékne barvy Jokeritu Helsinky

8 hod 35 min starý

Vrátil se ze zámoří a míří do Finska. Obránce David Sklenička bude oblékat dres Jokeritu Helsinky. S účastníkem KHL podepsal smlouvu do konce sezony.

Třiadvacetiletý bek, který startoval na posledních dvou světových šampionátech, se v minulém týdnu domluvil s Montrealem na ukončení smlouvy. Splnění snu o NHL se nedočkal, první zahraniční angažmá po odchodu z Plzně strávil na farmě v AHL.

"Řešili jsme víc variant. O Davida projevily zájem tři kluby z KHL, jednali jsme také se dvěma týmy ze skandinávských soutěží. David se nakonec rozhodl pro Jokerit Helsinky. Prioritou hráče bylo jednoznačně zahraničí, nejlépe právě ruská KHL," uvedl hráčův zástupce Michal Sivek pro server hokej.cz.

Dres Jokeritu v přední evropské soutěži by měl Sklenička obléknout po skončení reprezentační přestávky, která je vyhrazena Channel One Cupu. Dosud v tomto ročníku odehrál jen sedm utkání za Laval a připsal si tři body (1+2). Celkem v AHL nasbíral 75 startů a 12 bodů (4+8).

"Pro Davida tohle angažmá znamená velkou výzvu. Jokerit má podepsaných šest kvalitních beků a David ví, že nedostane nic zadarmo. V klubu ovšem vědí o jeho přednostech. Působí tam Janne Vuorinen, jenž velmi podrobně mapuje hráče v zámoří, přednosti Davida dobře zná," přiblížil Sivek.

Na novou posilu se těšil i generální manažer Jokeritu Jari Kurri. "Sklenička je mladý obránce, který si už dvakrát zahrál na mistrovství světa, ale nejlepší roky má ještě před sebou. V zimě a na jaře teď bude mít skvělou příležitost potvrdit, co v něm je, s výhledem do dalších sezon," uvedla legenda finského hokeje.

Strapáč si po faulu loktem nezahraje tři zápasy

8 hod 37 min starý

Disciplinární komise extraligy potrestala olomouckého útočníka Petra Strapáče zákazem startu ve třech zápasech. Strapáč fauloval loktem v utkání 26. kola na ledě Sparty. Třicetiletý hráč, který svým zákrokem zranil Lukáše Pecha, navíc zaplatí pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

"Se značnou razancí a intenzitou zasáhl protihráče loktem do oblasti hlavy. Jak je ze záběrů zřejmé, byl si přitom vědom postavení i pohybu protihráče a jednal cíleně," uvedl předseda komise Viktor Ujčík. Rozhodčí Strapáče v polovině zápasu poslali s pětiminutovým trestem do kabin.

Pech po ošetření utkání dohrál a stejně jako Ujčík tvrdil, že jej Strapáč loktem za brankou zasáhl úmyslně. "Moc dobře věděl, co dělá. Viděl mě a ten úder byl úplně zbytečný. Nevidím mu do svědomí, ale říkal jsem mu, že to chtěl a že to bylo naschvál," řekl Pech.

Strapáče se naopak zastal trenér Hanáků Zdeněk Moták, i když i on si dobře uvědomoval, že podobný faul jeho svěřenec provedl již podruhé v sezoně, na což upozornil i Ujčík. Na konci října totiž Strapáč zasáhl krosčekem do obličeje vítkovického obránce Tomáše Černého a způsobil mu otřes mozku. Od disciplinární komise následně dostal dvouzápasový trest.

"Je to typologicky hráč, který hraje tvrdě. Chtěl jít do souboje, bohužel tam byl Pecháček (Pech). Kdyby tam byl Jurčina, tak by dostal (úder) na prsa. V žádném případě to ale nebylo schválně. Znám ho spoustu let a vím, jaký je to hráč a člověk. V zápalu boje se mu to bohužel stalo a není to poprvé," uvedl Moták, kterému ale bylo po utkání jasné, že Strapáč dostane trest.

Disciplinární komise udělila pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu útočníkovi Marisi Bičevskisovi z Mladé Boleslavi za nafilmovaný pád v nedělním zápase proti Zlínu.

Břevno, tyč, gól. Povedená trefa Pastrňáka ale Bostonu nestačila, Francouz se činil

11 hod 50 min starý

Puk z hole nejprve zamířil do břevna, pak ještě do tyče, aby nakonec skončil v brance. David Pastrňák při své povedené trefě pořádně rozezvučel konstrukci, ale ani jeho 26. gól nestačil na to, aby v bitvě nejlepších týmů NHL slavil Boston. Bruins padli ve Washingtonu 2:3. Za domácí si připsal jednu asistenci Jakub Vrána. Brankář Pavel Francouz kryl 32 střel a dovedl Colorado k výhře 3:1 nad Philadelphií. V dresu poražených debutoval v soutěži David Kaše.

Colorado vedlo i díky dvěma gólům Mikka Rantanena 3:0 a Francouz živil až do 55. minuty naději na první nulu v NHL. O čisté konto připravila českého gólmana akce Jakuba Voráčka, po jehož přihrávce zpoza branky skóroval Claude Giroux. "Byl bych šťastný, kdybych vychytal nulu. Pokud byste mi ale před utkáním řekli, že vyhrajeme 3:1, bral bych to," uvedl Francouz.

Plzeňský rodák se zapotil zejména ve druhé třetině, ve které ho Philadelphia zasypala 17 střelami. "Chtěli vyrovnat a klíčové bylo, že jsme zůstali trpěliví. Nepanikařili jsme, drželi jsme se v našem pásmu svého systému. Snažili jsme se je nepouštět do nebezpečných pozic a hodně střel jsme také zblokovali. Druhý gól (v 37. minutě) byl velmi důležitý a po třetím (v 43. minutě) jsme si už byli jistí, že vyhrajeme," pokračoval Francouz.

Francouz je v klubu brankářskou dvojkou, po zranění Philippa Grubauera ale chytal druhý zápas za sebou. "Už jsem během kariéry zažil období, že jsem nechytal. Naučil jsem se, jak se s tím vypořádat, a to mi pomáhá. Ať hraju, nebo nehraju, snažím se být připravený na každý zápas. Jsem šťastný, že můžu chytat za takovým týmem. Užívám si to," řekl.

Francouz je v lize sedmý v úspěšnosti zásahů (92,7 procenta) a v posledních sedmi zápasech, kdy chytal od začátku, ztratilo Colorado jen jeden bod. Kapitán týmu Gabriel Landeskog už před pár dny pronesl, že si týmy v lize neuvědomují, jak dobrý Francouz je. Pochvalu mu teď vysekl i další člen elitního útoku Rantanen. "Vůbec nevypadá na to, že chytá prvním rokem. V každém zápase je jak dynamit," podotkl.

Colorado se výhrou nad Philadelphií propracovalo do čela Západní konference. "Abyste podávali konzistentní výkony a vyhrávali, potřebujete nadprůměrné gólmany. Francouz po celou sezonu chytal opravdu dobře, i když nastupoval sporadicky z pozice dvojky," vyzdvihl výkony českého gólmana i trenér Colorada Jared Bednar.

Kaše slyšel chválu i od Voráčka

Kaše strávil na ledě necelých osm minut a Francouze prověřil dvěma střelami. "Před zápasem jsem byl trochu nervózní. Hodně jsem mluvil s Jakem (Voráčkem) a radil mi, ať si zápas užiju a ať hraju jednoduše. A to jsem udělal. Je úžasné, že jsem tady, a budu tvrdě pracovat na tom, abych se tu udržel," uvedl David Kaše, mladší bratr Ondřeje, který hraje za Anaheim.

Kaše nastupoval na křídle čtvrté formace a chválil ho i Voráček. "Je chytrý, dobře bruslí a dohrává souboje. Odehrál velmi dobrý zápas," řekl. "Je velmi rychlý, do hry vnáší hodně energie. Je lehké s ním hrát, protože je velmi pracovitý," vyzdvihl dvaadvacetiletého Čecha rovněž Morgan Frost, který ho zná ze společného působení na farmě.

Pastrňák zvýšil vedení v čele střelců

Pastrňák otevřel v desáté minutě skóre střelou z pravého kruhu, která se na cestě do branky odrazila od břevna i tyče. Havířovský rodák díky zásahu zvýšil náskok v tabulce střelců na pět branek před Alexandrem Ovečkinem právě z Washingtonu.

Vzápětí se prosadil Patrice Bergeron, ale rozhodčí jeho branku odvolali po trenérské výzvě kvůli ofsajdu. "Na celou akci to nemělo žádný vliv, ale samozřejmě takové góly neplatí. Mrzí mě to, protože se to nestalo poprvé," uvedl útočník Jake DeBrusk, který byl v ofsajdu.

Obrat řídil ve druhé třetině dvěma trefami T. J. Oshie. Zejména gól na 2:1, u kterého mu asistoval Jakub Vrána, byl oku lahodící. Americký útočník se prosmýkl mezi dvěma obránci a bekhendem překonal Jaroslava Haláka.

Boston na začátku třetí třetiny vyrovnal zásluhou teče Seana Kuralyho. V 45. minutě ale rozhodl o výhře Washingtonu nejproduktivnější obránce soutěže John Carlson. Hráči z hlavního města USA vedou ligu už o pět bodů.

Montreal ztratil ve třetí třetině vedení 2:0, ale nakonec doma zdolal Ottawu 3:2 v prodloužení. První výhru v soutěži si připsal dvacetiletý brankář Cayden Primeau. Syn Keitha Primeaua, bývalého elitního útočníka NHL, pomohl k vítězství 35 zásahy a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Výsledky NHL:

Washington - Boston 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)

Branky: 25. a 29. Oshie (na druhou Vrána), 45. Carlson - 10. Pastrňák, 43. Kuraly. Střely na branku: 25:32. Diváci: 18 573. Hvězdy zápasu: 1. Oshie, 2. Carlson, 3. Holtby (všichni Washington).

Montreal - Ottawa 3:2 v prodl. (1:0, 0:0, 1:2 - 1:0)

Branky: 14. Cousins, 41. Tatar, 62. Chiarot - 45. B. Tkachuk, 54. C. Brown. Střely na branku: 29:37. Diváci: 21 055. Hvězdy zápasu: 1. Primeau, 2. Chiarot (oba Montreal), 3. B. Tkachuk (Ottawa).

Colorado - Philadelphia 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky: 37. a 43. Rantanen, 6. Calvert - 55. Giroux (Voráček). Střely na branku: 27:33. Pavel Francouz odchytal za Colorado celý zápas, inkasoval jeden gól z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 96,97 procent. Diváci: 17 905. Hvězdy zápasu: 1. Rantanen, 2. Francouz, 3. MacKinnon (všichni Colorado).

Břevno, tyč, gól. Povedená trefa Pastrňáka ale byla Bostonu málo, Francouz se činil

11 hod 50 min starý

Puk z hole nejprve zamířil do břevna, pak ještě do tyče, aby nakonec skončil v brance. David Pastrňák při své povedené trefě pořádně rozezvučel konstrukci, ale ani jeho 26. gól nestačil na to, aby v bitvě nejlepších týmů NHL slavil Boston. Bruins padli ve Washingtonu 2:3. Za domácí si připsal jednu asistenci Jakub Vrána. Brankář Pavel Francouz kryl 32 střel a dovedl Colorado k výhře 3:1 nad Philadelphií. V dresu poražených debutoval v soutěži David Kaše.

Brankář Pavel Francouz kryl v NHL 32 střel, dovedl Colorado k výhře 3:1 nad Philadelphií a stal se druhou hvězdou zápasu. V dresu poražených debutoval v soutěži David Kaše. David Pastrňák vstřelil 26. gól v sezoně, ale s Bostonem podlehl v duelu dvou nejlepších týmů ve Washingtonu 2:3. Havířovský rodák alespoň předčil v přímém souboji Alexandra Ovečkina, před nímž zvýšil náskok v tabulce střelců na pět tref.

Colorado vedlo i díky dvěma gólům Mikka Rantanena 3:0 a Francouz živil až do 55. minuty naději na svou první nulu v NHL. O čisté konto připravila českého gólmana akce Jakuba Voráčka, po jehož přihrávce zpoza branky skóroval Claude Giroux. Kaše strávil na ledě necelých osm minut a Francouze prověřil dvěma střelami.

Pastrňák otevřel v desáté minutě skóre perfektní střelou z pravého kruhu, která se na cestě do branky otřela od břevna i tyče. Vzápětí zvýšil Patrice Bergeron, ale rozhodčí jeho branku odvolali po trenérské výzvě kvůli ofsajdu.

Obrat řídil ve druhé třetině dvěma trefami T. J. Oshie. Zejména gól na 2:1, u které mu asistoval Jakub Vrána, byl oku lahodící. Americký útočník se prosmýkl mezi dvěma obránci a bekhendem překonal Jaroslava Haláka.

Boston na začátku třetí třetiny vyrovnal zásluhou teče Seana Kuralyho. Ve 45. minutě ale rozhodl o výhře Washingtonu nejproduktivnější obránce soutěže John Carlson. Hráči z hlavního města USA vedou souěž už o pět bodů.

Výsledky NHL:

Washington - Boston 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)

Branky: 25. a 29. Oshie (na druhou Vrána), 45. Carlson - 10. Pastrňák, 43. Kuraly. Střely na branku: 25:32. Diváci: 18 573. Hvězdy zápasu: 1. Oshie, 2. Carlson, 3. Holtby (všichni Washington).

Montreal - Ottawa 3:2 v prodl. (1:0, 0:0, 1:2 - 1:0)

Branky: 14. Cousins, 41. Tatar, 62. Chiarot - 45. B. Tkachuk, 54. C. Brown. Střely na branku: 29:37. Diváci: 21 055. Hvězdy zápasu: 1. Primeau, 2. Chiarot (oba Montreal), 3. B. Tkachuk (Ottawa).

Colorado - Philadelphia 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky: 37. a 43. Rantanen, 6. Calvert - 55. Giroux (Voráček). Střely na branku: 27:33. Pavel Francouz odchytal za Colorado celý zápas, inkasoval jeden gól z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 96,97 procent. Diváci: 17 905. Hvězdy zápasu: 1. Rantanen, 2. Francouz, 3. MacKinnon (všichni Colorado).

Hokejisty povede Gulaš. V Plzni bude reprezentace čelit Finům

13 hod 15 min starý

Těžkým duelem proti Finsku vstoupí do Channel One Cupu čeští hokejisté. Do duelu hraného v Plzni reprezentaci povede coby kapitán Milan Gulaš. Ještě před začátkem zápasu budou představeni divákům noví členové Síně slávy. Přímý přenos sledujte od 18:15 na ČT sport a webu ctsport.cz.

V brance bude podle očekávání Roman Will, roli kapitána si na domácím stadionu bude moci vychutnat třiatřicetiletý Gulaš, jasně nejlepší střelec i nejproduktivnější hráč této extraligové sezony.

I díky domluvě s koučem Milošem Říhou, podle níž nepocestuje následně do Moskvy k dalším zápasům turnaje. "To 'céčko' člověka samozřejmě potěší, navíc tady v Plzni," netajil se svou radostí Gulaš. Jeho spoluhráči v elitní formaci budou Tomáš Filippi a Martin Zaťovič.

"Pro Milana bude krásné zahrát si doma. Reprezentaci si už osahal, má chuť, jdeme podle domluvy. A on je hráč, který se umí přizpůsobit. Je ve formě a dostal tady vedle sebe hráče, kteří mu budou umět vyhovět i nahrát," řekl asistent trenéra Robert Reichel s tím, že kapitána pro zbývající dva zápasy prozradí realizační tým až později.

Trenér Seveřanů Jukka Jalonen povolal na druhou akci sezony šest mistrů světa z letošního šampionátu na Slovensku, ale také osm nováčků. Finové se během čtyř dnů představí v Plzni, Moskvě a díky utkání pod širým nebem v neděli také v Petrohradu.

"S Finy to bude to podobné jako na Karjale. Viděl jsem tady v Plzni jejich trénink; velké nasazení, výborně bruslí, půjdou po nás po celém hřišti. Je tu patnáct kluků, co bylo už před měsícem na prvním turnaji. A ti vědí, co čekat, takže nehraje roli, jestli jsme doma, nebo venku. Samozřejmě že chceme vyhrát, bude plný stadion, máme těžkého soupeře, ale půjdeme si za tím," ujistil Reichel.

Loni skončili Češi ve stejném turnaji poslední, čtvrtí, když po velkém obratu porazili v nájezdech právě pouze Finy. Následovaly výhra a porážka na turnajích EHT, poslední vzájemný souboj se pak odehrál před měsícem na Karjale - v Helsinkách se český výběr opět radoval po nájezdech díky vítěznému pokusu Jakuba Krejčíka.

Předpokládaná sestava ČR: Will (Hrubec) - Šustr, Jeřábek, Moravčík, Krejčík, Mozík, Klok, Pyrochta, Hrbas - Gulaš, Filippi, Zaťovič - Jaškin, Sedlák, Nestrašil - Tomášek, Horák, Sekáč - Lenc, Rousek, Beránek.

"Myslím, že potenciálně by naše mužstvo tady mělo být silnější, ale ten první zápas nám napoví víc. Očekávám, že nás všichni už budou brát trochu vážněji. Myslím, že po mistrovství světa a prvním turnaji této sezony už se na to soupeři zaměří. Navíc hrajeme doma, kde to budeme muset trochu otevřít, naproti tomu Finové to tady trochu zavřou. Ten první zápas pro nás bude každopádně důležitý," řekl Říha.

"Je určitě fajn navazovat na úspěšný turnaj, rozhodně je to lepší, než kdybychom místo tří výher měli na kontě tři porážky a cítili, že už musíme uspět. Čekám od Finů to co vždycky. Jsou rychlí bruslaři, hodně napadají a umí být nepříjemní. Myslím, že stejně tomu bude i zítra. U Finů se ten styl moc nemění. Minule jsme na to recept našli, tak doufám, že nám to půjde minimálně stejně i tentokrát," řekl útočník Andrej Nestrašil.

"Rusové i Švédové teď mají podle mého silnější soupisky. Neznamená to ale, že my bychom se z toho nějak stresovali. Švédové mají navíc asi jedenáct hráčů z KHL, kteří na Karjale nebyli. Sborná měla minule ne přímo béčkový tým, protože tam béčkoví hráči nejsou, ale teď jede spousta hráčů z CSKA i Petrohradu. Budou určitě silnější, navíc hrají doma a na tom domácím turnaji si dávají vždy hodně záležet," připomněl Nestrašil.

Ještě před úvodním buly budou zaplněnému hledišti představeni nově přijatí členové Síně slávy Jiří Šlégr, Radoslav Svoboda a masér Miroslav Martínek. Omluvil se jen Milan Hejduk, který žije v USA.

Prospalovi aktivní hokej chyběl, a tak pomohl dvěma body k destrukci čínského Golden Dragon

11. prosinec 2019 - 22:38

Téměř po šesti letech vyjel na led opět k soutěžnímu utkání. Bývalý vynikající útočník a nyní trenér prvoligového Motoru Václav Prospal oslavil návrat na soutěžní led. Ve 44 letech nastoupil ve druhé lize za jiný českobudějovický tým David Servis a debut oslavil dvěma body. Prospal asistoval u dvou gólů při výhře 7:2 nad čínským účastníkem soutěže Golden Dragon.

Dvojnásobný mistr světa a držitel bronzové olympijské medaile Prospal s druholigovým týmem trénuje, a protože mu aktivní hokej chybí, využil v reprezentační přestávce toho, že neměl termínovou kolizi jako trenér Motoru.

"Je to příjemné. Hokej je hokej, vždycky to bude láska. Když má na to člověk čas, chuť a tělo drží, je moc příjemné přijít mezi mladé kluky. A být toho zase součástí. Jsem moc rád, že mě vzali mezi sebe a že jsem si mohl zahrát," řekl pro web hokej.cz.

Zda budou následovat i další jeho starty a pojede v sobotu do Písku, zatím neví. "Uvidíme, jak bude reagovat tělo," řekl.

Poslední zápas na domácích stadionech odehrál Prospal za České Budějovice v extralize 4. ledna 2013 při výluce v NHL, po konci sezony s Columbusem kariéru ukončil. V NHL nastoupil do 1173 zápasů, předtím v zámoří hájil barvy Philadelphie, Ottawy, Anaheimu, Tampy a NY Rangers. Nyní se snaží vybojovat s Motorem postup do extraligy.

Sekáč se zabydluje v CSKA: Lítal jsem z lajny do lajny. Trvalo půl sezony, než jsem zapadl

11. prosinec 2019 - 17:05

Jiří Sekáč se zabydluje v Kontinentální lize v dalším špičkovém týmu. Po Kazani, se kterou v loňském roce vyhrál Gagarinův pohár, poznává český útočník CSKA Moskva. I přes dílčí neúspěchy je z možnosti hrát za slavný klub nadšený.

CSKA v minulosti kraloval klubovému hokeji v Sovětském svazu a jeho věhlas stále přetrvává, což samotný útočník potvrdil. "Stoprocentně. Vyžadují se od nás výkony, jsme za to všichni dostatečně dobře zaplacení. Je to pořád to samé. Pro každého je to velká čest hrát v takovém klubu s tak obrovskou historií. Okolo se tam navíc točí velké postavy nejen historie CSKA, ale i celého hokeje," řekl Sekáč.

Připustil také, že spoluhráči se rádi vracejí k získání titulu a na radostné momenty často vzpomínají. "Já to zažil v Kazani, ale pak druhý rok jsme neměli nejlepší. I proto, že tým se dost obměnil. Kdežto v CSKA zůstal vlastně stejný, já byl jediný, kdo přišel nový. Měli jsme horší chvilky, ale tým je natolik zkušený a je na tom výkonnostně tak dobře, že si nemyslím, že to dopadne jako v Kazani," přemítal Sekáč.

Snem i cílem je obhajoba titulu

Cíl pro letošní sezonu má tým jasný, obhájit Gagarinův pohár. "Očekává se od nás, že budeme bojovat o pohár. Máme k tomu všechny předpoklady, komfort i zázemí. Oni nic jiného nechtějí," uvedl Sekáč.

Nezastíral, že do dobře fungujícího soukolí bylo složité zapadnout, a to hokejově i lidsky. "Obojí bylo složité. Chvíli trvá, než se s klukama navzájem poznáte. Přijali mě ale suprově, je to i o tom se poznat líp. Mně to chvilku trvalo, dá se říct, že jsem se pořádně aklimatizoval až posledních pár týdnů," řekl Sekáč.

Cítil, že ani na ledě to nebylo úplně ono. "Moje výsledky ani teď nejsou takové, na co jsou všichni zvyklí. Hledal jsem se, lítal jsem z lajny do lajny. Adaptace nějaký čas trvá, je to pro mě nová zkušenost. Každý se s tím popasuje jinak, mně to trvalo půl sezony, než jsem opravdu mezi kluky zapadl. Teď musím říct, že to bude už jenom lepší," řekl Sekáč.

V dosavadních 32 zápasech nasbíral 19 bodů za 9 gólů a 10 nahrávek a jeho pozice v sestavě se již ustálila. "V poslední době ano, i když nevíme, jak to bude dál. Přišel šestý cizinec, což trošku mění situaci v klubu, protože jich může hrát jen pět. Ale mám stálé místo, hraju v jedné lajně, kde jsme si sedli. Začalo nám to šlapat. Třeba ne až tolik bodově, ale celkově hrajeme super hokej, máme šance, zbytek přijde," řekl Sekáč.

Mezi životem v Česku a v Moskvě nevidí zásadní rozdíl

Ve svém osobním životě mimo hokejové mantinely je v Moskvě naprosto spokojený. "Mám tam fantastický život, nemám si nač stěžovat. S rodinou nemáme problém. Za mě musím říct, že vůbec nepoznávám rozdíl, jestli bych žil doma, nebo tam. Žiju asi 15 minut pěšky od Českého domu, zašel jsem tam už na jídlo a také jsem tam vzal kluky, trenéry i kustody v rámci teambuildingu, chtěl jsem jim ukázat trochu české kultury," řekl s úsměvem Sekáč.

Zdůraznil také, že přítomnost rodiny mu pomáhá, zejména když se mu po hokejové stránce nedaří podle jeho představ. "Negativa házím za hlavu, jsou ale zápasy, kdy je člověk naštvaný. Ale když pak přijde domů a je tam malá, která se po něm začne věšet, je to moc fajn," uzavřel Sekáč.

Bělohlav bez práce dlouho nezůstal. Po konci v Pardubicích zamířil do Komety

11. prosinec 2019 - 11:15

Jen dva dny poté, co skončil v Pardubicích, našel Radek Bělohlav novou práci. Jeho dalším působištěm bude brněnská Kometa, kde se stal jedním z asistentů kouče a majitele Libora Zábranského.

Bývalý útočník Bělohlav je trojnásobným mistrem extraligy a světovým šampionem z Vídně 1996. V Kometě se devětačtyřicetiletý kouč přidá ke stávající dvojici asistentů Kamilu Pokornému a Jiřímu Horáčkovi.

"Život přináší zajímavé okamžiky. Ještě v neděli jsme se potkali jako soupeři a teď jsem v Brně. Libor Zábranský mě oslovil, událo se to velmi rychle, budu patřit do komeťácké rodiny. Chci tomu dát to, co všechno umím, co jsem se naučil. Kompetence jsou dané, já rozšířím trenérský tým svou osobností a zkušenostmi, které jsem během hráčské kariéry získal," uvedl Bělohlav.

V Pardubicích Bělohlav skončil navzdory dvěma výhrám za sebou. Primátorovi Martinu Charvátovi vadilo, že trenér má zároveň funkci v prvoligovém Motoru České Budějovice. U posledního týmu extraligy Bělohlava v pondělí nahradil Milan Razým. Východočeši v polovině základní části ztrácejí tři body na dvanáctý Litvínov i třinácté Vítkovice a mají zápas k dobru.

Smoleňák po postupu do semifinále LM velebil tým a Mazance: Chytá fantasticky

11. prosinec 2019 - 10:59

Gólem a asistencí se útočník Radek Smoleňák podílel na vítězství Hradce Králové v odvetném utkání čtvrtfinále play-off Ligy mistrů v Zugu, které Mountfieldu zajistilé postup do semifinále. Kapitán Východočechů si úspěchu mužstva hodně cení.

"Zug mi přišel jako nejtěžší soupeř, kterého jsme zatím v Lize mistrů dostali. Hrál opravdu dobře. Pro nás bylo důležité, že jsme přežili začátky utkání. Jsem hrdý na kluky, že jsme si dokázali, že když bude každý hrát na 120 procent a půjdeme za tím jako tým, tak můžeme hrát s kýmkoliv," uvedl Smoleňák.

Hradec Králové doma s elitním švýcarským celkem remizoval 1:1 a v úterní odvetě v Zugu vyhrál 4:0. "Úvodní třetina byla od nás asi trochu opatrná, ale to spíš oni hráli velmi dobře, stejně jako u nás. Mají fantastické úvody zápasů, nás ale podržel Marek Mazanec," ocenil třiatřicetiletý hráč výkon hradeckého gólmana, který si připsal 28 úspěšných zákroků.

"Chytá fantasticky už asi dva měsíce, jsme za něj rádi. Doufáme, že mu to vydrží. Nicméně se nemůžeme spoléhat, že nám vychytá každý duel. Je na nás, abychom mu pomáhali, jak v obraně, tak i dáváním více gólů, aby nebyl pod takovým tlakem," upozornil Smoleňák.

Tým trenéra Vladimíra Růžičky o výhře a postupu rozhodl ve druhé části, ve které v rozmezí osmi minut vstřelil tři branky. Druhý gól dal Smoleňák, jenž využil práce Matěje Chalupy u zadního mantinelu - vyvezl puk před Leonarda Genoniho a z úhlu jej překonal.

"Naše pětka měla dobré střídání, kdy jsme je výborně forčekovali a už nějakou šanci měli. Říkali jsme si, že musíme všechno tlačit do brány a i zpoza ní se tam trošku natlačit. Takové góly ale padají. Byl pro nás důležitý, nechci říct, že nás úplně uklidnil, ale určitě se hraje lépe za stavu 2:0," pokračoval Smoleňák.

Po vydařené druhé třetině hradečtí hokejisté dovedli zápas do vítězného konce a vyrovnali se i s nervózním závěrem a řadou šarvátek. "Asi tam z jejich strany byla nějaká frustrace, protože opravdu začali být nervózní na puku a odskakovalo jim to. Nechci říct, že nás podcenili, to určitě ne. Ale asi nečekali, že budeme takhle kousat. Myslím si, že čekali jiný průběh, zvlášť když hráli doma." 

Mountfield si nyní užije reprezentační přestávku a začne se připravovat na pokračování extraligy, ve které se mu tolik nedaří. Ambiciózní klub je totiž až osmý. "Na pauzu se těším, protože teď jsme hráli opravdu pořád. Bylo to trošku na palici. Zápasy, videa, tréninky - je to občas náročné. Teď se musíme dát do kupy, zahojit nějaké bolístky a jít zpátky do práce," uvedl účastník světového šampionátu v roce 2015.

Věří, že týmu v domácí soutěži pomůže úspěch z LM. "Zápasy v Lize mistrů nás jen posouvají. Je to pro nás dobrá konfrontace, hráli jsme zase s top týmem," dodal Smoleňák.

Vítkovice znají Petrova nástupce, sestupem ohrožený tým se pokusí probudit Trličík

11. prosinec 2019 - 9:18

Novým trenérem extraligových Vítkovic se stal Mojmír Trličík, který v závěru minulého týdne původně jen dočasně nahradil odvolaného Jakuba Petra. V pozici asistentů budou v ostravském klubu působit Rostislav Klesla a Ladislav Svozil.

Majitel klubu Aleš Pavlík jednal i s dalšími adepty na uvolněný post, ale rozhodl se pro Trličíka. "Řešili jsme všechny možné varianty a nakonec jsme vyhodnotili jako nejideálnější ponechat jako hlavního kouče Mojmíra Trličíka," uvedl Pavlík na klubovém webu s tím, že možnost trénovat Vítkovice odmítli například Alois Hadamczik a Vladimír Vůjtek.

Hadamczik mohl vedle pozice trenéra převzít i roli generálního manažera, což ze zdravotních důvodů odmítl. "Nedávno prodělal operaci ramene, ale domluvili jsme se na spolupráci na úrovni poradce a konzultanta. Alois Hadamczik s námi zůstává v kontaktu a bude nápomocen jak trenérskými, tak manažerskými schopnostmi," řekl Pavlík, který potvrdil, že Petr v klubu skončil i jako generální manažer.

Vůjtek, jenž stejně jako Hadamczik v minulosti ve Vítkovicích působil, nabídku odmítl s ohledem na svůj věk. "Přiznal, že se ve svém věku na trénování necítí, ale v každém případě bude klubu i novým koučům k dispozici v roli konzultanta, jak tomu bylo doposud," konstatoval šéf Vítkovic k jednání s dvaasedmdesátiletým stratégem, jenž v minulosti několikrát uvedl, že trénovat už nebude.

Další volbou byl Trličík, který v klubu působí i jako šéftrenér akademie a byl rovněž trenérem juniorů. "Má dlouhou praxi s vedením mládeže i v mužské extralize, před časem s podceňovaným kádrem dokázal dojít až do finále, což je pro Vítkovice dosud poslední zisk cenného kovu. Jeho odborné trenérské znalosti jsou na vysoké úrovni a má zkušenosti i s bojem o záchranu," upozornil Pavlík.

Pětapadesátiletý Trličík dovedl vítkovické mužstvo do finále v sezoně 2011/12. "Předně jsem velice rád, že jsem dostal důvěru, a i když vím, že nás čeká hromada hodně těžké práce a opravdu nesnadné období, nepřemýšlel jsem prakticky ani vteřinu a nabídku vést opět A-tým jsem přijal," prohlásil Trličík, který si vybral za asistenty Kleslu a Svozila.

"S Rosťou jsme vedli mužstvo už v Hradci Králové a byl jsem velice mile překvapen jeho přístupem a snahou přenést zkušenosti z nedávno ukončené hráčské kariéry do trenérské pozice. Přítomnost Ládi Svozila v trenérském štábu jsem si dal také jako jeden z požadavků, protože on sám má za sebou bohatou trenérskou praxi a zažil i krizové sezony," vysvětlil Trličík, jenž s jedenašedesátiletým Svozilem v minulosti už spolupracoval.

Majitel Pavlík odvolal Petra i asistenta Pavla Trnku po pátečním debaklu 1:9 v Karlových Varech, který byl pro mužstvo šestým nezdarem v řadě. V neděli poté Vítkovice už pod vedením Trličíka a Klesly zvítězily v Hradci Králové 2:0, ale v tabulce extraligy zůstaly předposlední.

Nově složený realizační tým zažije premiéru na vítkovické střídačce ve středu 18. prosince v domácím zápase proti Olomouci. Následně čeká tým sedm zápasů v řadě na kluzištích soupeřů, v Ostravar aréně se totiž bude konat juniorské mistrovství světa.

Frolík se opět trefil a táhl Calgary k úspěchu, skórovali i Faksa s Kubalíkem

11. prosinec 2019 - 8:08

Bilancí 1+1 se v NHL blýskl útočník Michael Frolík a výraznou měrou přispěl k výhře Calgary 5:2 na ledě Arizony, navíc byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Stejné ocenění obdržel i Radek Faksa, který pomohl brankou k vítězství Dallasu 2:0 nad New Jersey. Dominik Kubalík vstřelil čestný úspěch Chicaga při jednoznačné porážce 1:5 ve Vegas.

Arizona - Calgary 2:5 

Frolíkovi zřejmě zvedlo sebevědomí, že o den dříve ukončil svůj 22 duelů dlouhý trvající gólový půst. Kladenský odchovanec otevřel skóre už ve 3. minutě, když v přečíslení dva na jednoho dostal přihrávku před branku a prosadil se bekhendovou kličkou.

Calgary vedlo ve 35. minutě už 4:0. Třetí gól připravil Frolík, jenž v rohu kluziště vybojoval puk a přihrál ho mezi kruhy skórujícímu Zacu Rinaldovi. 

"Před zápasem jsme si říkali, že musíme dobře začít, a to se povedlo. Už v 5. minutě jsme vedli 2:0 a to ovlivnilo vývoj utkání," uvedl Frolík, jehož gól přišel chvíli poté, co domácí trefili tyč. "Měli jsme štěstí. Na druhé straně potom výborně napadal Rhino (Rinaldo), přihrál mi a z toho padl důležitý první gól. Dodal nám energii," doplnil.

Calgary po konci trenéra Billa Peterse, který rezignoval po obviněních z rasismu z jeho dřívějších působení, vyhrálo všech šest zápasů.

"Změnili jsme pár systémových věcí, trošku se proházely lajny. Všechny čtyři teď šlapou, dobře bráníme. Nenecháváme soupeřům moc prostoru a máme rychlý přechod do útoku," vysvětloval Frolík úspěšnou sérii. Hrdinou zápasu se stal brankář Cam Talbot - náhradník Davida Ritticha kryl 46 střel.

Dallas - New Jersey 2:0 

Dallas v prvním utkání po odvolání trenéra Jima Montgomeryho dobře začal a oba góly vstřelil v úvodních dvanácti minutách zápasu. Vítězný zásah si připsal Faksa, který u zadního mantinelu převzal puk a otočkou zpoza branky překvapil Mackenzieho Blackwooda.

Druhou trefu přidal zkušený Joe Pavelski a předcházela tomu výborná práce Romana Poláka, který udržel útočné pásmo. Ben Bishop zneškodnil 26 střel a stal se největší hvězdou zápasu. 

Montgomery skončil v Dallasu ráno v den zápasu. Generální manažer klubu vysvětlil rozhodnutí tím, že se kouč dopustil neprofesionálního chování. "Je to opravdu zvláštní a těžký den," řekl Faksa, který v předchozích osmi duelech nebodoval. "Soustředili jsme se ale jen na utkání a na nic jiného. A jsem rád, že jsme vyhráli. Hodně nám pomohl začátek, ve kterém jsme dali dva rychlé góly a převzali tím kontrolu," dodal.

Zatímco Rick Bowness, který dočasně povýšil z pozice asistenta do role hlavního trenéra Dallasu, si připsal výhru hned v úvodním utkání, v New Jersey nemá změna kouče patřičný efekt. Devils po odvolání Johna Hynese získali ve čtyřech utkáních jen bod. "Je jedno, jakou máte taktiku a plán, když vám chybí bojovnost a nasazení. To jsem u nás první dvě třetiny postrádal," konstatoval dočasný kouč Alain Nasreddine.

Vegas - Chicago

Ve Vegas trval bezbrankový stav až do 28. minuty. Poté domácí ve druhé třetině třikrát skórovali a v závěrečné části odskočili až na 5:0.

Porážku Chicaga zkorigoval v přesilové hře střelou z mezikruží Kubalík, který připravil Marca-Andreho Fleuryho 27 sekund před koncem střetnutí o čisté konto. Český útočník skóroval v sezoně poosmé a v tabulce střelců mezi nováčky je na děleném druhém místě.

Fleury nastoupil v brance Vegas naposledy 23. listopadu a v úterý chytal poprvé od otcovy smrti. "Ani nevím, zda jsem na to během utkání myslel. Ale v hlavě ho mám, to je jasné," řekl Fleury, první hvězda zápasu. "Bojovali jsme za něj. Je nám líto, že jsme tu poslední střelu nezastavili," dodal William Karlsson, jeden z pěti střelců Vegas.

Filip Zadina asistoval u jediné branky Detroitu, který podlehl ve Winnipegu 1:5 a připsal si dvanáctou prohru v řadě. Tomáš Hertl, jenž v předchozích čtyřech zápasech nebodoval, přihrál při porážce San Jose 1:3 v Nashvillu na jediný gól svého týmu. Ondřej Kaše pomohl asistencí k výhře Anaheimu 3:2 po nájezdech na ledě Minnesoty.

NHL:

Florida - Tampa Bay 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Branky: 58. Dadonov - 7. Stamkos, 25. Killorn. Střely na branku: 28:48. Diváci: 10 685. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij (Tampa Bay), 2. Bobrovskij (Florida), 3. Killorn (Tampa Bay).

Pittsburgh - Montreal 1:4 (1:0, 0:3, 0:1)
Branky:
3. Guentzel - 33. Tatar, 37. Armia, 40. S. Weber, 59. Gallagher. Střely na branku: 34:26. Diváci: 18 422. Hvězdy zápasu: 1. Price, 2. Armia (oba Montreal), 3. Jarry (Pittsburgh).

Buffalo - St. Louis 5:2 (1:1, 1:0, 3:1)
Branky:
46. a 60. Eichel, 1. S. Reinhart, 40. J. Larsson, 60. Girgensons - 4. Brouwer, 44. Pietrangelo. Střely na branku: 33:30. Diváci: 16 521. Hvězdy zápasu: 1. Ullmark, 2. J. Larsson, 3. S. Reinhart (všichni Buffalo).

Nashville - San Jose 3:1 (0:0, 0:0, 3:1)
Branky:
45. Bonino, 53. Johansen, 60. Järnkrok - 59. Meier (Hertl). Střely na branku: 32:25. Diváci: 17 160. Hvězdy zápasu: 1. Saros, 2. Bonino, 3. Johansen (všichni Nashville).

Minnesota - Anaheim 2:3 po sam. nájezdech (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)
Branky:
28. Hartman, 43. Donato - 4. a rozhodující sam. nájezd Rakell, 11. Fowler (Kaše). Střely na branku: 24:33. Diváci: 17 154. Hvězdy zápasu: 1. Rakell (Anaheim), 2. Hartman, 3. Donato (oba Minnesota).

Winnipeg - Detroit 5:1 (1:0, 3:1, 1:0)
Branky:
13. Lowry, 37. Wheeler, 39. Copp, 39. Laine, 46. Scheifele - 28. Ehn (Zadina). Střely na branku: 30:17. Diváci: 15 325. Hvězdy zápasu: 1. Copp, 2. Wheeler, 3. Laine (všichni Winnipeg).

Dallas - New Jersey 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)
Branky:
2. Faksa, 12. Pavelski. Střely na branku: 35:26. Diváci: 18 134. Hvězdy zápasu: 1. Bishop, 2. Faksa (oba Dallas), 3. Blackwood (New Jersey).

Arizona - Calgary 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)
Branky:
40. Chychrun, 60. Kessel - 3. Frolík, 5. J. Gaudreau, 26. Rinaldo (Frolík), 35. Monahan, 55. Lucic. Střely na branku: 48:29. Diváci: 11 198. Hvězdy zápasu: 1. Talbot, 2. Frolík (oba Calgary), 3. Chychrun (Arizona).

Edmonton - Carolina 3:6 (0:3, 1:0, 2:3)
Branky:
28. a 46. Kassian, 43. Nugent-Hopkins - 5. a 53. Aho, 18. Niederreiter, 20. Dzingel, 50. Martinook, 56. D. Hamilton. Střely na branku: 36:32. Diváci: 16 175. Hvězdy zápasu: 1. Aho (Carolina), 2. McDavid (Edmonton), 3. Martinook (Carolina).

Vancouver - Toronto 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)
Branky:
52. Leivo - 40. a 55. Tavares, 22. Matthews, 59. Hyman. Střely na branku: 39:26. Diváci: 18 290. Hvězdy zápasu: 1. Andersen, 2. Tavares (oba Toronto), 3. Leivo (Vancouver).

Vegas - Chicago 5:1 (0:0, 3:0, 2:1)
Branky:
28. R. Smith, 32. Engelland, 40. W. Karlsson, 44. Pacioretty, 53. Reaves - 60. Kubalík. Střely na branku: 37:29. Diváci: 18 319. Hvězdy zápasu: 1. Fleury, 2. R. Smith, 3. Engelland (všichni Vegas).

Los Angeles - NY Rangers 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Branky:
20. D. Brown, 34. Toffoli, 60. Kempe - 60. Panarin. Střely na branku: 26:30. Diváci: 17 826. Hvězdy zápasu: 1. Quick, 2. Roy, 3. Toffoli (všichni Los Angeles).

Hráč měsíce

Hráčem měsíce je znovu Denis Godla. Listopad stejně jako říjen! Gratulujeme a snad něco vymyslíme ;)

CHYSTÁME SE

Do Třince - ve ST 18.12.
Individuálně, vstupenky na místě u pokladen. Info ZDE.
 

Budou následovat:
Karl. Vary - v NE 22.12.
Zlín - v SO 28.12.
Pardubice - v NE 5.1.
Sparta - v NE 12.1.

Podrobnosti již na odkazech, zde potom postupně...

 

Kliknutím na banner výše budete přesměrováni na přehled všech plánovaných výjezdů, podrobné info a přihlašovací formuláře. Prosíme sledujte, průběžně upřesňujeme. Info se bude objevovat i na diskuzi.

Facebook

RYCHLÝ ROZPIS

Rozlosování ELH 2019/20

ZÁBAVA

Přívětivé místo pro fanoušky kladenského hokeje, kteří si rádi hrají nebo zrovna nemají co na práci. AKTUALIZOVÁNO!