Česká televize


Syndikovat obsah Přejít na ČT sport
Zprávy z rubriky Hokej na portálu ČT sport
Aktualizace: před 11 min 53 sek

Nedohraná sezona připravila český hokej o půl miliardy, ztráty se dají čekat i v příštím roce

5. Červen 2020 - 20:50

Předčasné ukončení sezony kvůli koronaviru připravilo český hokej na klubové a reprezentační úrovni o půl miliardy korun. Výrazné ekonomické ztráty lze podle zástupců hokejového svazu očekávat i v následující sezoně.

"Máme k dispozici čísla z ankety napříč extraligovými, prvoligovými i druholigovými kluby. Anketa se týkala jen té nedohrané sezony. Extraliga vyčíslila pokles příjmů o 247 milionů. Pokud k tomu připočteme první i druhou ligu, ale také svaz s jeho reprezentačními výběry, tak pro český hokej to byla ztráta finančních příjmů ve výši půl miliardy korun. Jen z té poslední sezony," řekl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

"Co bude dál, to se teprve uvidí, ale úplně optimisticky to nevypadá. Všichni se domnívají, že ekonomické dopady zasáhnou i do další sezony," doplnil Zikmund.

Šéf svazu Tomáš Král očekává nelehké období. "Víme, že někteří partneři omezují marketingové výdaje. Neplníme navíc naše závazky ohledně počtu zápasů, takže se musíme domlouvat s naším marketingovým partnerem na některých úsporách, neboť je zřejmé, že samozřejmě nemůžeme dostat peníze, které dostáváme za normálních okolností, na něž byly marketingové peníze nastaveny," uvedl Král.

Výkonný výbor vedle systému extraligy, první a druhé ligy v nadcházejících sezonách také schvaloval rozpočet.

"Povedlo se nám dosáhnout dokonce o deset milionů lepšího čísla, než bylo plánováno. Už před několika měsíci jsme udělali velké škrty, takže my jsme si peníze zachránili, alespoň prozatím," konstatoval Král.

"Ale samozřejmě pokud by došlo na další problémy a klesly by nám marketingové peníze, bylo by potřeba dalších škrtů. Museli bychom přistoupit k redukci programů pro mládež, soustředění mládežnických reprezentací a podobně. Doufám, že to ustojíme," řekl Král.

Připustil, že přes příznivý vývoj koronavirové krize přetrvává nejistota. "Začátkem srpna má začít ligový pohár. Jsou tam v srpnu i České hokejové hry v Brně, ale nikdo zatím nevíme, co přijde za dva měsíce," uvedl Král.

"Když se bavíte se zástupci týmů, co jsou zvyklé mít příjmy ze vstupného z vyprodaných stadionů, tak říkají, že pokud by měl být třeba limit 500 diváků na zápas, půjde pro ty kluby o takové ztráty, že nebudou mít třeba peníze na to, aby plnily závazky k hráčům. Všichni doufáme, že se vše vrátí zase k normálu," doplnil Král.

Jako ekonomická ochrana má fungovat nový model extraligy, z které v příští sezoně nikdo nesestoupí, ale bude otevřená pro vítěze první ligy.

"Kluby mohou daleko snáz reagovat na nepředvídané situace, které nastanou. A lze očekávat, že nastanou, ať už se to týká příjmů ze vstupného nebo příjmů od partnerů. Převzali jsme tu ekonomickou odpovědnost. Myslím, že jde o správné rozhodnutí, které je pro kluby velmi důležité. A pevně za ním stojím," prohlásil Král.

Pro uchazeče o postup z první ligy bude zásadní, aby splnil licenční podmínky. "Ty si domlouvá APK a abych řekl pravdu, do toho jim nezasahujeme," uvedl Král. Byl by však rád, aby se důrazněji dbalo na jejich dodržování.

"Již několik let říkám, že je nesmyslné, abychom pořád museli dávat nějaké výjimky. Licenční podmínky si ale stanovuje extraliga. My do toho vstupujeme teprve tehdy, když přijde s něčím novým Mezinárodní hokejová federace," řekl Král.

Hradec změnu herního modelu vítá, Spartě se extraliga bez sestupu nelíbí

5. Červen 2020 - 19:17

Extraliga bez sestupu, kterou pro nadcházející sezonu schválil výkonný výbor Českého hokeje, se nelíbí zástupcům Sparty. "Herní systém, který představil hokejový svaz, je v rozporu s návrhem klubů a extralize za nás rozhodně nepomůže. Týmy ze spodní části tabulky nebudou mít o co hrát. Takový hokej fanoušci prostě nechtějí," uvedla generální manažerka Sparty Barbora Snopková Haberová.

Pražský klub spolu s Libercem a Plzní na původně čtyřletý plán svazu s rozšířením nejvyšší soutěže až na 16 týmů reagoval v polovině května protinávrhem, který počítal naopak se snížením počtu účastníků na 12.

Asociace profesionálních klubů ledního hokeje nakonec přišla s plánem na zachování 14 účastníků s tím, že by nejhorší tým hrál baráž.

Svaz nakonec zvolil variantu, že se ročník 2021/22 může hrát s 15 celky a vítěz první ligy bude mít i nadále možnost přímého postupu.

Zástupci Liberce a Plzně se podobně jako některé další kluby bezprostředně po rozhodnutí výkonného výboru nechtějí vyjadřovat.

V Hradci Králové rozhodnutí uvítali. "Výsledek hlasování výkonného výboru je pro náš klub pozitivní. Přestože jsme v prvním hlasování, které nebylo výkonným výborem přijato, zastávali většinový názor APK, byl pro nás tento finálně schválený model prioritní. Od začátku jsme ho jako klub preferovali," uvedl generální manažer Východočechů Aleš Kmoníček, který je členem výkonného výboru. Ten po předchozím zamítnutí návrhu APK přijal návrh svazu jednomyslně.

"Schválený návrh je v současné nejisté a finančně náročné době kompromisní, umožní klubům tuto sezonu, která bude možná ještě hodně těžká, přečkat. Bude sloužit k finanční stabilizaci všech extraligových klubů a pomůže nám se sportovně i finančně připravit na další ročník," doplnil Kmoníček.

Spokojenost vyjádřil i šéf Vítkovic a prezident APK LH Aleš Pavlík, jenž je také členem výkonného výboru.

"V prvním hlasování jsme z pozice HC Vítkovice Ridera podpořili většinový návrh předložený APK LH, ten ovšem neprošel. Po následném zvážení všech aspektů i variant jsme se přiklonili ke kompromisnímu návrhu mezi APK a svazem, a ten byl jednohlasně přijat jako definitivní. Jsme za něj rádi," prohlásil.

"Rozhodnutí Českého hokeje respektujeme. Toto rozhodnutí se blíží návrhu doporučenému asociací profesionálních klubů. Nezbývá než počkat si, co nadcházející doba přinese," uvedl generální manažer Mladé Boleslavi Jan Tůma.

Kompromisní varianta: Z extraligy se sestupovat nebude, ale pouze příští sezonu

5. Červen 2020 - 14:27

Extraliga bude v příští sezoně nesestupová, ale otevřená pro vítěze první ligy za předpokladu, že klub splní licenční podmínky. V ročníku 2021/22 pak sestoupí nejhorší z 15 účastníků přímo, další tým bude hrát baráž s vítězem druhé nejvyšší soutěže. O extraligovém účastníkovi prolínací soutěže rozhodne play-down klubů na 11. až 14. místě. Od sezony 2022/23 bude hrát extraligu opět obvyklých 14 mužstev.

V nadcházející nesestupové sezoně bude moct na titul pomýšlet 12 nejlepších klubů po základní části. Čtyři týmy postoupí přímo do čtvrtfinále play-off, mužstva na 5. až 12. příčce se o další čtyři místa ve čtvrtfinále utkají v předkole.

"Chtěl bych zdůraznit, že se jedná o ekonomické důvody, naše ideální sportovní představa to není. Komunikujeme se zahraničím a celý hokejový svět se vydal touto cestou. Pokud by nenastala situace kolem koronaviru, tak bychom jiný model nediskutovali," řekl prezident Českého hokeje Tomáš Král.

"I když si myslím, že v té době už bude řídícím orgánem Asociace profesionálních klubů (APK). Pokud by to bylo na mně, tak od té sezony 2022/23 by se extraliga vrátila k formátu, jaký byl nastaven v uplynulé sezoně," doplnil Král.

Nadále platí, že nová extraligová sezona by měla odstartovat úvodním kolem v pátek 18. září. "Z našeho pohledu je ten termín neměnný. Pokud přijdou situace, které to budou vyžadovat, tak by se muselo hrát třeba i bez diváků, ale přestat hrát by podle mého názoru byla cesta do pekel," prohlásil Král.

Šéf Českého hokeje Král nemá protikandidáta

Definitivně se rozhodne až 20. června, ale je pravděpodobné, že Tomáš Král zůstane ve vedení Českého hokeje i na následující čtyřleté období. Současný prezident je totiž jediným uchazečem na červnovou volební konferenci. Případný Králův soupeř však ještě může vzejít přímo na konferenci. "Uzávěrka kandidatur skončila včera o půlnoci, ale kterýkoliv z delegátů konference může přímo v jejím průběhu navrhnout dalšího kandidáta," řekl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Prezident svazu rovněž zdůraznil, že podle nového návrhu bude zásadní, aby nejlepší tým první ligy splnil licenční podmínky.

"Pokud je vítěz první ligy nesplní, bude se hrát extraliga se čtrnácti týmy, dalším klubům v pořadí Chance ligy ta možnost postupu nabídnuta nebude," uvedl Král.

Výkonný výbor propojil svůj původní návrh s variantou podoby soutěže pro příští čtyři sezony, na níž se v pondělí 25. května usnesly kluby.

Podle ní se mělo hrát play down klubů na 11. až 14. místě, nejhorší mužstvo by následně hrálo baráž proti nejlepšímu týmu první ligy.

Pro návrh APK jako takový byli tři členové výkonného výboru, dva se zdrželi a šest členů hlasovalo proti. Nakonec schválený návrh podpořilo všech jedenáct členů výkonného výboru.

Svaz navrhoval na konci dubna plán rovněž na čtyři sezony. Ten ale s ohledem na koronavirovou krizi a očekávané ekonomické dopady počítal s tím, že z extraligy nikdo nesestoupí v nejbližších dvou ročnících, play-off si zahraje 12 týmů a soutěž se rozšíří až na 16 účastníků.

Zástupci Liberce, Plzně a Sparty pak přišli před polovinou května ještě s další variantou – navrhovali naopak extraligu postupně zúžit na 12 týmů.

První liga se rozšíří na 19 týmů, v základní části se rozdělí na dvě skupiny

Základní část první ligy, jíž se v důsledku předčasně ukončené sezony kvůli pandemii koronaviru zúčastní 19 klubů, bude dvoukolová. Následně se mužstva na základě dosažených výsledků rozdělí na dvě skupiny: lepší desetičlennou a horší devítičlennou. V nich se účastníci střetnou opět dvoukolovým systémem.

Čtyři nejlepší týmy z první skupiny postoupí přímo do play-off, mužstva na 5. až 10. místě a navrch dva nejlepší celky ze druhé skupiny čeká předkolo. Dva nejhorší týmy z devítičlenné skupiny sestoupí, celky na 3. až 7. místě se utkají v play-down. Nejhorší tým z tohoto kvarteta rovněž sestoupí a druhý nejhorší tým bude hájit prvoligovou příslušnost v baráži s vítězem druhé ligy. V sezoně 2021/22 pak bude hrát první ligu 16 týmů.

Ve druhé lize bude 24 týmů rozděleno podle územního principu do tří osmičlenných skupin, v nichž se mužstva utkají šestikolově každý s každým. Dva nejlepší celky ze skupiny postoupí do play-off, v němž narazí na dva úspěšné celky z předkola mužstev na 3. až 6. místě.

Vítězové play-off se následně utkají v kvalifikaci o možnost zahrát si baráž o účast v první lize. Sestupujícího určí play-down dvou mužstev, která skončí poslední ve skupině a získají v nich nejméně bodů.

Obránce Buchtela zápasí se zákeřnou nemocí. Ve dvaceti "raka" nečekáte, ale nezbývá, než bojovat, říká

5. Červen 2020 - 13:39

Obránce Ondřej Buchtela bojuje s rakovinou, lékaři mu diagnostikovali zhoubný nádor na srdci. Dvacetiletý hokejista, který prošel všemi mládežnickými reprezentačními výběry, o tom informoval prostřednictvím svého instagramového účtu.

"Nejdříve se mi to psát nechtělo, ale po pár dnech přemýšlení jsem si řekl, že by se to stejně zjistilo a pravda by vyjela na povrch. Důvodem, proč teď netrénuji, nejsem aktivní na sociálních sítích a nevycházím z domu - a když už, tak jen na vozíku - je rakovina... Lékaři mi diagnostikovali zhoubný nádor na srdci," uvedl Buchtela.

Přiznal, že poslední týdny byly hodně zvláštní pro něho i celou jeho rodinu. "Jestli se dá život během dvou dnů přehodit vzhůru nohama a úplně od základu zpřeházet priority, tak vám říkám, že to jde. Ve dvaceti letech raka nečekáte, ale když přijde, nezbývá nic jiného, než bojovat. Není čas litovat se, ptát se, proč zrovna já a ne ten druhej, prostě a jednoduše bojovat!" doplnil Buchtela.

Rodák z Ústí nad Labem působil od sezony 2013/14 v Chomutově. V dresu Pirátů také okusil extraligu, v níž dosud odehrál 27 utkání a připsal si gól a nahrávku.

Loni se přesunul do Liberce, místo dresu Bílých Tygrů ale hájil barvy jejich farmářského týmu. Za prvoligové Benátky nad Jizerou odehrál v poslední sezoně 57 utkání a nasbíral 25 bodů za devět gólů a 16 nahrávek.

Desítka finalistů Zlaté hokejky je známa. Rozhodne se už po prvním kole, favorit je opět Pastrňák

5. Červen 2020 - 11:03

Letošní vítěz tradiční ankety Zlatá hokejka vzejde s ohledem na okolnosti spojené s pandemií koronaviru z nejlepší desítky už po 1. kole hlasování. Další dvě kola, naplánovaná po skončení mistrovství světa a v závěru NHL, byla tentokrát zrušena. Konečné pořadí 52. ročníku bude zveřejněno v pořadu České televize. Slavnostní vyhlášení sledujte ve čtvrtek 11. června od 20:15 na programu ČT sport či webu ctsport.cz.

Mezi deset nejlepších českých hokejistů za uplynulou sezonu se na základě výsledků úvodního kola hlasování dostali brankáři Pavel Francouz (Colorado) s Davidem Rittichem (Calgary), obránce Filip Hronek (Detroit) a útočníci David Krejčí, David Pastrňák (oba Boston), Milan Gulaš (Plzeň), Dmitrij Jaškin (Dynamo Moskva), Dominik Kubalík (Chicago), Jakub Voráček (Philadelphia) a Jakub Vrána (Washington).

V anketě hlasovalo 52 odborníků, přičemž alespoň jeden hlas obdrželo 40 hokejistů. Uzávěrka byla 10. března. Těsně za první desítkou skončil při úpravě pravidel útočník Jan Kovář ze švýcarského Zugu, dvanácté místo obsadil loni druhý Tomáš Hertl, forvard San Jose.

Velkou možnost navázat na vítězný hattrick z předchozích tří ročníků bude mít čtyřiadvacetiletý Pastrňák, jenž v předčasně ukončené základní části NHL získal Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce soutěže. Stejně jako Alexandr Ovečkin z Washingtonu nastřílel 48 branek. Skončil navíc s 95 body třetí v kanadském bodování.

Alespoň čtyřikrát ovládli v historii anketu pouze útočník Vladimír Martinec (1973, 1975, 1976, 1979), brankář Dominik Hašek (1987, 1989, 1990, 1997, 1998) a útočník Jaromír Jágr, který zvítězil dokonce dvanáctkrát (1995, 1996, 1999, 2000, 2002, 2005, 2006, 2007, 2008, 2011, 2014, 2016). Právě Jágr je dosud také jediným hráčem, jenž byl oceněn čtyřikrát v řadě.

Z dalších letošních finalistů vyhráli Zlatou hokejku v minulosti vedle Pastrňáka také Krejčí v roce 2013 a o dva roky později i Voráček. Krejčí je mezi desítkou nejlepších od roku 2009 už podesáté, Voráček od roku 2012 poosmé. Nováčky mezi finalisty jsou Jaškin s Vránou.

Od prvního kola play-off se bude hrát na čtyři výhry. NHL se na tom dohodla s hráči

4. Červen 2020 - 21:55

Jeden z otazníků nového hracího formátu play-off NHL je vyřešen. V plánovaném restartu soutěžního ročníku se po kvalifikačním kole (předkole) na tři vítězné zápasy dohraje zbytek vyřazovacích bojů o Stanley Cup v klasickém systému na čtyři výhry už od prvního kola řádného play-off.

"Každý je zvyklý na to, že série se hrají na čtyři vítězství," poznamenala jedna z hvězd Pittsburghu a zástupce hráčů Kris Letang. "Zkrátka víte, jak to chodí. Znáte ten pocit, který přijde, když prohrajete nebo vyhrajete úvodní dva zápasy. Tak nějak prostě už víte všechny ty možné scénáře, kterými si můžete v sérii na čtyři vítězství projít," doplnil Letang.

Sezonu nejlepší hokejové ligy světa, která byla přerušena kvůli pandemii 12. března, má s rozšířeným startovním polem dohrát ve vyřazovacích bojích 24 týmů místo obvyklých šestnácti. Pro sedm nejhorších klubů ročník skončil. Hrát se má na dvou centrálních místech, která ale ještě nebyla z celkem desítky uchazečů určena. Zatím není ani jasné, kdy by se mohlo začít opět hrát.

Jak vypadá hrací systém play-off pro plánované dohrání sezony v NHL? A jaké jsou jeho výhody a nevýhody? Poslechněte si nový Hokej fokus podcast:

Jisté však už je, že za Stanley Cupem povede přinejmenším stejně dlouhá cesta, na jakou jsou fanoušci zvyklí. Vedle toho se vedení NHL domluvilo s hráčskou asociací (NHLPA), že nebude uplatněno obvyklé nasazení pro celé play-off, ale nasazovat se bude vždy znovu po každém odehraném kole.

Z pohledu hráčů bude i přes zkrácenou základní část vybojovaný Stanley Cup opravdu zasloužený. "Jakýkoliv tým, který dokáže vyhrát těch pět kol, případně i ta čtyři, ale na čtyři výhry v sérii... Myslím, že půjde o velmi důstojného a zaslouženého šampiona. Stejně tak plnohodnotného, jakým byly vítězné týmy v minulosti," řekl útočník John Tavares z Toronta.

Kluby otevřou tréninková centra

Kluby NHL mohou v pondělí otevřít svá centra a umožnit hokejistům dobrovolný trénink. V rámci druhé fáze návratu k obnovení ligy, přerušené od března kvůli koronaviru, může tréninkové skupiny na ledě i mimo něj tvořit maximálně šest hráčů.

Nejlepší čtyři týmy z každé konference budou mít na úvod play-off volno. Zbylých 16 klubů absolvuje kvalifikační předkolo na tři vítězné zápasy. Nejlepší čtveřice Východu (Boston, Tampa Bay, Washington, Philadelphia) a Západu (obhájce titulu St. Louis, Colorado, Vegas a Dallas) mezitím odehrají turnaje o nasazení v prvním kole.

Jeden hráč Pittsburghu byl pozitivně testován na koronavirus

NHL přišla s oznámením paradoxně v podobnou dobu, kdy Pittsburgh zveřejnil, že jeden z hráčů Penguins byl pozitivně testován na koronavirus. Nejmenovaný hokejista nebyl přímo v Pittsburghu, po příznacích byl izolován a z nemoci covid-19 se zotavil. Je to devátý případ v řadách hráčů NHL; pět jich bylo z Ottawy, tři z Colorada.

Pokud bude liga skutečně obnovena, počítá se s testováním hráčů na denní bázi. Podle předběžných odhadů by se mohlo začít hrát koncem července, možná ale až začátkem srpna. Vedení soutěže v minulém týdnu oznámilo, že se bude pokračování týkat 24 klubů z celkových 31, zůstává však i nadále řada věcí, opatření a pravidel k rozhodnutí a nastavení.

"Je zřejmé, že očekáváme, že se bude hrát přes léto a až do brzkého podzimu," řekl již dříve šéf NHL Gary Bettman. "V tuto chvíli nestanovujeme žádná přesná data, protože harmonogram našeho návratu ke hře budou určovat jak okolnosti, které se vyvíjejí, tak potřeby hráčů," vysvětlil.

"I když nic není bez rizika, zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví doposud bylo pro naše plánování zásadní. A tak to i nadále zůstane. Zdraví našich hráčů, trenérů, podpůrného personálu i našich komunit je prvořadé," zdůraznil Bettman.

Čest českého hokeje bude v LM hájit Liberec proti polským Tychům, soupeře znají i Třinec se Spartou

3. Červen 2020 - 19:30

Liberecké hokejisty čeká v 1. kole play-off Ligy mistrů polský celek GKS Tychy, Třinec narazí na Junosť Minsk z Běloruska a pražská Sparta se utká s finským týmem Lukko Rauma. Rozhodl o tom los prestižní soutěže v Zugu.

Soutěž oproti minulým ročníkům začne kvůli pandemii koronaviru rovnou vyřazovací částí 6. října. Liberec a Třinec byly pro los nasazeny do prvního koše, Sparta do druhého. Při losu byly dvojice zařazeny do pavouka, podle kterého je jasná cesta až do finále. Liberečtí Bílí Tygři mohou v případě postupu v osmifinále narazit na lepšího z duelu mezi finským Kärpätem Oulu a dánským Aalborgem.

Třinečtí Oceláři při úspěchu půjdou na Salcburk, či Tapparu Tampere a Sparta na EHC Mnichov, nebo Ilves Tampere. Liberec s Třincem se mohou potkat teoreticky ve čtvrtfinále, Sparta by mohla svést český souboj v semifinále. Liberec, který ovládl základní část nedohrané sezony extraligy, i druhý tým tabulky Třinec se představí v Lize mistrů pošesté ze sedmi ročníků a jejich dosavadním maximem je postup do semifinále shodně v roce 2018.

Třetí Sparta bude hrát v soutěži počtvrté, v roce 2017 se probojovala až do finále. Původně měla Liga mistrů začít 3. září jako v minulosti zápasy v osmi čtyřčlenných skupinách systémem každý s každým. Kvůli pandemii byl její start odložen až na říjen a hrát se bude rovnou play-off. Nový vítěz by měl být znám po odehrání 61 zápasů 9. února 2021, na kdy je naplánovaný jediný finálový souboj.

"Čeká nás typický finský hokej o bruslení a důrazu. Už jsme v minulosti hráli s Kärpätem i KalPou, takže s Finy máme bohaté zkušenosti. Budou to zápasy ve vysokém tempu a o pohybu, ale věřím, že budeme mít formu a postoupíme," řekl klubovému webu sparťanský útočník Lukáš Pech.

Bere jako realitu, že se bude hrát hned formou play-off. "Nic se pro nás nemění. Naplno se hrálo také v základní skupině, protože se musíte probojovat do play-off. Já jedu každý zápas naplno, ať už je to základní skupina nebo vyřazovací část. Budeme chtít uspět a postoupit," dodal Pech.

Dvojice pro 1. kolo play-off Ligy mistrů:

Bílí Tygři Liberec - Tychy (Pol.), Oceláři Třinec - Junosť Minsk (Běl.), Lukko Rauma (Fin.) - Sparta Praha, Lulea (Švéd.) - Eisbären Berlín (Něm.), Curych (Švýc.) - SönderjyskE (Dán.), Salcburk (Rak.) - Tappara Tampere (Fin.), Bolzano (It.) - Biel-Bienne (Švýc.), Färjestad (Švéd.) - Cardiff (Brit.), Straubing (Něm.) - Ženeva (Švýc.), Kärpät Oulu (Fin.) - Aalborg (Dán.), Mannheim (Něm.) - Grenoble (Fr.), Zug (Švýc.) - Skelleftea (Švéd.), EHC Mnichov (Něm.) - Ilves Tampere (Fin.), Rögle (Švéd.) - Stavanger (Nor.), Frölunda (Švéd.) - Něman Grodno (Běl.), Davos (Švýc.) - Vídeň Capitals (Rak.).

Hokej fokus podcast: V čem budí systém play-off rozpaky a může být z Pastrňáka druhý Ovečkin?

2. Červen 2020 - 6:00

Vedení NHL se přiblížilo cíli dohrát sezonu. Jaká pozitiva a negativa v sobě skýtá nový hrací formát play-off pro 24 týmů? A je vůbec spravedlivý? Nový Hokej fokus podcast, který se po vynucené pauze zaměřil na dění v zámoří, rozebírá i draftovou loterii, pozici Davida Pastrňáka a vybrané série předkola. Nejen o těchto tématech diskutují redaktor CNN Prima News Martin Tomaides, novinář Matěj Hejda a Tomáš Řanda z webu ctsport.cz. Moderuje Ondřej Nováček.

ODEBÍREJTE HOKEJ FOKUS PODCAST NA YOUTUBE KANÁLE ČT SPORT

Stáhněte si Hokej fokus podcast ve formátu mp3

Fotbal, hokej, biatlon i velo fokus podcast v iTunes - RSS - Soundcloud - YouTube - Spotify

Obsah nového dílu Hokej fokus podcastu:

I. část: Jaká pozitiva a negativa skýtá hrací formát play-off NHL a co nabídne draftová loterie? (0:00)
II. část: Může být z Davida Pastrňáka kanonýr typu Alexandra Ovečkina? (30:33)
III. část: Na jaké série předkola play-off se můžeme těšit? (41:20)

Hudba použita ze skladeb:
Bam Bam - Oro Flash
Black Ant - Michael Vendette

Růžička bude znovu hrát pod svým otcem, po konci ve Spartě posílil Hradec

1. Červen 2020 - 10:46

Vladimír Růžička zamířil po odchodu z týmu pražské Sparty do Hradce Králové. Bude tak opět hrát pod vedením svého otce Vladimíra, který se stal začátkem dubna hlavním vládcem střídačky Východočechů. Jednatřicetiletý útočník uzavřel s Východočechy dvouletou smlouvu.

Zkušený útočník posílil ambiciózní klub krátce poté, co byl oznámen odchod jednoho z ofenzivních tahounů v minulé sezoně Matěje Chalupy. Jednadvacetiletý hráč uzavřel v NHL dvouletý kontrakt s Chicagem.

"Již delší dobu jsme sháněli kreativního centra, který by nám pomohl zlepšit přesilové hry, byl silný na puku, úspěšný na vhazování a samozřejmě uměl dát gól. To vše Vláďa splňuje. Slibujeme si od něj především zlepšení přesilových her a produktivity," uvedl generální manažer Aleš Kmoníček.

Připustil, že zájem o Růžičkovy služby měli Východočeši delší dobu. "Byli jsme spolu v kontaktu již minulou sezonu, kdy především z rodinných důvodů – kvůli malým dětem – dal přednost angažmá ve Spartě. Po vzájemné dohodě ohledně ukončení kontraktu se Spartou jsme začali jednat o možné spolupráci," řekl Kmoníček.

Růžička hrál pod svým otcem dlouhodobě již ve Slavii a v Chomutově. Loni po sestupu Pirátů zamířil ze severu Čech do metropole a se Spartou uzavřel víceletou smlouvu.

Už po první sezoně, v níž si za 39 odehraných utkání připsal 26 bodů za 10 gólů a 16 asistencí, se ale obě strany dohodly na předčasném ukončení spolupráce. K týmu v novém působišti by se měl extraligový šampion z roku 2008 připojit v průběhu července.

Brzy sedmapadesátiletý trenér Růžička přišel k týmu 23. října. Na střídačce vytvořil dvojici s rovnocennými kompetencemi s Tomášem Martincem, který vedl Východočechy před jeho příchodem. Společně dovedli tým do finále Ligy mistrů.

Zkraje dubna se vedení klubu rozhodlo dát nadále prostor jen olympijskému vítězi z Nagana, Martinec na střídačce skončil.

Ve stopách nejmladšího Zohorny. Chalupa podepsal smlouvu s Chicagem

29. Květen 2020 - 17:57

Další český hráč míří z extraligy přímo do NHL. Po mladoboleslavském útočníkovi Radimu Zohornovi, který podepsal smlouvu s Pittsburghem, se na kontraktu dohodl Matěj Chalupa. Královéhradecký forvard kývl na dvouletou spolupráci s Chicagem, ročně by si měl vydělat 925 tisíc dolarů. U Blackhawks se sejde s Dominikem Kubalíkem a Davidem Kämpfem.

Chalupa si získal pozornost jednoho z nejúspěšnějších klubů NHL v posledních letech i přesto, že neprošel draftem. Má za sebou sezonu, v níž se zařadil mezi ofenzivní tahouny Mountfieldu. Odehrál v ní 50 zápasů a připsal si 24 bodů za sedm gólů a 17 asistencí. V Lize mistrů přidal v 12 zápasech dalších 5 branek a celkově 7 bodů.

"Minulou sezonu jsem začínal v Kadani, takže jsem vůbec nečekal, že by něco takového mohlo přijít. Nemohl jsem tomu uvěřit, trochu jsem se z toho vzpamatovával. Postupně mi to začalo docházet a byl jsem hrozně šťastný," uvedl Chalupa na webu extraligového klubu.

Chicago s vydáním oficiálního oznámení nějakou dobu otálelo. "Jako první se to samozřejmě dozvěděla rodina a nejbližší kamarádi. Postupně se to dostává ven, takže mi pořád chodí zprávy. Je to hodně příjemný pocit, ale až tam odletím a budu přímo v Americe, tak si to asi budu uvědomovat čím dál víc," pokračoval Chalupa.

Pražský rodák navíc neskrýval nadšení, že si ho vybrali zrovna Blackhawks - tradiční klub, který patří mezi zakládající šestici NHL. "Moc mě to těší. Chicago je super, mají skvělý tým a strašně rád bych byl jeho součástí. Je to ale teď všechno teprve na začátku, je přede mnou ještě kus cesty. Musím furt makat a neusnout na vavřínech," uvědomuje si.

Kdy dostane příležitost podívat se do Chicaga a poznat nové spoluhráče, zatím vůbec neví. Situace v zámoří tomu příliš nenahrává a není ani jisté, kdy nová sezona začne. "Je pravda, že vůbec netuším, jak to bude. Měla by se dohrávat tato sezona a nová se rozjet v prosinci nebo v lednu. Mezitím se budu připravovat na novou výzvu." 

Po boku Kubalíka s Kämpfem 

Do kádru Blackhawks, kteří se jako poslední tým Západní konference vešli mezi postupující dvanáctku pro dohrání sezony pozastavené pandemií koronaviru, patří také další čeští útočníci Dominik Kubalík a David Kämpf.

"Sledoval jsem hlavně Dominika, se kterým jsem strávil nějaký čas v Plzni. Musím říct, že do NHL vlétl neskutečným způsobem. A samozřejmě jsem sledoval i Davida, který byl s bráchou v Chomutově," podotkl Chalupa.

Radim Zohorna se dohodl s Penguins na ročním dvoucestném kontraktu. Odchovanec Havlíčkova Brodu v letech 2017 a 2018 získal titul s Kometou Brno. "Radim je chytrý hráč s dobrým hokejovým myšlením a využívá svých dobrých parametrů jako výhody," uvedl generální manažer a viceprezident Pittsburghu Jim Rutherford.

Nejhorší sedmička NHL může měnit hráče. Kluby ale upínají naděje k draftové loterii

29. Květen 2020 - 11:35

Sedmička nejhorších klubů NHL, jichž se netýká snaha o dokončení pozastavené sezony, může začít tvořit tým na příští ročník. Podle informací serveru theathletic.com bude těmto klubům umožněno obměňovat kádr díky výměnám hokejistů, které však budou moct uskutečnit výhradně mezi sebou.

Zatímco 24 klubů se má díky upravenému formátu v souvislosti s koronavirovou krizí vrátit do akce a bojovat o Stanleyův pohár, ostatní mají oficiálně po sezoně. Do rozšířeného play-off se nedostaly Detroit, Ottawa, San Jose, Los Angeles, Anaheim, Buffalo a New Jersey.

Vedení těchto týmů může podle serveru i přes mimořádný režim pomýšlet na získání posil, prozatím ale budou moct obchodovat jen mezi sebou. Bylo by to v souladu s obvyklými pravidly NHL, neboť klubům je umožněno měnit hráče i po únorové uzávěrce přestupů. Děje se tak ale jen velmi zřídka, neboť pravidla zakazují, aby pak hráč nastoupil v novém působišti do zápasů play-off.

Draftová loterie má dva scénáře

Sedmička klubů, kterou už nečeká zápasové zatížení, bude rovněž s napětím vyhlížet draftovou loterii. První fáze určení pořadí pro výběr nejvyšších pozic na draftu se má uskutečnit 26. června, tedy ještě před zamýšleným pokračováním sezony a kvalifikačním kolem.

Pokud nepřipadnou nejvyšší tři pozice pro výběr talentů klubům z vyřazené sedmičky, přijde posléze na řadu druhá fáze, do níž už bude zahrnuto osm vyřazených mužstev ze sérií kvalifikačního kola. V opačném případě už se druhá fáze loterie neuskuteční a všem zbývajícím týmům bude přiděleno nasazení v závislosti na pořadí po základní části.

Vedení NHL věří, že zvládne dokončit sezonu tak, aby mohl být udělen Stanley Cup. Po 12 týmech z obou konferencí se má utkat ve vyřazovacích bojích vždy na jednom centrálním místě pro každou z konferencí. Třetí lokace by mohla být vybrána čistě pro finálovou sérii o Stanleyův pohár. Pořadatelé z deseti uchazečů zatím nebyli vybráni. Přípravné kempy neodstartují dříve než začátkem července, na konci měsíce by se pak mohlo začít opět hrát.

Bitva o Stanley Cup se může odehrát jen v USA. Kanadská města jsou zatím v nevýhodě

28. Květen 2020 - 13:20

Celkem deset zájemců čítá oficiální seznam míst, z nichž budou vybráni dva až tři pořadatelé bojů o Stanley Cup při snaze o dohrání sezony NHL. Přestože jsou tři z nich z Kanady, je možné, že vedení ligy bude nakonec nuceno vybírat kvůli přetrvávajícím omezením v koronavirové krizi pouze mezi uchazeči z území Spojených států amerických.

Kandidáty na pořadatelská města, z nichž jedno by mělo hostit boje ve Východní a druhé v Západní konferenci, jsou Chicago, Columbus, Dallas, Edmonton, Las Vegas, Los Angeles, Minneapolis (St. Paul), Pittsburgh, Toronto a Vancouver. NHL zvažuje i variantu, že pro finále Stanley Cupu by vybrala ještě i třetí místo.

Kanadští uchazeči - Edmonton, Toronto a Vancouver - ale už dost možná na americká města ztrácejí, a to s ohledem na tamní restrikce a potíže. V provincii Ontario (Toronto) je problematické testování, u vlády Britské Kolumbie (Vancouver) se neočekává umožnění výjimek pro NHL, největší naděje tak měl i s ohledem na možnosti haly Rogers Place a jejího zázemí Edmonton.

Šéfka kanadské agentury pro veřejné zdraví Theresa Tamová ale před týdnem a půl zdůraznila, že dvoutýdenní povinná karanténa pro všechny cestující ze zahraničí nadále zůstává klíčovým prvkem ochrany před covidem-19. Druhý nejvýše postavený muž NHL Bill Daly přiznal, že tím by byly "kanadské" varianty předem ztracené. S ohledem na všechny okolnosti mají mít nejslibnější vyhlídky ze zástupců USA Las Vegas a Columbus.

Vancouver Canucks, kteří nechybějí mezi 24 týmy, jichž se má pokračování sezony týkat, dokonce zvažují, že pokud se situace nezmění v nadcházejících týdnech, přesunou svůj tréninkový kemp do USA. "Je to něco, o čem přemýšlíme, zároveň si ale necháváme ještě prostor několika dalších dnů, kdyby se něco měnilo," uvedl generální manažer týmu Jim Benning.

"Samozřejmě bychom rádi využívali naše možnosti a zázemí, takový je perfektní scénář, který bychom si přáli ze všeho nejvíc. Ale pravda je taková, že jsme mluvili i o možném přesunu jinam," dodal Benning.

NHL má vybírat z desítky adeptů během několika příštích týdnů. Zohledňovat bude vedle jiného vládou nastavená pravidla a regulace, výskyt nemoci covid-19 v komunitě a také možnosti testování. Termín možného restartu sezony je stále nejistý.

"Chceme být v takové pozici, abychom měli v reálném čase spoustu možností, jakmile bude zřejmé, jaký je aktuální stav v té době, kdy bude potřeba učinit rozhodnutí," řekl komisař Gary Bettman. "Teď můžeme vybrat jednu dvě lokace, ale podle toho, jak se věci vyvíjejí, to nemusí být zrovna dobrá volba za tři čtyři týdny," doplnil Bettman.

Každý tým bude moci přicestovat do centrálních měst pro dohrání sezony v maximálním počtu 50 lidí, a to včetně hráčů, trenérů a dalších zaměstnanců. Liga plánuje umožnit klubům soupisku s 28 hráči v poli a neomezeným počtem gólmanů pro přípravné kempy i zápasy. Přípravné kempy ale neodstartují dříve než začátkem července.

Systém restartu NHL? Všeobecně přijatelný kompromis, hlásí Francouz

28. Květen 2020 - 10:15

Český hokejový brankář Pavel Francouz považuje variantu s 24 týmy, kterou pro dokončení sezony narušené pandemií koronaviru zvolilo vedení NHL, tak trochu za zlatou střední cestu. Colorado ve výčtu nechybí, je naopak mezi nejlepšími čtyřmi celky, které půjdou z každé konference automaticky rovnou do 1. kola play-off. A i plzeňský rodák tak může vyhlížet svůj první start v bojích o Stanley Cup.

Přestože zůstává i s ohledem na další vývoj zdravotní situace nadále řada nejasností a otázek, úterní prohlášení komisionáře soutěže Garyho Bettmana nastínilo cestu, kterou se NHL vydá, pokud tomu budou okolnosti nakloněny. Sám Bettman přiznal, že bylo nemožné, aby se vedení ligy při snaze o záchranu sezony zavděčilo všem. "To, že se bude dohrávat se 24 týmy, je takový všeobecně přijatelný kompromis," uvedl Francouz v rozhovoru zprostředkovaném agenturou Sport Invest, která jej zastupuje.

Zvolená varianta dává šanci na zisk Stanley Cupu osmi týmům navíc než obvykle, ale zároveň zohledňuje ta mužstva, která by po hodně dlouhé pauze měla odehrát jen pár zápasů a zase skončit.

"Kdyby se měla dohrávat základní část, tak je tam pár týmů jako třeba Detroit, Ottawa nebo Anaheim, jejichž hráči by se teď museli třeba měsíc chystat na to, aby dohráli pár zápasů s vědomím, že určitě nikam dál nepůjdou. Myslím, že se to takhle udělalo asi hlavně i kvůli tomu," domnívá se devětadvacetiletý Francouz.

Co a jak se nyní bude dít v souvislosti s oznámeným plánem na dokončení sezony dál, ale nevěděl. Ani to, kdy by se měli hráči hlásit ve svých klubech. "Musím říct, že žádné informace zatím nemám. Bylo nám řečeno, že teď jsou tréninky vyloženě dobrovolné. Spíš se jedná o to, že tam ta možnost trénovat po malých skupinkách je," sdělil Francouz.

Sám se dlouhodobě udržuje. Chtěl být dobře připravený na jakoukoliv možnost, aby případně mohl navázat na skvělá představení, která měl za sebou v průběhu sezony před jejím pozastavením 12. března. Nepředpokládá, že něco na přípravě zásadně změní, ačkoliv dokončení ročníku dostává reálnější obrysy.

"Reálný cíl zatím stále žádný nevidím, protože ještě nebylo řečeno, kdy začíná kemp a to dohrání samotné sezony, takže je to pořád taková nejistota. Ale samozřejmě se jedná spíš o to, že už jsou teď v Čechách větší možnosti. Jsou otevřené zimní stadiony, takže do přípravy zapojuji víc led. Budu se snažit mít ledu co nejvíc, abych se do toho nějakým způsobem dostal," přiblížil Francouz.

V kontaktu se spoluhráči je díky telefonu a aplikaci WhatsApp. "Máme tam týmovou skupinu. Pár kluků napsalo a ptalo se ostatních, co budou dělat, jestli poletí do Denveru nebo jestli tam jsou, jestli začnou trénovat spolu a podobně. Spíš než ohlasy na ten plán dokončit sezonu tam probíhala taková nějaká diskuse," řekl Francouz.

"Ještě se tam řešilo, že proběhly nějaké informační telefonáty s doktory, s hráčskou asociací NHLPA, a psalo se tam, jestli má někdo nějaké otázky ohledné té nemoci nebo organizace, tak každý mohl napsat nějakou otázku," dodal Francouz.

Pokud na dohrání sezony NHL opravdu dojde, jeho tým Avalanche by se před ostrým startem bitev o Stanley Cup rozehrál díky turnajům, které mezi sebou odehrají nejlepší čtyři týmy Východní i Západní konference. Systémem každý s každým pouze v rámci konference by kluby svedly boj o nasazení v úvodním kole samotného play-off.

Rittich se těší na Winnipeg, ale řada otazníků zůstává

27. Květen 2020 - 20:38

NHL nekončí, ale mnoho neznámých zůstává. David Rittich z Calgary se může těšit na pokračování přerušené sezony a souboj o postup do play-off s Winnipegem. Informace o tom, že se má v zámoří pokračovat, měl prý s předstihem, ale detaily se dozvěděl až po úterním prohlášení komisionáře soutěže Garyho Bettmana.

"My jsme v týmu informace o tom, že se sezona bude dohrávat, měli už delší dobu. To bylo víceméně jasné. Záleželo jen na tom, v jakém formátu a jak to bude," řekl Rittich.

Pandemie koronaviru přerušila základní část NHL 12. března v době, kdy jednotlivým celkům zbývalo sehrát 11 až 14 zápasů. Plán na dohrání soutěže alespoň formou vyřazovacích bojů obsahuje kvalifikaci pro týmy z 5. až 12. místa konferencí a následné šestnáctičlenné play-off. Pro sedmičku celků - Buffalo, New Jersey, Ottawu, Detroit, Anaheim, Los Angeles a San Jose - ročník skončil.

"Nevím, jestli je to úplně fér vůči některým týmům, že se tam nedostaly a jiné ano. Ale to už prostě tak vymysleli a my s tím nic neuděláme. Uvidíme, co a jak bude teď následovat," uvedl sedmadvacetiletý Rittich. Přesné termíny startu kempů ještě nejsou dané. "Z klubu zatím žádné informace nemáme, protože zbývá ještě strašně moc otázek na zodpovězení. Hlavně to létání. A co rodiny? Ještě se to řeší a uvidíme, co z toho bude."

Žádné velké změny v přípravě

Rittich se v přerušeném období udržoval v tréninkovém rytmu podle dostupných možností a žádnou velkou změnu v přípravě zatím nechystá. "Já jsem se připravoval už předtím, kdyby se to mělo rozjet. Jsem v takové fázi letní přípravy na novou sezonu, i když samozřejmě nová nebude. Nic moc měnit nemusím, říkal to i sám trenér, s kterým jsme se bavili," podotkl odchovanec Jihlavy.

Se spoluhráči, trenéry i manažery klubu je v kontaktu prostřednictvím videochatu. Parťákům v týmu podle něj v současnosti jde také hlavně o odpovědi na to, jak bude vše s obnovením ročníku vypadat. "Jak jsem říkal, je strašně moc otázek, na které nám musí dát někdo odpověď. Jde převážně o rodiny, kde budeme hrát, kdy se máme hlásit, jak to bude probíhat. Je to ještě v takové rané fázi a uvidíme, co bude následovat," podotkl Rittich.

Bez skvělé atmosféry

Jistotu mají Flames v tom, že se mohou chystat na sérii na tři vítězné zápasy s Winnipegem. Ten skončil podle průměru bodů v Západní konferenci devátý, hned za Calgary. "Mně osobně Winnipeg nevadí. Je to samozřejmě kvalitní tým jako každý z NHL. Mají dvě výborné pětky, které umí dát gól, takže to nebude nic lehkého," prohlásil Rittich.

Při zápasech se budou muset hráči podle něj vyrovnat hlavně s tím, že se bude hrát na neutrální půdě bez diváků. Hostitelská města pro Východní a Západní konferenci, z kterých se bude vybírat, jsou Chicago, Columbus, Dallas, Edmonton, Las Vegas, Los Angeles, Minneapolis (St. Paul), Pittsburgh, Toronto a Vancouver.

"Je samozřejmě škoda, že play-off nemůžeme hrát na svých stadionech a bude se to hrát na nějaké neutrální půdě, protože jak pro nás, tak ve Winnipegu by byla skvělá atmosféra. To je jediný takový černý puntík," dodal Rittich.

Blíží se los Ligy mistrů. Liberec a Třinec jsou v prvním koši, Sparta ve druhém

27. Květen 2020 - 15:40

Loni čtyři celky, teď kvůli horšímu koeficientu jen tři. Ovšem pro los nového ročníku hokejové Ligy mistrů, který bude vylosován ve středu 3. června, jsou vítěz základní části extraligy Liberec a druhý Třinec v prvním koši. Celkem 32 účastníků bylo rozděleno do dvou košů. Ve druhém pak figuruje Sparta, jež skončila v dlouhodobé fázi třetí. 

Původně měla Liga mistrů začít 3. září. S ohledem na pandemii koronaviru byl její start odložen až na 6. října, hrát se bude navíc rovnou play-off. Los, který rozhodne o skladbě dvojic pro 1. kolo, ale i o podobě celého "pavouka" vyřazovacích bojů, začne v 18 hodin.

Stanou proti sobě vždy tým z prvního a mužstvo ze druhého koše, v úvodním kole se nemohou utkat soupeři ze stejné ligy. Hrát se bude systémem doma-venku, o postupujícím rozhodne součet skóre. Stejně se bude postupovat až do semifinále.

Všechny kvalifikované týmy byly rozděleny do košů na základě jejich výsledků v domácích soutěžích a umístění těchto soutěží v žebříčku Ligy mistrů.

Frölunda bude usilovat o vítězný hattrick. Začátkem února Indians slavili obhajobu, když v Hradci Králové porazili domácí Mountfield 3:1. Celkem zvítězili za šest odehraných ročníků již počtvrté, ještě jednou byli ve finále.

Královéhradečtí navázali na Spartu, která si zahrála finále v roce 2017. Pražané se tehdy museli sklonit před stejným soupeřem. Nový vítěz by měl být znám po odehrání 61 zápasů 9. února 2021, na kdy je naplánovaný jediný finálový souboj.

Rozdělení košů pro los Ligy mistrů 2020/2021:

Koš 1: Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec (oba ČR), Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos (všechny Švýcarsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing (všechny Německo), Kärpät Oulu, Lukko Rauma (oba Finsko), Salcburk, Bolzano (oba EBEL).

Koš 2: Sparta Praha (ČR), Ženeva, Biel-Bienne (oba Švýcarsko), Tappara Tampere, Ilves Tampere (oba Finsko), Junosť Minsk, Něman Grodno (oba Bělorusko), Skelleftea (Švédsko), Eisbären Berlín (Německo), Vídeň (EBEL), Aalborg (Dánsko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), SönderjyskE (Dánsko; vítěz Kontinentálního poháru).

Bednář se ve 43 letech pokusí o restart v první lize. Připravuje se se Slavií

27. Květen 2020 - 11:00

Dominance na ledě ve druhé lize ho motivovala. Hokejový útočník Jaroslav Bednář se přiblížil návratu do Slavie, za niž hrál naposledy před pěti lety. Třiačtyřicetiletý pražský rodák se bude s prvoligovým týmem připravovat na příští sezonu, dál bude vše záviset na rozhodnutí klubu i samotného hráče.

O možném spojení obou stran se spekulovalo delší dobu. "Dohodli jsme se, že se s námi Jarda Bednář připraví na příští sezonu. Dále bude záležet na rozhodnutí jeho samotného, sportovního manažera Jiřího Vebera a hlavního trenéra Martina Štrby," uvedl pro server hokej.cz tiskový mluvčí klubu Jakub Mezlík.

Bednář vyhrál v roce 2008 právě se Slavií svůj dosud jediný domácí titul, v sezoně 2014/15 byl ale také u sestupu z nejvyšší soutěže. Klub od té doby působí v první lize. Bednář pak stihl ještě tři sezony mezi elitou v dresu Hradce Králové, předloni v dubnu pak vicemistr světa z roku 2006 aktivní kariéru uzavřel.

Následně zastával ve východočeském klubu post sportovního manažera. Po skončení posledního zápasu základní části minulé sezony ale klub oznámil jeho odchod s tím, že Bednář rezignoval z rodinných a osobních důvodů. Aktivním hráčem zůstal díky výpomoci druholigovému Vrchlabí.

V minulé sezoně zářil, když pomohl Vrchlabí k postupu do první ligy v průměru více než dvěma body za zápas. Sám již dříve přiznal, že ho to nakoplo a má velkou chuť pokračovat. Nyní touží zjistit, zda bude mít i na první ligu. "Rozhodne se až na ledě. Tam se ukáže, co bych mohl nebo nemohl zvládnout. Rozhodně se nepohrnu někam, kde na to nebudu mít," ujistil Bednář.

NHL bude pokračovat v létě. Základní část skončila, play-off si zahraje 24 týmů

26. Květen 2020 - 22:41

Po odsouhlasení hráčské asociace došlo na oficiální vyhlášení o pokračování sezony v NHL. Komisionář soutěže Gary Bettman oznámil, že základní část byla předčasně ukončena a 24 z 31 týmů bude hrát pozměněný formát play-off. Termíny zápasů zatím nebyly zveřejněny. Zároveň to znamená, že David Pastrňák získal jako druhý Čech Maurice Rocket Richard Trophy pro nejlepšího střelce sezony.

Termín návratu hráčů na led zůstává kvůli pandemii koronaviru nejistý. Ukončení základní části zároveň znamená, že bostonský útočník David Pastrňák získá Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce NHL. Stejně jako Alexandr Ovečkin z Washingtonu nastřílel 48 branek.

Pastrňák tak navázal na dosud jediného českého držitele trofeje pro nejlepšího kanonýra ligy Milana Hejduka. Olympijský vítěz z Nagana nastřílel v sezoně 2002–2003 v dresu Colorada rovných 50 branek.

V minulém týdnu návrh vedení ligy na rozšířené play-off odsouhlasila hráčská asociace NHLPA. Termín rozehrání vyřazovací části ani dějiště zápasů ještě nejsou známy.

Bettman hovořil zhruba o desítce možných stadionů, na nichž by NHL mohla bez diváků v hledištích sezonu dokončit. Vybrána budou dvě hostitelská města.

"Chtěl bych všechny ujistit, že hlavním důvodem, proč tohle děláme, jsou naši fanoušci. Dali nám v ohromném počtu najevo, že chtějí, aby byla sezona dokončena, pokud to bude možné. A hráči i týmy mají jasno v tom, že chtějí hrát a sezonu právoplatně uzavřít," uvedl Bettman.

Oficiální tréninky začnou nejdříve 1. července

Kandidáty na hostitelská města, z nichž jedno bude hostit boje ve Východní a druhé v Západní konferenci, jsou Chicago, Columbus, Dallas, Edmonton, Las Vegas, Los Angeles, Minneapolis (St. Paul), Pittsburgh, Toronto a Vancouver.

Rozhodnutí, kde a kdy se začne opravdu hrát, bude záviset na vývoji situace s pandemií koronaviru, vládních nařízeních a možnostech testování.

V každém z centrálních měst bude zaveden komplexní systém testování. Každý tým bude moci přicestovat v maximálním počtu 50 lidí, a to včetně hráčů, trenérů a dalších zaměstnanců. "Je zřejmé, že očekáváme, že se bude hrát přes léto a až do brzkého podzimu," nastínil Bettman.

Hráče čekají každodenní testy

NHL schválila protokol týkající se odebírání vzorků hráčů. Těch by po posledním boji o Stanleyův pohár mělo být odhadem 25 až 30 tisíc. "Protokol testování je přísný a komplexní," řekl zástupce komisionáře Bill Daly. Hokejisté by vzorek odevzdali každý večer, jakmile dorazí do města, v němž budou hrát. "Výsledky bychom měli další ráno ještě předtím, než odejdou z hotelu, takže budeme vědět, zda je test pozitivní a bude následovat karanténa," popsal.

"V tuto chvíli nestanovujeme žádná přesná data, protože harmonogram našeho návratu ke hře budou určovat jak okolnosti, které se vyvíjejí, tak potřeby hráčů," vysvětlil Bettman.

Koronavirová pandemie přerušila NHL 12. března, kdy klubům zbývalo absolvovat 11 až 14 zápasů základní části.

Ta už se dohrávat nebude, na základě aktuálního bodového průměru skončila sezona pro Buffalo, New Jersey, Ottawu, Detroit, Anaheim, Los Angeles a San Jose. Místo obvyklých 16 týmů se ve vyřazovací části představí 24 mužstev.

Nejlepší čtyři týmy z každé konference půjdou automaticky do 1. kola, ale budou mít možnost se předtím rozehrát. Nejlepší čtyři týmy Východu (Boston, Tampa Bay, Washington a Philadelphii) i Západu (obhájce titulu St. Louis, Colorado, Vegas a Dallas) čekají turnaje o nasazení v prvním kole, při nichž se utkají v rámci konference každý s každým.

Zbylých 16 klubů absolvuje předkolo na tři vítězné zápasy. V utkáních o nasazení budou uplatňována pravidla základní části, ve vyřazovacích bojích se pojede podle obvyklých pravidel play-off.

Předkolo se bude hrát na tři vítězné zápasy, o délce sérií 1. a 2. kola se ještě musí rozhodnout. Stejně tak bude třeba určit, zda série 2. kola budou nalosovány, nebo určeny podle nasazení. Finále konferencí i závěrečná bitva o Stanley Cup se budou hrát klasicky v sériích na čtyři vítězství.

Místo pro tyto zápasy zatím nebylo určeno, ale předpoklad je takový, že se konferenční finále i finále Stanleyova poháru odehrají v jednom ze dvou míst, kde se bude hrát celé play-off.

Šéf soutěže očekává, že kvalifikační a první dvě kola play-off by se mohla stihnout odehrát za méně než měsíc.

"Jsou to mimořádné a bezprecedentní časy. Jakýkoliv plán na obnovení sezony nemůže být dokonalý. Jsem si jistý, že v závislosti na tom, jakému týmu fandíte nebo o něm píšete, byste mohli preferovat jinou možnost, jak to celé řešit," připustil Bettman.

"Věříme však, že jsme vytvořili celkově takový plán, jenž zahrnuje všechny týmy, které ještě měly šanci probojovat se do play-off ve chvíli, kdy byla sezona přerušena. A z tohoto plánu vzejde vítěz Stanley Cupu, jenž si za ním bude muset projít tou jedinečnou cestou, kterou nabízí NHL," doplnil Bettman.

Během příštího týdne by hokejisté mohli dostat svolení vrátit se v malých skupinách k tréninkům. Termín možného restartu sezony je nicméně stále nejistý.

"Chci jasně zdůraznit, že zdraví našich hráčů, trenérů, podpůrného personálu i našich komunit je prvořadé. I když nic není bez rizika, zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví doposud bylo pro naše plánování zásadní. A tak to i nadále zůstane," zdůraznil Bettman.

Ziskům trofejí kraluje Boston

Předčasně ukončená základní část rozhodla o vítězích jednotlivých trofejí. Německý útočník Leon Draisaitl z Edmontonu získal poprvé v kariéře Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče základní části NHL. Čtyřiadvacetiletý rodák z Kolína nad Rýnem nasbíral v 71 zápasech 110 bodů za 43 branek a 67 asistencí. Draisaitl předčil o 13 bodů klubového spoluhráče Connora McDavida, třetí skončil s 95 body Pastrňák.

Prezidentovu trofej pro nejlepší tým základní části NHL získali potřetí v historii Boston Bruins. Medvědi kralují neúplné konečné tabulce se 100 body ze 70 utkání, druhé St. Louis získalo 94 bodů z 71 utkání. Dařilo se také bostonským brankářům. Fin Tuukka Rask a Slovák Jaroslav Halák společně získali William M. Jennings Trophy, která je určena pro gólmany z týmu s nejnižším počtem inkasovaných branek v základní části NHL. Bruins obdrželi 167 gólů ze 70 utkání, což bylo v průměru 2,39 na zápas.

Předkolo play-off NHL:

Východní konference: Pittsburgh - Montreal, Carolina - New York Rangers, New York Islanders - Florida, Toronto - Columbus.

Západní konference: Edmonton - Chicago, Nashville - Arizona, Vancouver - Minnesota, Calgary - Winnipeg.

NHL pokračuje. Základní část skončila, play-off si zahraje 24 týmů

26. Květen 2020 - 22:41

Po odsouhlasení hráčské asociace došlo na oficiální vyhlášení o pokračování sezony v NHL. Komisionář soutěže Gary Bettman oznámil, že základní část byla předčasně ukončena a 24 z 31 týmů bude hrát pozměněný formát play-off. Termíny zápasů zatím nebyly zveřejněny.

Termín návratu hráčů na led zůstává kvůli pandemii koronaviru nejistý. Ukončení základní části zároveň znamená, že bostonský útočník David Pastrňák získá Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce NHL. Stejně jako Alexandr Ovečkin z Washingtonu nastřílel 48 branek.

Pastrňák tak navázal na dosud jediného českého držitele trofeje pro nejlepšího kanonýra ligy Milana Hejduka. Olympijský vítěz z Nagana nastřílel v sezoně 2002–2003 v dresu Colorada rovných 50 branek.

V minulém týdnu návrh vedení ligy na rozšířené play-off odsouhlasila hráčská asociace NHLPA. Termín rozehrání vyřazovací části ani dějiště zápasů ještě nejsou známy. Bettman hovořil zhruba o desítce možných stadionů, na nichž by NHL mohla sezonu dokončit.

První liga by měla po nadcházející sezoně zeštíhlit na 16 týmů

26. Květen 2020 - 15:33

Extraligové kluby se zúžením soutěže nepočítají, celky z první ligy však v novém návrhu ano. Z celkového počtu 19 týmů by měly tři sestoupit přímo a jeden další by měl obhajovat účast v baráži s vítězem druhé ligy. Tento formát schválil aktiv klubů první ligy a bude předložen výkonnému výboru Českého hokeje, který se koná 4. června.

Podle původních předpokladů mělo hrát druhou nejvyšší soutěž v nadcházející sezoně 17 účastníků. Nakonec ji ale po předčasném ukončení sezony kvůli pandemii koronaviru rozšířilo místo jediného vítěze druhé ligy trio nejlepších celků základních částí všech tří skupin – Kolín, Šumperk a Vrchlabí.

V novém systému soutěže se podle návrhu utkají celky dvoukolově každý s každým a sehrají 36 utkání. Před druhou částí se rozdělí na desetičlennou lepší a devítičlennou horší skupinu. V první desítce, která bude mít jistou účast v play-off, se bude hrát dvoukolově a půjde o dalších 18 zápasů. O 11. až 19. místo půjde při stejném systému o 16 duelů.

Čtyři nejlepší celky z první skupiny by postoupily přímo do čtvrtfinále play-off. Celky na 5. až 10. místě s nejlepšími dvěma z druhé skupiny by hrály předkolo. Nejhorší dva by naopak sestoupily přímo do druhé ligy. Celky ze 4. až 7. místa druhé skupiny by hrály o udržení systémem play-down, přičemž nejhorší z nich by sestoupil přímo a druhý nejhorší by obhajoval účast v baráži s vítězem druhé ligy.

Přehled účastníků první hokejové ligy pro ročník 2020–2021:

Draci Šumperk, HC AZ Havířov 2010, HC Baník Sokolov, HC Benátky nad Jizerou, HC Dukla Jihlava, HC Frýdek-Místek, HC RT Torax Poruba 2011, HC Slavia Praha, HC Stadion Litoměřice, HC Stadion Vrchlabí, HC Zubr Přerov, Hokej Ústí nad Labem, LHK Jestřábi Prostějov, Piráti Chomutov, Rytíři Kladno, SC Kolín, SK Horácká Slavia Třebíč, SK Trhači Kadaň, VHK Robe Vsetín.

Další návrhy neuspěly

"Na aktivu Chance ligy se projednávaly tři návrhy systému soutěže. První byl svazový a dva z řad mužstev. Ten druhý byl rozdělení do dvou skupin a třetí hrát v základní části tříkolově," řekl pro HokejkaTV ředitel první ligy Pavel Setikovský.

"Já i všichni jako předkladatelé si myslíme, že jakýkoliv systém, který je rozdělen do skupin, je nespravedlivý. A to z toho důvodu, že ta mužstva nejsou schopná se mezi sebou potkat. Při sestupu tří by ta šance nebyla stejná pro všechny. Zároveň si to myslím i o tříkolovém systému, kdy je domácí mužstvo zvýhodněno a spravedlnost tím trošku uniká," doplnil Setikovský.

Nový ročník má začít v sobotu 12. září. Hracími dny by měly zůstat středa a sobota s vloženými pondělky. Podle webu prvoligového nováčka Šumperku ale výkonný výbor bude rozhodovat také o protinávrhu, kdy by se první liga hrála v pátek a v neděli a s vloženými středami.

Pokud by některý z devatenácti celků, které využily práva se do první ligy přihlásit, nesplnil licenční podmínky, systém ve skupinách by se změnil. V sezoně 2021–2022 má podle prosincového rozhodnutí výkonného výboru Českého hokeje nastupovat v první lize 16 týmů.

Výtiska přesvědčil Králův telefonát a o konci ve Vítkovicích říká: Docela mě to zasáhlo

25. Květen 2020 - 17:15

Doufal v konec kariéry v Ostravě, náhle ale musel změnit plány. Hokejový obránce Jan Výtisk začal svou misi v prvoligových Litoměřicích, kde bude novým kapitánem a lídrem týmu, který má zásobovat reprezentační dvacítku. Osmatřicetiletý juniorský mistr světa z roku 2001 si pochvaluje zázemí v Kalich Aréně a těší se na novou výzvu.

"Dozvěděl jsem se rychlý konec ve Vítkovicích. Tři čtyři dny jsem to nějak trávil, protože mě to docela zasáhlo. Myslel jsem, že už jinam nepůjdu. Ale přehodnotil jsem to. Nabídli mi trénování, ale chci hrát. Doba je teď celkově zlá, takže jsem si říkal, že třeba měsíc počkám. Pak mi volal (prezident Českého hokeje) Tomáš Král a dal mi nabídku," řekl Výtisk.

Králova osobní iniciativa podle bývalého hráče Sparty, Karlových Varů, Plzně, Třince a Liberce, s kterým získal v roce 2016 titul, sehrála velkou roli. "Překvapilo mě to. Volal mi sám od sebe a to pro mě znamenalo nejvíc. Potěšilo mě to a ulehčilo mi to rozhodování. Týden jsem uvažoval a řekl jsem, že do toho půjdu. Je to nová výzva, že můžu mladým něco předat," uvedl Výtisk.

O projektu Litoměřic propojených s kandidáty reprezentační dvacítky neměl detailní informace. "Mluvil jsem i s hlavním trenérem Davidem Brukem a stejně jako Tomáš Král mi nastínil, jak to tady chodí. Byla to pro mě novinka, že tady ti mladí mají takové zázemí. Je to nádhera, za nás to nebylo," prohlásil obránce, který v extralize sehrál 1057 zápasů a nasbíral 144 bodů za 40 branek a 104 asistencí.

Rodina jej podpořila, přestože už před čtyřmi roky se z Liberec vracel domů a neměl v plánu další stěhování. "Probírali jsme to, mám dvě děti. Je to pořád v Česku, není to v zahraničí. Nerozmlouvali mi to, podpořili mě. Chtějí často jezdit, tak musíme vymyslet nejkratší spoje. Budu tady hledat byt," podotkl Výtisk.

Roli mentora podle svých slov plní už delší dobu. "Mám to tak asi čtyři roky, že většinou hraju s někým úplně mladým. Nebude to taková novinka. Je nás tady ale starších víc. Teď mladých bude asi dost, ale člověk s nimi ožije. Záleží jen na těch mladých, jestli se chtějí posunout. Mají takové podmínky, že to musí jen uchytit a chtít. To je na nich. Je to i o pravidlech a režimu, že je něco dané a přes to nejede vlak. Ať je to v kabině nebo na ledě," prohlásil Výtisk.

V podobné situaci se ocitl čtyřicetiletý útočník Michal Trávníček, který byl ještě nedávno kapitánem Litvínova, ale klub se s ním předčasně rozloučil. Následně zamířil do prvoligového Ústí nad Labem.

"Mě to potkalo týden nebo dva před Trávou, potom jsem četl, že mu to asi bylo řečeno stejně. A postavil se k tomu, že taky nechce končit, za čtyři dny byl v Ústí. Zase se někde potkáme," uvedl Výtisk.

Na Vítkovice prý naštvaný není. "Ono to tak asi mělo být. To se stává, přijdou noví trenéři a hráč se jim nehodí, já to beru. Na druhou stranu mě trošku mrzelo, že jsem se to nedozvěděl dřív. Bylo to tři dny předtím, než začínala příprava na novou sezonu, a pro mě bylo o to těžší něco hledat. Pro mě je to nová výzva a nový motor do hokeje," podotkl.

V první lize se může potkávat i s legendárním Jaromírem Jágrem, pokud se hrající majitel Kladna rozhodne ve 48 letech bojovat o návrat do extraligy. "Uvidíme, jestli do toho půjde. On je osobností, kam přijde. Bylo to v extralize, kde na něj bylo všude vyprodáno. Jestli bude hrát, tak to bude pro první ligu jen dobře," dodal Výtisk.

Facebook

ZÁBAVA

Přívětivé místo pro fanoušky kladenského hokeje, kteří si rádi hrají nebo zrovna nemají co na práci. AKTUALIZOVÁNO!