Aktuálně z klubu


Autor: zeliii - Datum: 21 prosinec 2021

V neděli 19. 12. 2021 ve večerních hodinách proběhlo v útrobách kladenského zimního stadionu setkání mezi vedením klubu Rytíři Kladno a členy Fanklubu i dalšími zástupci fanouškovské veřejnosti (přítomni Zelí, Plech, Georgino, Kolacek321, Jaro, Gross, Gazza, Ála, Matouš). Za klub se zúčastnil majitel Jaromír Jágr a tiskový mluvčí Lukáš Jůdl, kteří byli iniciátory schůzky. V následujícím textu bychom rádi vše zrekapitulovali a přiblížili témata jež jsme probírali.

Vedení klubu si je vědomo, že situace není jednoduchá. Dostali jsme se do ní však sami a musíme se z ní sami tedy také dostat. Je potřeba to jakkoliv zlomit. Cílem letošní přetěžké sezóny je záchrana, všechno ostatní je bonus navíc.

Klub je v současné době v těžké situaci. A-tým je nucen z důvodu rekonstrukce ČEZ stadionu dojíždět do Chomutova (stejně jako fanoušci, na které je klub pyšný a jejich snahu přes všechny komplikace oceňuje), podobně jsou na tom jiná mužstva v rámci organizace (jen místo Chomutova jezdí do Rakovníka, Mělníka, Slaného apod.). Druhá hokejová plocha zcela nedostačuje svojí kapacitou, je zaplněná od 6 do 22 hodin každý den, 7 dní v týdnu. Chomutov není zdaleka nejlepším řešením (a to by nebyl zkrátka žádný azylový stadion), ale je jedinou rozumnou možností. Bylo jednáno sice i se Spartou, ta však požadovala několikanásobně vyšší pronájem než Chomutov.

Důležitým bodem programu schůzky byla nespokojenost části kladenské veřejnosti se současným realizačním týmem. Majitel situaci řeší. Proběhlo kontaktování potencionálních adeptů na tuto pozici (zde můžeme zmínit oslovení p. Hadamczika, který by se spolupráci nebránil, avšak řeší současně komplikaci v rodině; padla otázka i na Vl. Růžičku, jenž ale ve hře nebyl, jelikož náklady na jeho angažmá by byly neadekvátní). Majitel také ale zároveň dodal, že si nemyslí, že za současné výsledky může pouze realizační tým, že by sice mohla být výměna impuls, ale že trenér na této úrovni zkrátka nenaučí hráče střílet góly, rozhodovat se správně v důležitých situacích. Je to problém kvality a úrovně každého hráče, zodpovědnosti, práce pro tým, psychiky... Tým potápí zbytečné chyby, například závěr utkání v Č. Budějovicích nebo nezvládnutý konec domácího zápasu s Dynamem Pardubice. Zbytečně ztrácíme body, které pro nás mohou být velmi důležité.

Setkání tedy pokračovalo otázkami ohledně hráčského kádru. Již nyní by měla být domluvena kostra týmu. Vše záleží samozřejmě na tom jak sezona dopadne. Někteří mají navíc víceletý kontrakt s tím, že je v něm zohledněno jakou soutěž hrají, tedy motivace by měla být zaručena. Jaromír Jágr nepředpokládá, že by došlo k situaci jako před dvěma lety, kdy někteří hráči měli už předjednáno angažmá jinde. Je spokojen s výběrem brankáře Bowa i s výkony obránců Dotchina a Wooda. Ostatní posily prý zcela nenaplnily očekávání, proto se klub snaží doplnit tým tak, aby byl více konkurenceschopný (momentálně se poohlížíme ve východní Evropě). Nelze ale jednoduše rozvázat kontrakt, smlouvu by musel někdo převzít, jako u Ciampiniho nedávno převzalo Bolzano. Ten byl největším zklamáním, není to tak dávno co byl nejproduktivnějším hráčem ve dvou evropských soutěžích. S ním a s Kristem se počítalo, že vytvoří produktivní lajnu, což se nestalo. Stejně tak některé další akvizice nepotvrzují předpoklady z loňska (ať už z extraligy nebo chance ligy). Co se týká golmanů, tak bylo řečeno, že Bow bude jasná jednička a odchytá maximum utkání, s tím sem byl brán. Jelikož by bylo těžké pro vyzrálejšího golmana čekat třeba tři týdny na příležitost a těžko by sem takový šel na stálo, tak náhradní golmani se točí. Klub by mohl mít k dispozici brankáře Krále z Litoměřic v rámci střídavých startů, ostatní hráči Litoměříc jako Výtisk či Sihvonen mají bohužel už vyřízené střídavé starty jinam. Kladno zkoušelo získat na střídavé starty brankáře Žukova, vše bylo domluvené se členy realizačního týmu Jihlavy, ale ztroskotalo to na odmítavém postoji jednatele Ščerbana. Střídavé starty se teď domlouvají vždy případ od případu. Ladislav Zikmund měl původně přijít bez kompenzace, ale po příchodu trenéra Hořavy změnila Sparta postoj a žádala výměnu za Strnada. Co se týká pohybu hráčů mezi kluby je to vždy otázka nabídky a poptávky, vždy jde dvěma klubům o to oživit ty, kterým se nedaří, nikdo nikomu jen tak nepomůže. Nejnovější příchod Jaromíra Pytlíka se jeví velice slibně, lajna s Machalou a Filipem by měla dostávat více příležitostí.

Dále byl zmíněn rozpočet, stále bohužel patříme k nejskromnějším klubům v rámci TELH. Navíc klub od loňska přišel prakticky o příjem ze vstupného a situace letos z důvodu azylu není o moc lepší. Náklady na každé utkání přesahují 100tis. Každý zápas je pro nás letos ztrátový a musíme ho pokrývat z jiných zdrojů. Velmi významná je podpora Města, ale nedosahuje takové výše jako jinde (třeba ve Zlíně až 20 milionů korun ročně, a např. K. Vary mají i významnou podporu od Kraje). Stejně tak nemůžeme srovnávat sponzoring u jiných klubů v lize - např. Verva nebo Škoda 50-60 mil. Kaufland jako generální sponzor přispívá klubu významnou částkou v řádech několika milionů korun, ale ta je oproti zmíněným zhruba pětinová. V tuto dobu je v očekávání slíbená navýšená podpora od magistrátu, ten ale navíc řeší právě rekonstrukci Zimního stadionu, která se oproti prvním předpokladům prodraží. Vše momentálně běží dle plánu (oproti nové střeše a opláštění bymělo aktuálně přibýt třetí patro se skyboxy a novinářskou zónou), ale že bychom odehráli některá poslední utkání doma je vyloučeno. Na podporu z NSA se stále čeká, žádosti jsou podány. Co se týká kompenzací ušlého vstupného z loňské sezony, tak sice něco dorazilo, ale je to spíše symbolické.

Posledním bodem byla situace v mládeži. Té se letos velice nedaří. Důvodů je více, hned osm hráčů z juniorského týmu nečekaně před sezónou odešlo, klub za ně nemá tedy náhradu. Navíc tréninky jsou z důvodu omezené kapacity v hale velmi omezené, zázemí značně nevyhovující (ledové podmínky v druhé hale, zastaralé kabiny, nevyhovující sociální zařízení apod..). Dále je potřeba brát ohled na to, že trenéři mládeže samozřejmě nejsou plně profesionální, musí mít jiné zdroje, což bývá někdy komplikace. Práce s mládeží je dlouhodobým problémem českého hokeje, mladí nechtějí sportovat, sport si také každý nemůže dovolit, nejedná se tedy pouze o problém Kladna, je to problém celorepublikový. Práci s mládeží na Kladně znesnadňuje existence dvou klubů (Rytířů a PZ). Spolupráce mezi oběma subjekty je však samozřejmostí. Ze strany Města by ale asi brzy měla přijít vize, jak s tímto naložit dál... Bohulibým záměrem je sice poskytnout možnost sportovního vyžití co nejvíce dětem, ale na druhou stranu se zdá, že mládeže je na Kladně je na dva kluby evidentně málo.

Po jednání s Jaromírem Jágrem padly otázky na Lukáše Jůdla. Zejména se řešila hlasitost zvukové produkce na chomutovském stadionu, kolísavá úroveň hluku. Zde je problém v tom, že se střídá několik osob v obsluze a to zápas od zápasu, s jiným technickým vybavením a tedy i nastavením + zcela chybí zvukař. Což znamená, že nelze nastavit nějak standardně, nastálo, ale řeší se vždy znovu. Je to vše taktéž otázka vícenákladů na každé utkání. Bylo příslíbeno, že se na to budeme spoelčně zaměřovat. Každé utkání je také pokaždé potřeba řešit specifické technické věci (komunikace všech zařízení, připojení přes internet, turnikety...).

Dále otázka na Fanshop - ten má od začátku sezony v režii čistě klub, s tím, že suvenýry jsou od více výrobců, řeší se vždy konkrétní druh zboží. Není žádný monopolní dodavatel na vše jako byl. Problémem jsou v této době dodací lhůty.

Winter Classic - mělo by být v obdobném termínu jako mělo být letos, místem konání bude pravděpodobně hlavní město Praha.

Toto je tak rámcově vše podstatné co jsme probrali, některé detaily (jména, částky, podrobnosti) pochopitelně nemohou být napsány konkrétně. Případné upřesňující dotazy se pokusíme zodpovědět nebo objasnit přes diskuzi anebo ještě lépe přímo osobně.

(Zelí, Kolacek321)

Všem fanouškům, příznivcům, hráčům i činovníkům přejeme krásné prožití vánočních svátků a úspěšný rok 2022! Držme si palce!

Tags

TIPOVAČKA

Tipujeme EURO 2024

Bližší informace ZDE

Kulturní přesahy

NA LED! Hokej a bruslení v obrazech

Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje nová výstava Národní galerie Praha, která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představí téměř sto prací napříč různými výtvarnými technikami a médii z českých institucionálních i soukromých sbírek. K vidění budou od 26. dubna do 27. října jak malby starých mistrů, tak díla současných českých tvůrců.

 

www.ngprague.cz

Facebook

Komunita

ZÁBAVA

Přívětivé místo pro fanoušky kladenského hokeje, kteří si rádi hrají nebo zrovna nemají co na práci. AKTUALIZOVÁNO!