Olympijská pažba dostane osm kladenských zářezů!

Autor: zděnda - Datum: 12 únor 2010

Oko hokejového fanouška již brzy spočine na zápasech olympijského turnaje a nejvyšší soutěž se tudíž uložila k zimnímu spánku. Úterním zápasem se Spartou se i pro kladenské barvy kola extraligy dočasně zastavila. Přesto si modrobílý fanouš i v nadcházejícím období může přijít na své. Kromě zmíněného velkoturnaje s plejádou ex-Kladeňáků se rozjíždí i fanklubácká OH tipovačka!

Nejprve pár slov k těm, okolo kterých se celá ta trachtace točí. Ani na památném turnaji v Naganu se nesešlo tolik odchovanců resp. hráčů, kteří oblékli kladenský dres. Bezpečně nejblyštivější hvězdou našeho výběru bude notoricky známý Jaromír Jágr. Pro něho bude tato akce pravděpodobně reprezentační derniérou. Na "stará" kolena se dočkal i obrovské pocty, když byl vybrán, aby nesl při zahajovacím ceremoniálu českou vlajku. To jako palec! Nemá smysl se o něm nějak sáhodlouze rozepisovat, všichni všechno vědí. Kladenský fanda by ho nejraději přivítal zpět v modrobílém dresu, ale mnohem pravděpodobnější je jeho návrat tam, kde zářil nejvíc. (viz titulní foto).

Zatím je ovšem stále v Rusku a NHL má jiného krále odchovaného v městě oceli. Tomáš Plekanec alias Pleky zažívá výjimečnou sezónu a proto i ve Vancouveru by měl být ozdobou. Tento kladenský odchovanec zamířil z rodného města rovnou za velkou louži, kde se po několika ročnících v AHL prosadil a dnes je nedílnou součástí organizace Montreal Canadiens.

Do špičky obranných řad nejslavnější ligy světa bezesporu patří i Tomáš Kaberle. I on je kladenským odchovancem a kromě dresu mateřského klubu neoblékl jiný než zámořský dres. V médiích se často přetřásá jeho výměna do jiného klubu, ale Toronto Maple Leafs si nakonec pravděpodobně vždy nakonec uvědomí jeho přínos týmu a javorovému listu tak věrně slouží už jedenáctým rokem.

Posledním odchovancem je vycházející brankářská hvězda z Atlanty Trashers - Ondřej Pavelec. Po dvou letech v nižších soutěžích a stejně dlouhém paběrkování v NHL, se letos konečně napevno prosadil do prvního týmu. Odměnou mu byla olympijská nominace. Měl by plnit roli dvojky, ale kdoví jak to všechno dopadne. V kladenských barvách nastoupil pouze v mládežnických výběrech.

Marek Židlický patří do kategorie poctivých Kladeňáků, kteří u nás hráli od dorostu. Je odchovancem mosteckého hokeje, odkud se vydal na Kladno, kde velmi brzy prorazil do seniorského hokeje. Cesta do NHL pro něj nebyla úplně růžová. Po úspěšném angažmá ve Finsku se ovšem agenti a manažeři dali do díla a zámořská soutěž ho přijala do svých řad. Momentálně obléká dres týmu Minnesota Wild.

Produktem třebíčské hokejové líhně je Patrik Eliáš. Jeho talentu si vyhlášená kladenská hokejová škola nemohla nevšimnout a tak se i on ve čtrnácti vydal z rodného klubu vstříc modrobílým barvám. Z juniorky putoval do A-týmu, kde strávil tři roky. Po draftu se vydal posílit New Jersey Devils, kde úspěšně působí dodnes.

Očekávanou jedničkou v brance českého olympijského týmu by měl být Tomáš Vokoun. Jeho mateřským klubem je Baník Sokolov. Kladenský dres začal oblékat v juniorském týmu. Dva ročníky odchytal i za první tým. V roce 1995 se vydal za velkou louži a po prvních letech tápání přišel trejd z Montrealu do Nashvillu, kde se prosadil a stal se stabilní jedničkou. V současné době obléká dres Floridy Panthers.

Český útok posílí ve Vancouveru i David Krejčí. Tento talentovaný mladík je rodákem ze Šternberka. V mládežnických kategoriích oblékl postupně dres Olomouce, Třince a ve finále také Kladna. Extraligou nepoznamenaný vyrazil do kanadské juniorské ligy, odkud po dvou letech prorazil do týmu Boston Bruins, kde hlavně loni zažil super sezónu.

Malým bonbónkem na závěr je Milan Michálek. Tento jindřichohradecký odchovanec odehrál v památné baráži proti Havířovu několik zápasů v kladenském dresu (tehdy na střídavý start z ČB).

Dohromady tedy bude hájit české barvy devět hráčů poznamenaných Kladnem. Bez diskuze výčet více než slušný. Nezbývá než držet pěsti, aby zářezy byly dostatečně hluboké.

U příležitosti olympijského turnaje byla vyhlášena Speciální Olympijská Tipovačka - http://fanklubpoldikladno.cz/tipovacka. Soutěžit můžete o tradiční český nápoj v rozličných kvantitách.