Rozhovor s Davidem Stielerem!

Autor: zděnda - Datum: 18 prosinec 2009

Na předvánoční rozhovor s kladenskou nadějí a produktivním centrem čtvrté lajny Davidem Stielerem jsem se sešel v pátek po poledni v restauraci Ice Arena. Zřejmě málokdo ví, že David kromě momentální formy vlastní čtyři tituly mistra republiky v žákovských a mládežnických kategoriích. Po nich se vydal za štěstím do Kanady.

Davide, přibliž prosím kladenskému fandovi období po posledním juniorském titulu?

Po sezóně 2005-2006, kdy jsme v juniorech vyhráli titul, jsem se vydal do kanadské WHL, kde jsem strávil celkem dva ročníky v dresu Swift Current Broncos. Pak následoval návrat do Kladna a boj o místo v extralize.

Ten v poslední době dosti akceleroval a ty s tvou lajnou momentálně vévodíte modrobílým dresům. Čím si to vysvětluješ?

Určitě je to prostorem na ledě, hrajeme mnohem víc než loni, cítíme důvěru trenéra a v poslední době hrajeme i přesilovky, takže máme více možností dostat se k soupeři do třetiny. Z toho podle mého názoru pramení i naše letošní body.

Tobě i spoluhráčům se daří, ale tým stále tápe. Věříš ty osobně ještě v umístění do desítky a tím pádem postup do předkola?

Myslim, že jo. V posledních zápasech jsme si něco uhráli, sice to nebylo za tři body, ale když to bude takhle pokračovat, myslím, že šanci ještě máme. Musíme se hlavně snažit v zápasech udržet vedení a udělat co nejvíc tříbodových zápasů.

Ovšem ve vzduchu visí i varianta pádu do baráže, umíš si tuhle situaci vůbec představit?

Určitě si to nepřeju. Loni jsme sice hráli play out, ale není to nic příjemného. Musíme jít zápas od zápasu a sbírat body. Snažit se utéct Brnu a zároveň atakovat desítku, od toho se bude vše odvíjet.

Když píchnu do vosího hnízda, jak by si reagoval na případný sestup? Nikdo tomu nevěří, ale co ty osobně, jak bys reagoval? Umíš si představit účast v první lize?

Tak to určitě ne. Kladno v první lize - to je blbost. S tradicí a historií, kterou tu máme, to nepřipadá v úvahu. My musíme na ledě hrábnout a nic takového nepřipustit.

V zápase s pražskou Slávií si stal hrdinou díky dvěma povedeným nájezdům. Máš pocit, že se z tebe stane stabilní penaltový exekutor?

Já jsem hlavně rád, že jsem tu šanci dostal. Celé to vzniklo z iniciativy Kopra. Už ve Zlíně se ho trenéři ptali na tip a volba padla na mě. Na řadu jsem ale dostal až proti Slávíi, kde jsem na otázku, zda si věřím, odpověděl kladně a naštěstí to v obou případech vyšlo. I když při tom rozhodujícím nájezdu, abych řekl pravdu, jsem si moc nevěřil a říkal si, co tady dělám.(směje se) Ale Ori asi čekal znovu stejnou kličku a já jsem ho překvapil.

Když jsme u Kopra a u Zlína, médii proběhla kauza s údajným posunutím branky, jaký ty máš na tuto věc názor? Viděl jsi inkriminované video?

To video jsem viděl zpětně, během hry jsem si toho vůbec nevšiml. Ale osobně si myslím, že v tom úmysl nebyl. Kopr a nejen on se často od těch tyček odráží a pak se stane, že brána vyletí. Každopádně tohle se mělo řešit hned a ne s tím vycházet až po zápase.

Bez ohledu na letošní sezónu, zeptám se tě, jak vidíš svou budoucnost na Kladně? Na jak dlouho máš vlastně ještě smlouvu?

Se smlouvou je to jednoduché, vyprší mi na konci příštího ročníku. Do té doby budoucnost neřeším, snažím se hrát, jak nejlíp umím a samozřejmě mě těší, že momentálně se mně i klukům daří. Na Kladně jsem spokojenej, umístění sice není ideální, ale o nějaké změně opravdu nepřemýšlím. Důležitý bude hlavně příští rok.

Mě osobně by zajímalo, kdyby v budoucnu přišla nabídka z NHL nebo KHL, čemu bys dal přednost?

Dobrá otázka. Vždycky záleží na nabídce. NHL je NHL a když jsem byl v osmnácti s juniorkou v Rusku, tak to bylo opravdu příšerný (směje se). Každopádně ty bohaté kluby dnes vytvoří hráčům opravdu luxusní podmínky, ale jak říkám, teď to opravdu neřeším, mám smlouvu na Kladně.

Odbočme trochu od hokeje a vznesme obligátní otázku, jak se chystáš na Vánoce? Plánuješ třeba nějaké hory?

Kdepak, plánuju, že budu doma s rodinou. Během Vánoc hrajeme a možná máme i trénink, z hlavy si teď nevzpomenu, takže nikam se nechystám a budu určitě doma.

Dobrá tedy pojďme zpátky k hokeji. Davide, jsi jeden z těch, kteří se dokázali prosadit v seniorském hokeji a tak má otázka zní, máš nějaký recept na to, jak toho docílit? Kromě talentu samozřejmě...

Hlavně to kluky musí bavit, nesmí je do toho nutit rodiče. Je důležité, aby to dělali pro sebe a sami se tím bavili. Když povyrostou, musí na sobě začít pracovat a makat víc než ostatní. To je základ, bez toho jsou šance velmi malé.

A dostáváme se pomalu do finále k těm, kterým jsou tyto stránky určeny. Jak vnímáš kladenské fanoušky? Citíš podporu, když se hraje venku, udělá se výjezd a lidi jsou slyšet?

Když jsem na střídačce tak to vnímám a pomáhá to. Domácí na nás většinou pískají a je fajn slyšet mezi tím i podporu. Během pobytu na ledě jsem většinou do hry tak zapálenej, že nevnímám nic kolem. Ale určitě to na tým má svůj vliv.

A doma?

Lidi nechodí, ale já se jim moc nedivím. Hrajem dole a navíc je na zimáku strašná zima. Každopádně třeba poslední zápas byla výborná atmosféra, kotel se snaží a já osobně jsem spokojenej.

Co říkáš na hromadné děkovačky pro vaši čtvrtou lajnu? Potěší to?

(usmívá se) Tak to určitě. Říkali jsme si s klukama, že je to fakt hezký, když fanoušci ocení celý útok. Většinou jede někdo sám a tři najednou to je super.

Na závěr se tě zeptám, navštěvuješ někdy stránky fanklubpoldikladno.cz?

Na začátku sezóny jsem chodil hodně. I v kabině jsme řešili, jak lidi kritizovali Ríšu Diviše. Mít takové stránky je super, ale některé věci už byly za hranou. Každopádně je správný říkat svůj názor, hráči mají pak zpětnou vazbu, ale některé narážky už byly víc než ostrý.

Davide, díky moc za rozhovor a ať se daří!

Taky díky!