Rozhovor se zlínským fanklubákem Radečkem

Autor: MLADY - Datum: 22 Září 2011

Úterní utkání Kladna ve Zlíně (2:3sn) jsem využil k tomu, abych udělal menší sondu do života zlínských fanoušků hokeje. Zlíňáci jsou velmi přátelští, a tak nebyl problém zjistit pár informací o tom, jak vypadá činnost jejich fanklubu. Rozhovor mi poskytl jeden z jeho představitelů Radek Pobuda alias Radeček.

Jak dlouho jsi členem fanklubu a máš případně v rámci fanklubu nějakou speciální funkci?

Na hokej chodím už nějakých 14 let, ve fanklubu zastávám funkci člena Rady fanklubu a takovou mojí specialitkou jsou výjezdy - zajišťování autobusu, lístky, ubytování, zábava na dvoudenních výjezdech atd.

Mohl bys ve stručnosti popsat historii a současný stav fanklubu?

Fanklub jako občanské sdružení funguje oficiálně od roku 2005, před tím šlo pouze o partu nadšenců, kteří spontánně jezdili na venkovní výjezdy a hlavně fandili doma. Postupně se zlepšovaly vztahy s klubem, který nám začal finančně pomáhat a v roce 2005 jsme se rozhodli udělat fanklub oficiálním. V začátcích fanklubu bylo cca 40 lidí, momentálně máme okolo 120 členů.

Přichystal zlínský fanklub během letní přestávky pro své členy a pro fanoušky nějaké novinky?

Tento rok novinky pro fans nechystáme. Plánovalo se přesunutí kotle na jiné místo, chtěli jsme oživit atmosféru na zimáku. Letos je nové vedení, nový trenér, nový kapitán, nové dresy, tragédie Karla atd ... Chtěli jsme nějaký nový impuls a hlavní záměr byl v tom, aby na nás hráči lépe viděli a lépe nás slyšeli ... Bohužel nakonec tato akce nevyšla a tradice zůstává tradicí. Na první domácí zápas s Kladnem jsme přichystali vzpomínkové choreo na počest Karla Rachůnka a ostatních hráčů, kteří zahynuli při letecké tragédii.

Kolik lidí v průměru jezdí na výjezdy? Podporuje vás v tom nějak klub například příspěvkem na dopravu a podobně?

Z fanklubu jezdí v průměru 30-35 lidí v autobuse. Samozřejmě, že jezdí i ostatní fanoušci auty, nejde to přesně spočítat. Na výjezd do Vítkovic přijede 200 lidí a na Kladno třeba jenom šest. Klub nám vypomáhá v autobusových výjezdech, kdy nám platí půlku ceny jízdného. Vstupenky atd jsou v naší režii. Vlakové výjedy podporované nejsou.

Jaké máte obecně vztahy s oficiálními představiteli klubu, případně s hráčí, a jak spolupracujete? Jste se spoluprací s klubem spokojeni?

Naše vztahy s vedením jsou na velmi dobré úrovni, myslím si, že na jedné z nejlepších v lize. Klub nám vypomáhá finančně s výjezdy na venkovní zápasy plus máme k dispozici permanentky na stání. Vztah s hráči je taky velmi dobrý. Na začátku sezóny dostaneme 55 permic, které dostane 55 tzv. plnotuků (plnohodnotných členů), ostatní, tzv. light členové, jsou hlavně fanoušci, kteří na domácí zápasy moc nechodí a využívají hlavně slevy na venkovní výjezdy. Z klubu s námi komunikuje hlavně Patrik Kamas – jednatel klubu a David Navrátil – ředitel zimního stadionu. Řešíme s nimi více méně skoro všechno, co se nás, nebo fandění týká – různé akce pro fanoušky, zlepšení atmosféry na zimáku, věcné dary do naší tipovačky atd.

Jak jsou u vás vnímání fanoušci Kladna, pokud jsou vůbec nějak vnímáni?

Z mé strany jsou fans Kladna vnímání tak neutrálně. Problémy s vámi nemáme více méně žádné a po letošním srazu fanoušků já osobně vím, že se tam najdou dobří lidé .

Máte s fanoušky některého klubu nadstandardní vztahy? Případně s kým jsou naopak vypjaté?

Nejde přesně říct, kde je to vyloženě lepší a kde horší. Zrovna náš fanklub se snaží tak nějak vyjít se všemi stejně. Samozřejmě je daleko lépe na stadionu v Pardubicích, než třeba na Spartě. Vyloženě špatné vztahy byly akorát se Vsetínem a potom v play-off s týmem, který nás vyřadil Nemáme vyloženě top soupeře...

My dva jsme se poznali na letním srazu fanoušků, který je podle mého velmi dobrým počinem a skvělou příležitostí poznat i fandy jiných klubů. Jak dlouho na srazy jezdíš a kolil dalších Zlíňáků se jich účastní? Byl Zlín už někdy pořadatelským městem?

Zlín pořádal 11. sraz hokejových fanoušků, účast byla velmi hojná – cca 300 lidí. Já osobně se od té doby snažím jezdit na všechny, pouze Litvínov mi díky svatbě v rodině nevyšel. Zlíňáků na tyto srazy jezdí cca 10-15, podle vzdálenosti atd.

Vím, že kromě hokeje provozuješ i další časově náročnou činnost: vedeš dětský oddíl, pro který pořádáš tábory a výlety. K tomu pracuješ jako realitní makléř. To asi nebude jednoduché skloubit. Jak to zvládáš?

Někdo doma sedí a čumí do TV, no a já a „moja“ raději chystáme věci pro děti, nebo jsme na hokeji. Většinou jsem doma z práce tak kolem sedmé, takže co pak? :-)

na Vsetín do Brna

Busem každý den tam i zpět, podrobné informace včetně cen a přihlášek najdete odkazech níže:

NE 21.4. odj. 12:30 od ZS

PO 22.4. odj. 13:00 od ZS

Info ke vstupenkám: Zájemci nechť kontaktují Astixe nebo Zelího mailem či přes soukromou zprávu.

Kliknutím na banner výše budete přesměrováni na přehled všech plánovaných venkovních výjezdů, podrobné info a přihlašovací formuláře. Prosíme sledujte, průběžně upřesňujeme. Info se bude objevovat i na diskuzi.