Co jsem kdysi napsal a co si o tom myslím teď


Autor: Bull - Datum: 26 Červen 2014

Bezmála před 10 lety jsem si v Kladenském deníku trochu "vylil srdce" a napsal tento článek: "Kladno je město sportu – ale jakého? Na posledním ekonomickém fóru ve švýcarském Davidu zaznělo, že jeden dolar investovaný do sportu ušetří čtyři dolary ve zdravotnictví. Míní se tím ovšem sportování široké veřejnosti. Podpora sportu soukromými firmami je podle provedených průzkumů obecně vnímána pozitivně. Opatrněji už veřejnost vnímá vynakládání veřejných prostředků.

Kupříkladu pro necelé tři tisícovky diváků, kteří již řadu let sledují agónii kladenských hokejistů, by nejspíš bylo žádoucí zakoupení dalších posil – nicméně lidí, jež by raději zaměřili městské dotace třeba do oprav infrastruktury, bude - odhaduji - tak desetkrát víc. Já osobně jsem fanouškem hokeje, jen si myslím, že by měl stát důstojně na vlastních nohou a neopírat se o městské berle. Ostatně z tohoto pohledu se „zabití“ projektu nové, prý multifunkční arény nejeví až tak tragicky - ušetřené prostředky umožní modernizaci jiných hal i pro další sporty. Podpora sportu buduje či posiluje značku (ať už firmy, města, nebo státu). Kladno se snaží pěstovat image „města sportu“. Kdo však chce nahlédnout šíři kladenského sportu, musí na webové stránky SAMK. Internetové stránky samotného města v kapitole „kladenský sport“ zachycují pouze hokej a fotbal a to ještě převážně z historického pohledu. Jak město „své“ sporty oficiálně podporuje finančně, lze při troše trpělivosti na městském webu v příslušných rozpočtových kapitolách také najít. Nejvíce dotací stále pohlcují sporty považované za „velké“ či „tradiční“. Jenže ty by měly být schopny uživit se samy. Jsou ve výhodě proti tzv. menšinovým sportům, které možná mají menší fankluby a jsou zatím poněkud stranou zájmu médií a sponzorů. Určitě ale nemají malou členskou základnu. Podpora města je pro ně důležitá a troufnu si tvrdit, že potřebnější. Městské prostředky by měly spíše než do profesionálního sportu mířit především k mládeži a na zvyšování fyzické zdatnosti obyvatel - a to nás znovu vrací k úvodní větě této úvahy."

No a co je dnes jinak? Tehdy jsem to trochu „ušil horkou jehlou“, teď jsem se více podíval na dostupná čísla na městském webu (a nemám jinou možnost, než jim věřit). Tak především lze škrtnout fotbal z podporovaných „velkých“ sportů. Našel jsem 3,3 milionu na položku „rezerva SK Kladno“. Úplně nevím, co si pod tím představit, tak to nechám být. Celkem jsou výdaje města vyčísleny na 1 815 195 000 Kč. Sport z toho dostává na provozní výdaje 42 750 000 Kč – zhruba 2,35 %. Je to na „město sportu“ hodně, nebo málo? Tak či onak, nejvíc „spolkne“ hokej – 30 milionů (15 na provoz zimáku, po 3,5 na dvě „větve“ mládeže a těch 8 na „profíky“. Pro srovnání – atleti dostávají 4,15 mega, florbalisté 1,2 mega a tak dále. Tedy podpora hokejových profesionálů čerpá více než pětinu výdajů na sport. Klidně mne kamenujte, ale to je hodně. Ne jako absolutní číslo, ale v tom srovnání. Pořád si myslím, že mládež má dostávat víc. Menšinové amatérské sporty mají dostávat víc. Obyvatelé Kladna mají dostávat víc – formou podpory veřejných sportovišť. Přemýšlím dál – má město podporovat soukromou firmu – jakou profi hokejový klub je? A mohou se tedy o podporu hlásit i další komerční firmy? Dobrá, tohle trochu nebylo fér, protože hokejisty město (spolu)vlastní a tedy se stará o „svou“ firmu. Z tohoto pohledu je ale tlak města na průhlednější hospodaření klubu pochopitelný. Vydělávat to jistě v dohledné době nebude…

No a ještě přiznání nakonec: líbil se mi Lev, jak „stál na svých nohou“, bez peněz z veřejných prostředků. A jak to dopadlo! To jsem dostal trochu „ťafku“.

BlueDevil
Obrázek uživatele BlueDevil
příspěvků: 157
5. Září 2014 - 7:11
ZAČÁTEK PŘÍBĚHU KTERÝ NEMÁ JISTÝ HAPPY END.

Na Kladně sme před začátkem extraligy vždy věděli že to nebude žádná sláva, ale taky se rok co rok doufalo že by konečně mohla přijit sezóna úspěchu.Posledních cca 20 let v ELH nepřišla když nepočítám max. čtvrtfinále play-off. A přece jeden rok byl pro nás v podstatě zlatý. Po sestupovém šoku v r.2001/02 Přišla náplast v podobě suveréniho vítězství v 1. lize s následným smetenim Havířova ( tehdy sice trapného) v baráži. Jen s rozdílem že na začátku sezóny se místo tradičniho doufáni v úspěch stala povinnost.Mé prožitky s toho tehdejšiho okamžiteho návratu do ELH
budou srovnatelné s titulem i když sem ho nezažil myslim si to
Letos se bude historie opakovat,ale ne tak úplně. Tehdy o jistém návratu nikdo nepochyboval, Jenže teď je to divné. Už jen to že zase
jen doufame že snad.... uspějem.
Ale už i v 1 lize. Už si nevěříme ani tady. To není dobře. Já sem si jist že to zvládnem jako tehdy. Ale něco mi ted říká že neni vše jak by mělo. Možná si to nechci připustit a ani vidět ale Kladno padá a může spadnout tak hluboko až zemře. To že o svém klubu pochybujem i v pralese napovídá že je tu něco špatně. Chci se mýlit. A chci povinnost se dostat zpět a byt si tím jistý .VĚŘTE SE MNOU TI CO MÁTE SRDCE MODRO BÍLÉ .

PoldiKladno1924 - Víc než klub

TIPOVAČKA

Tipujeme EURO 2024

Bližší informace ZDE

Kulturní přesahy

NA LED! Hokej a bruslení v obrazech

Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje nová výstava Národní galerie Praha, která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představí téměř sto prací napříč různými výtvarnými technikami a médii z českých institucionálních i soukromých sbírek. K vidění budou od 26. dubna do 27. října jak malby starých mistrů, tak díla současných českých tvůrců.

 

www.ngprague.cz

Facebook

Komunita

ZÁBAVA

Přívětivé místo pro fanoušky kladenského hokeje, kteří si rádi hrají nebo zrovna nemají co na práci. AKTUALIZOVÁNO!